Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Górnik Zabrze w Teatrze Polskim. Spektakl ze wsparciem dla Roberta Dymkowskiego

Data publikacji: 26 lutego 2024 r. 12:27
Ostatnia aktualizacja: 26 lutego 2024 r. 14:14
Górnik Zabrze w Teatrze Polskim. Spektakl ze wsparciem dla Roberta Dymkowskiego
Robert Dymkowski jeszcze niedawno prowadził piłkarki nożne szczecińskiej Pogoni, które obecnie liderują w Orlen Ekstralidze. Fot. Ryszard PAKIESER  

W niedzielę 3 marca o godz. 16, w Teatrze Polskim w Szczecinie, odbędzie się wyjątkowy spektakl „Chopcy z Roosevelta", przedstawiający lata świetności Górnika Zabrze (14-krotny mistrz Polski, 6-krotny zdobywca Pucharu Polski i finalista Pucharu Zdobywców Pucharów), a całkowity dochód z przedstawienia przeznaczony zostanie na wsparcie finansowe zmagającego się z ciężką chorobą byłego piłkarza, a później trenera Pogoni Szczecin - Roberta Dymkowskiego.

Legenda Pogoni Szczecin cierpi na ALS/SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne i potrzebuje specjalistycznego leczenia. Gościem honorowym wydarzenia będzie ikona Górnika Zabrze oraz reprezentacji Polski w piłce nożnej - Włodzimierz Lubański. W lipcu 2023 r. piłkarską Polską wstrząsnęła informacja o bardzo ciężkiej chorobie Roberta Dymkowskiego. U byłego napastnika portowców, który przez 12 lat gry dla Pogoni rozegrał 318 meczów i strzelił 108 bramek, wykryto stwardnienie zanikowe boczne. Jest to choroba neuronu ruchowego, która cały czas postępuje, prowadząc do osłabienia mięśni, a następnie ich zaniku, odebrania mowy i możliwości samodzielnego oddychania, w konsekwencji utraty ruchomości i śmierci. Postęp choroby może spowolnić specjalistyczne leczenie i rehabilitacja, które są bardzo kosztowne. Roberta Dymkowskiego można wesprzeć kupując bilety-cegiełki, z których dochód przeznaczony zostanie na leczenie legendy Dumy Pomorza. Bilety-cegiełki do nabycia na portalu www.biletomat.pl (www.biletomat.pl/bilety/gramy-dla-dymka-szczecin-27773) oraz w kasie Teatru Polskiego przy ul. Jana z Kolna (tel. 507-868-444).

Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, a historia drużyny przekłada się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała. Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny, ale robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze. „Chopcy z Roosevelta” będą więc opowiadać o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To będzie również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zada pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy? Spektakl może stać się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko.

(oprac. mij)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA