poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Jagiellońska w przetargowym poślizgu

Jagiellońska w przetargowym poślizgu

Jagiellońska w przetargowym poślizgu
Data publikacji: 2017-03-13 08:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:17
Wywietleń: 3093 222702

Piąty termin składnia ofert w przetargu na przebudowę odcinka ul. Jagiellońskiej w Szczecinie między pl. Ludwika Zamenhofa i al. Wojska Polskiego wyznaczył Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Od ogłoszenia postępowania w drugiej połowie lutego jego treść jest modyfikowana co kilka dni, co też skutkuje póki co jedynie kolejnymi przesunięciami daty otwarcia ofert. Aktualna to 17 marca.

Już na starcie, czy na etapie procedury wyłaniania wykonawcy zadania, liczne przesunięcia przetargowe wskazują, że nikłe są już szanse, by roboty drogowe rozpoczęły się wraz z  nadejściem kalendarzowej wiosny. ZDiTM, któremu magistrat powierzył realizację inwestycji, w specyfikacji istotnych warunków zamówienia ustalił czas na wszystkie roboty na cztery miesiące od przekazania wykonawcy placu budowy.

Zakres przedsięwzięcia obejmuje przebudowę jezdni, chodników, wykonanie elementów małej architektury, w tym fontanny na placu Zamenhofa (zamiast rozebranej w zeszłym roku Frygi), przebudowę sieci kanalizacji deszczowej i wodociągowej, budowę oświetlenia oraz usunięcie tzw. kolizji z istniejącą infrastrukturą. W ulicy Jagiellońskiej mają być: nowa konstrukcja jezdni z kostki kamiennej, nowe chodniki z dużych płyt granitowych. Ruch samochodowy na tym jej odcinku odbywać się ma w dwóch kierunkach, przy jednoczesnym wprowadzeniu tam strefy z dopuszczalną prędkością jazdy do 30 km/h i możliwości przekraczania jezdni przez pieszych w dowolnym miejscu. Przebudowana zostanie jezdnia w rejonie skrzyżowań oraz w rejonie „sugerowanych” przejść dla pieszych. 

Przez pl. Zamenhofa jezdnia zostanie poprowadzona łukowo, okalając obszerny deptak jako przedłużenie tego od strony ul. ks. Bogusława X. W obrębie nowego deptaka pojawią się miejsca do rekreacji – ławki i donice z zielenią, ustawione eliptycznie wokół niewielkiej fontanny w postaci podziemnej betonowej niecki przykrytej płytami kamiennymi (nawierzchnia). Efekt wizualny pierwszego obrazu wodnego tworzyć ma centralnie umieszczona dysza wieloobrazowa z bijącą wodą na wysokość do 3 m. Z podświetleniem w postaci 4 reflektorów ze światłem ledowym. Dodatkowo zamontowane zostaną 24 dysze strumieniowe bijące wodą na wysokość do 1,5 m, umieszczone na planie koła, doświetlane 24 reflektorami ze światłem ledowym.

W tegorocznym budżecie radni zapisali na realizację tego pomysłu na 230-metrowy odcinku ul. Jagiellońskiej 6,1 mln zł. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Jagiellońska w przetargowym poślizgu Jagiellońska w przetargowym poślizgu

Komentarze

do @czyli
Na tym odcinku Krasińskiego najpierw trzeba wyburzyć 3 kamienice (numery 95, 96 i 97)
2017-03-14 07:55:31
do myślący..
musisz się bardziej postarać z tym myśleniem.. najpierw zmieniono tylko organizację ruchu, co nie jest jakimś dużym wydatkiem w porównaniu do przebudowy.. tak się robi często na całym świecie, że maluje się farbą coś, żeby zobaczyć, czy zadziała, a dopiero potem idzie się w kosztowniejszą przebudowę..
2017-03-13 23:16:04
przesądny
Założymy się, że fontanna długo nie podziała?
2017-03-13 17:26:34
@czyli
i słusznie, a może by tak wreszcie Niebuszewo - ulica Krasińskiego między Niemierzyńską a Chopina, jedna z bardziej ruchliwych tez woła o naprawę.
2017-03-13 16:55:43
czyli
Ręce precz od Jagiellońskiej(od Placu Orła, Wojska Polskiego it.d.). Dość napsuliście miasto. Czego się tkniecie to spapracie. Otoczenie prezydenta do wymiany.
2017-03-13 14:05:56
gf
Ile razy można przerabiać tą samą ulicę? Cukrowa leży, Powstańców Wlkp. pofalowana, Kolumba w tragicznym stanie, itd. Może najpierw zająć się tymi ulicami?
2017-03-13 13:59:22
JA
Szczecinianie rewitalizacje rozumieją jako poszerzenie i najlepiej zlikwidowanie chodników w zamianie na parking. Taki tu ciemnogród. Ale co się spodziewać po ludziach którzy nie dowidzą? Bo za takich należy uznać tych co nadal cumują połowę samochodu na chodniku zostawiając za sobą 2m miejsca parkingowego. Czasami mam ochotę zaparkować za takim żeby się nauczył ;) Aha. I po poprzedniej przebudowie z 152 miejsc parkingowych zrobiło się 145, no ale w Szczecinie to tragedia na miarę zatonięcia Heweliusza, takie poruszenie było.
2017-03-13 13:59:22
nx
i dobrze, i niechaj ślizga się jak najdłużej
2017-03-13 11:21:57
edd
A czy z Jagiellońskiej nie możnaby w ogóle wyeliminować samochodów i zrobić tam deptak jak na Bogusława ?
2017-03-13 10:50:24
Jagie
Czyli należy rozumieć, że przebudowa będzie polegać na powrocie do normalności, czyli Jagiellońska przejezdna w dwóch kierunkach, od pl. Lotników do Wojska Polskiego, a do tego zwiększenie liczby miejsc parkingowych?
2017-03-13 09:34:25
Myślący
Podsumowując. Kilka lat temu zmieniliście ten fragment ulicy na 1 kierunkowy zmieniliście parkowanie przez co jest mniej miejsc. Ci z was którzy mieli zarobić na tym zarobili. Matematyka w waszych portwelach się zgadza. Wiec teraz robicie z tego fragmentu znów 2 kierunkową i zmieniacie chodniki itp. Znów zarobicie na tym samym. Teraz za 2 lata stwierdzicie ze to ma być deptak. I znów zarobicie na tzw "szczecińskich przetargach " Tylko ze na waszych głupich i co chwile zmienianych decyzjach traci szczecinianin.
2017-03-13 08:45:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy