niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Sport > Kolarstwo. Wicemistrzyni świata niepewna Rio

Kolarstwo. Wicemistrzyni świata niepewna Rio

Kolarstwo. Wicemistrzyni świata niepewna Rio
Data publikacji: 2016-03-14 15:10
Wywietleń: 1888 123464

W Rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego w Sali Senatu, odbyło się spotkanie rektora szczecińskiej uczelni Edwarda Włodarczyka oraz dziekana Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia US Jerzego Eidera, z Małgorzatą Wojtyrą, studentką Wydziału KFiPZ, która podczas niedawnych mistrzostw świata w kolarstwie torowym rozegranych w Londynie, wywalczyła srebrny medal w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na dystansie 3 km, bijąc jednocześnie swój rekord życiowy wynikiem 3.34,519.

Reprezentantka klubu BoGo Szczecin opowiadała o mistrzowskich startach, o planach związanych z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro, o uniwersyteckich studiach oraz odpowiadała na pytania dziennikarzy.

- Jestem studentką pierwszego roku, studiów magisterskich, czyli drugiego stopnia, na kierunku wychowanie fizyczne na Wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego - powiedziała M. Wojtyra. - We wrześniu ubiegłego roku na tym samym wydziale ukończyłam studia licencjackie. Uczelnia pomaga mi w godzeniu nauki ze sportem.

Srebro w nieolimpijskiej konkurencji

Małgorzata Wojtyra wywalczyła srebrny medal w nieolimpijskiej konkurencji, w wyścigu na 3 kilometry. Nie mogła natomiast wystartować w olimpijskim wieloboju, czyli omnium. Ktoś czegoś nie dopatrzył i Polska nie otrzymała prawa startu swej reprezentantki.

- Próbowałam kwestionować tę decyzję i argumentowałam w Światowej Federacji Kolarskiej UCI, że prawo startu w mistrzostwach świata w omnium ma 20 najlepszych zawodniczek z Pucharu Świata, a ja byłam siódma - tłumaczyła szczecińska kolarka. - Otrzymałam odpowiedź, że start w Londynie mi się nie należy, bo nie startowałam we wszystkich edycjach Pucharu Świata. Odrzucono też mój kontrargument, że absencja w niektórych zawodach spowodowana była ważnymi powodami.

Dzikiej karty odmówiono

Polski Związek Kolarski wystąpił dla zawodniczki o dziką kartę, ale też dostał odmowną decyzję. Pozostał więc jedynie start w innej konkurencji.

- Gdy zaczęłam się zastanawiać jaką wybrać, okazało się, że jest już za późno i mogę jechać jedynie na 3 kilometry - tłumaczyła M. Wojtyra. - Do tego startu zostałam zgłoszona już wcześniej. Los zadecydował więc za mnie i to szczęśliwie, bo skończyło się srebrnym medalem.

Mimo, że Polki nie miały prawa startu w omnium na mistrzostwach świata, przypieczętowana tam została decyzja o wywalczeniu przez nasz kraj miejsca w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Najgroźniejsze rywalki pojechały dość przeciętnie zajmując miejsca dopiero na pograniczu pierwszej i drugiej dziesiątki. Dzięki temu wcześniejsze wyniki uzyskiwane w omnium w ciągu całego sezonu dały Polsce miejsce premiowane awansem.

- Na razie nikt mi nie powiedział, że to akurat ja pojadę, ale ostatnio osiągane wyniki wskazują, że spośród grona pretendentek jestem najpoważniejszą kandydatką do startu w igrzyskach - zakomunikowała M. Wojtyra.

Co prawda wyścig na 3 kilometry nie jest konkurencją olimpijską, ale jest to jeden z sześciu elementów wielobojowego omnium.

- Dotychczas była to moja główna bolączka - ocenia M. Wojtyra. - Srebro mistrzostw świata wskazuje, że to się już chyba zmieniło. Muszę jeszcze popracować nad wyścigiem punktowym i wtedy będę mogła mówić, że wszystkie wielobojowe konkurencje mam pod kontrolą. ©℗ (mij)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie