Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Ziobro: Nie aprobuję znieważenia nagrobku Bieruta

Data publikacji: 2016-08-03 16:23
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-04 07:56
Ziobro: Nie aprobuję znieważenia nagrobku Bieruta
Zdewastowany grób Bolesława Bieruta na warszawskich Powązkach. Fot. PAP/Jakub Kamiński  

Nie aprobuję znieważenia nagrobku Bolesława Bieruta; rozumiem sprzeciw moralny wobec całej sytuacji, bo był to zdrajca, agent NKWD i wielokrotny morderca - mówi prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W środę (3 sierpnia) Ziobro wyjaśniał swe wcześniejsze żądanie zwolnienia dwóch osób, zatrzymanych w poniedziałek w sprawie umieszczenia na nagrobku Bieruta na stołecznych Powązkach Wojskowych czerwonej gwiazdy i napisu "Kat". Zatrzymani zostali we wtorek zwolnieni. Zdaniem Ziobry ich zatrzymanie było "niezasadne".

Ziobro tłumaczył w środę, że rozumie "sprzeciw moralny" wobec sytuacji, że agent NKWD - który wprowadzał w Polsce represje stalinowskie i ma na sumieniu krew tysięcy zamordowanych niewinnych ludzi, jak rtm. Pilecki czy gen. "Nil" - ma wielki pomnik na cmentarzu przeznaczonym dla polskich bohaterów, podczas gdy osoby wówczas mordowane były chowane w miejscach niegodziwych, a ich ciała są nadal poszukiwane. Dodał, że nie aprobuje zachowania zatrzymanych osób, ale zarazem podkreślił, że nie działali oni z pobudek chuligańskich.

- Nie jest to akt wandalizmu pijanych sprawców, którzy wkraczają na cmentarz po to, by go niszczyć - zaznaczył. Według Ziobry napis "Kat" jest zgodny z prawdą, choć "nie powinien się tam znaleźć". Zdaniem ministra być może państwo powinno umieścić tabliczkę, kto leży w tym miejscu. Ziobro wyjaśnił, że nie kwestionował prowadzenia postępowania w sprawie, tylko nadmierne i nieproporcjonalne środki represyjne w postaci zatrzymania tych osób na 48 godzin. Oświadczył, że zatrzymanie na 48 godzin było niezasadne, skoro zatrzymani nie byli podejrzewani o "poważne przestępstwo", ale o czyn, za który grożą najwyżej 2 lata więzienia. Na 48 godzin nie są czasami zatrzymywani - jak mówił minister - sprawcy poważnych przestępstw. Ziobro dodał ponadto, że policji znana była tożsamość tych osób oraz ich motywacja.

- Można ich było wezwać w terminie późniejszym lub przewieźć do komendy, przesłuchać i wypuścić - dodał i podkreślił, że jako prokurator generalny mógłby nakazać zamknięcie postępowania - czego nie uczynił, zapowiadając, że będzie ono rzetelnie prowadzone. (pap)

Na zdjęciu: Zdewastowany grób Bolesława Bieruta na warszawskich Powązkach.

Fot. PAP/Jakub Kamiński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Docelowe miejsce
2016-08-04 07:44:46
Nie tylko Bierut ale cała ta hołota związana z aparatem represji powinni trafić na obrzeża cmentarzy. Honorowe miejsca nie dla morderców!
c
2016-08-03 22:09:15
Bierut to morderca.
Tedy
2016-08-03 20:20:54
P.Ziobro, Miller miał rację.
Jakób
2016-08-03 18:36:35
Czyżbyśmy mieli do czynienia z przyzwoleniem na wandalizm? W imię swoich politycznych celów "dobra zmiana" pozwoli też kibolom na rozwalanie bejsbolem czaszek swoim politycznym przeciwnikom? Prawo i Sprawiedliwość w nazwie partii, a gdzie moralność?
567
2016-08-03 17:05:15
Ciekawe co bedzie na grobach obecnych dzialaczy pis a wczesniej pzpr jak juz odejda

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ