Piątek, 20 czerwca 2025 r. 
REKLAMA

Kamień milowy elektrotechniki w Szczecinie. Upamiętniono inżynierów [GALERIA]

Data publikacji: 09 czerwca 2025 r. 21:23
Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca 2025 r. 23:50
Kamień milowy elektrotechniki w Szczecinie. Upamiętniono inżynierów
Fot. Dariusz Gorajski  

Na skwerze im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego w Szczecinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej IEEE Milestone, upamiętniającej historyczne osiągnięcie w dziedzinie elektrotechniki – pierwszą na świecie długodystansową transmisję energii elektrycznej prądem trójfazowym, która miała miejsce w 1891 roku z Lauffen am Neckar do Frankfurtu nad Menem.

To prestiżowe wyróżnienie, nadawane przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE), przyznano zespołowi trzech wybitnych inżynierów: Michałowi Doliwo-Dobrowolskiemu, Oskarowi von Millerowi oraz Charlesowi Brownowi, których wspólny projekt zmienił historię globalnej energetyki. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni przedstawiciele świata nauki i organizacji inżynierskich Szczególną rangę wydarzeniu nadała obecność prezydent IEEE prof. Kathleen A. Kramer oraz dr. inż. Piotra Szymczaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu ds. Promocji Osoby i Dzieła Michała Doliwo-Dobrowolskiego.

- Jestem zaszczycona, że mogę przemawiać w imieniu środowisk elektryków IEEE. Dzisiejsze wydarzenie to dla mnie ogromne wyróżnienie, tym bardziej że jest ono symbolicznym domknięciem 25 lat starań o upamiętnienie postaci Michała Doliwo-Dobrowolskiego. Mam nadzieję, że ten skwer i nowa tablica staną się miejscem refleksji nad historią i przyszłością elektrotechniki - powiedziała prof. Kramer.

W ramach obchodów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego otwarto również wystawę pt. „Zarys historyczny rozwoju maszyn elektrycznych prądu przemiennego”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze etapy rozwoju systemu trójfazowego, w tym kluczową rolę, jaką odegrała tzw. „walka prądów” między zwolennikami prądu stałego i przemiennego. Na wystawie można zobaczyć unikatowe dokumenty, publikacje, patenty oraz eksponaty związane z postaciami takimi jak Doliwo-Dobrowolski, Galileo Ferraris czy Nikola Tesla.

Dr inż. Piotr Szymczak, który od ćwierćwiecza przewodzi pracom komitetu popularyzującego dziedzictwo Doliwo-Dobrowolskiego, podkreślił znaczenie dzisiejszego dnia: - Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Dzisiejsze święto to efekt ponad 25 lat pracy naszego komitetu. Cieszymy się, że możemy wspólnie z IEEE świętować odsłonięcie już 277. kamienia milowego na świecie, a w tym roku planujemy jeszcze dwa kolejne. To ogromna nobilitacja dla Szczecina i całej Polski.

Uroczystość stała się także okazją do przypomnienia o roli, jaką odegrał Szczecin w pielęgnowaniu pamięci o wielkich postaciach światowej nauki. Przypomniano m.in. o powstaniu ławeczki Michała Doliwo-Dobrowolskiego, nazwaniu ulicy jego imieniem, a także wieloletnich działaniach edukacyjnych i popularyzatorskich.

Jak zaznaczyli organizatorzy, tablica Milestone ma nie tylko przypominać o historycznym przełomie technologicznym, ale również inspirować kolejne pokolenia inżynierów, studentów i wynalazców.©℗

(dg)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Helikopter z Misia
2025-06-10 11:26:25
z tego co pamiętam , rzeźbę sfinansował SEP z własnych środków. Jak do tego ma się pomnik Krygiera za 1 5oo ooo pln przy stadionie za 35o ooo ooo pln , który to stadion miasto wynajmuje za 45 ooo pln / miesiąc ?
Ordynacka
2025-06-10 08:34:30
A gdzie ma zdjęciach, główny elektryk ze Szczecina??
Iskierka
2025-06-09 23:25:50
Jak to szlachetnie po promowaniu marksizmu i leninizmu przeskoczyć na promowanie polskich naukowców

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA