piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Ziobro: Nie aprobuję znieważenia nagrobku Bieruta

Ziobro: Nie aprobuję znieważenia nagrobku Bieruta

Ziobro: Nie aprobuję znieważenia nagrobku Bieruta
Data publikacji: 2016-08-03 16:23
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-04 07:56
Wywietleń: 1936 146838

Nie aprobuję znieważenia nagrobku Bolesława Bieruta; rozumiem sprzeciw moralny wobec całej sytuacji, bo był to zdrajca, agent NKWD i wielokrotny morderca - mówi prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W środę (3 sierpnia) Ziobro wyjaśniał swe wcześniejsze żądanie zwolnienia dwóch osób, zatrzymanych w poniedziałek w sprawie umieszczenia na nagrobku Bieruta na stołecznych Powązkach Wojskowych czerwonej gwiazdy i napisu "Kat". Zatrzymani zostali we wtorek zwolnieni. Zdaniem Ziobry ich zatrzymanie było "niezasadne".

Ziobro tłumaczył w środę, że rozumie "sprzeciw moralny" wobec sytuacji, że agent NKWD - który wprowadzał w Polsce represje stalinowskie i ma na sumieniu krew tysięcy zamordowanych niewinnych ludzi, jak rtm. Pilecki czy gen. "Nil" - ma wielki pomnik na cmentarzu przeznaczonym dla polskich bohaterów, podczas gdy osoby wówczas mordowane były chowane w miejscach niegodziwych, a ich ciała są nadal poszukiwane. Dodał, że nie aprobuje zachowania zatrzymanych osób, ale zarazem podkreślił, że nie działali oni z pobudek chuligańskich.

- Nie jest to akt wandalizmu pijanych sprawców, którzy wkraczają na cmentarz po to, by go niszczyć - zaznaczył. Według Ziobry napis "Kat" jest zgodny z prawdą, choć "nie powinien się tam znaleźć". Zdaniem ministra być może państwo powinno umieścić tabliczkę, kto leży w tym miejscu. Ziobro wyjaśnił, że nie kwestionował prowadzenia postępowania w sprawie, tylko nadmierne i nieproporcjonalne środki represyjne w postaci zatrzymania tych osób na 48 godzin. Oświadczył, że zatrzymanie na 48 godzin było niezasadne, skoro zatrzymani nie byli podejrzewani o "poważne przestępstwo", ale o czyn, za który grożą najwyżej 2 lata więzienia. Na 48 godzin nie są czasami zatrzymywani - jak mówił minister - sprawcy poważnych przestępstw. Ziobro dodał ponadto, że policji znana była tożsamość tych osób oraz ich motywacja.

- Można ich było wezwać w terminie późniejszym lub przewieźć do komendy, przesłuchać i wypuścić - dodał i podkreślił, że jako prokurator generalny mógłby nakazać zamknięcie postępowania - czego nie uczynił, zapowiadając, że będzie ono rzetelnie prowadzone. (pap)

Na zdjęciu: Zdewastowany grób Bolesława Bieruta na warszawskich Powązkach.

Fot. PAP/Jakub Kamiński

Komentarze

Docelowe miejsce
Nie tylko Bierut ale cała ta hołota związana z aparatem represji powinni trafić na obrzeża cmentarzy. Honorowe miejsca nie dla morderców!
2016-08-04 07:44:46
c
Bierut to morderca.
2016-08-03 22:09:15
Tedy
P.Ziobro, Miller miał rację.
2016-08-03 20:20:54
Jakób
Czyżbyśmy mieli do czynienia z przyzwoleniem na wandalizm? W imię swoich politycznych celów "dobra zmiana" pozwoli też kibolom na rozwalanie bejsbolem czaszek swoim politycznym przeciwnikom? Prawo i Sprawiedliwość w nazwie partii, a gdzie moralność?
2016-08-03 18:36:35
567
Ciekawe co bedzie na grobach obecnych dzialaczy pis a wczesniej pzpr jak juz odejda
2016-08-03 17:05:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie