poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Warszawska Manifa przeszła przez centrum miasta

Warszawska Manifa przeszła przez centrum miasta

Warszawska Manifa przeszła przez centrum miasta
Data publikacji: 2017-03-05 19:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-07 06:16
Wywietleń: 466 220970

"Umiem gotować, zgotuję wam rewolucję", "Dość wyzysku", "Aborcja na żądanie bez przepraszania" - to niektóre z haseł towarzyszących XVIII Warszawskiej Manifie, która w niedzielę przeszła przez centrum miasta. Głównym hasłem tegorocznej manifestacji było: "Przeciw przemocy władzy".

Manifa to demonstracja organizowana co roku z okazji Dnia Kobiet. Według szacunków policji w tegorocznej manifestacji wzięło udział ok. 3700 osób. Zdaniem warszawskiego ratusza uczestników było ok. 4 tys.

Na początku manifestacji, zachęcani przez organizatorki, uczestnicy skandowali hasła: "Każda ekipa ta sama lipa", "Każda władza nam przeszkadza". W przemówieniach przekonywano, że jest sens iść z Manifą po raz 18., choć główne postulaty organizatorów od lat są ignorowane przez kolejne rządzące ekipy.

Mówiono m.in. o planowanym ograniczeniu sprzedaży tzw. pigułki dzień po - w myśl przyjętego niedawno przez rząd projektu będzie ona, podobnie jak wszystkie inne hormonalne środki antykoncepcyjne, sprzedawana tylko na receptę. Organizatorki przypomniały, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł miał powiedzieć, że kobiety, a także nastolatki łykają tego rodzaju pigułki "jak landrynki". W odpowiedzi zaapelowały, by wysłać ministrowi sygnał: "łykamy tylko landrynki". Wśród uczestników demonstracji rozdawano landrynki i skandowano: "landrynki dla wszystkich, pigułka po dla wszystkich, antykoncepcja dla wszystkich, in vitro dla wszystkich".

W kontekście zdrowia reprodukcyjnego wskazywano też na ograniczony dostęp do aborcji, ograniczenie dostępu do zapłodnienia in vitro przez wycofywanie się państwa z finasowania tego zabiegu czy likwidację standardów okołoporodowych.

Wśród uczestników Manify były kobiety w różnym wieku - od nastolatek po starsze panie, nie brakowało też mężczyzn popierających manifowe postulaty; były też rodziny z dziećmi - dla najmłodszych przygotowano, jak co roku specjalną platformę - piętrowy autobus.

Mimo ładnej pogody część uczestników Manify przyniosła parasolki, które w ostatnim czasie stały się symbolem kobiecych protestów przeciwko władzy. Pochodowi towarzyszyły gra na bębnach, dźwięk gwizdków i trąbek.

Po drodze manifestacja miała kilka przystanków, podczas których przemawiano, zwracając uwagę na różnego rodzaju problemy, np. zaleganie z alimentami czy wykluczenie kobiet z niepełnosprawnością. Na trasie manifestacji, przy wejściu do metra Centrum ustawili się z pikietą przeciwnicy aborcji. Mieli transparenty ze zdjęciami zakrwawionych płodów i puszczali komunikat, w którym informowali m.in., że jedna na sześć tzw. aborcji eugenicznych kończy się urodzeniem żywego dziecka. Przy trasie przemarszu stała również kobieta z transparentem, na którym napisano m.in., że feministki okłamują kobiety w kwestii związku antykoncepcji i bezpłodności.

(pap)

Fot. PAP/Radek PIETRUSZKA

Komentarze

Nie PO pijaku...
Do Gargusia raz jeszcze... dobra, jak PO-wodce mi "przejdzie"... to PO-gadamy PO-nownie ! Ale PO-d warunkiem, ze ty tez musisz byc TRZEZWY !!
2017-03-07 00:51:45
Jarun
Protestują i pikietują te kobiety, które mają najlepiej - w porównaniu do innych kobiet. Zauważcie, że są to zblazowane z dużych miast, przeważnie nieźle zarabiające panie lub będące na utrzymaniu ojca czy męża. To nie jest strajk ekonomiczny -im po prostu nudzi się. A manifestacje organizowane są tylko na Zachodzie i Polska, Polki nawiązały kontakt z paniami z Francji, W. Brytanii, Niemiec i USA. Bidulki :-) Dobrobyt wali w dekiel. Ładnie ubrane, wypoczęte, bez obowiązków to łażą po ulicach i drą japy. Same niewiedzą czego chcą.
2017-03-06 18:39:53
pytający
z jakiego to ważnego powodu warszawska, mało istotna "impreza" jest tak intensywnie opisywana na stronach kuriera SZCZECIŃSKIEGO czyżby jakieś prywatne powody redaktora?
2017-03-06 13:55:21
@Ehh
Ee, po prostu za mało wypiłeś.
2017-03-06 01:05:06
terezza
Drogie Panie! Jakie za Was feministki skoro chcecie dla Was aborcji? Czy ci panowie, którzy się chowają za waszymi plecami, zasługują na takie poświęcenie z Waszej strony? Czemu dajecie sobą manipulować,domagacie się prawa szkodliwego dla Waszego zdrowia i psychiki? Zacznijcie się dopominać o STERYLIZACJĘ dla panów, a wtedy zobaczycie ich reakcję. Daję głowę,że nie będą Tak ochoczo Was w tym popierać, a już na pewno nie pojawią się na żadnej Waszej demonstracji. Przecież taki zabieg mogliby sobie zafundować i wielu problemów by uniknęli oni jak i ich partnerki. Zastanówcie się kobiety - warto się tak poświęcać dla tych kilku minut przyjemności dla nich, lecz często wątpliwej dla Was?!
2017-03-05 23:20:19
Jarun
Nie mają co robić -to łażą po ulicach...ulicznice. Drą się też nie wiadomo czego...chyba "brak chłopa" - jak powiedział Max w filmie Seksmisja. "Każda władza nam przeszkadza" -to hasło rosyjskiego anarchisty Bakunina.
2017-03-05 22:34:28
maxi
Co za obrzydliwe wulgarne obsceniczne babska. !!!Jakby wasze matki były takie jak wy to by was w ogóle nie było bo byłybyście wyskrobane.
2017-03-05 22:05:21
Garguś
czytając twoje komentarza ma się wrażenie że musisz dopłacać do interesu. PO-przestań PO-lewać i nie pisz PO wódce i zrobisz biznes :P
2017-03-05 21:48:32
Do PO-nizszego Gargusia,
Idziemy za Ciosem... bo od 25.10.2015 roku, placa juz w Euro i Dolarach... a za bardzo dobre komentarze nawet Extra !!
2017-03-05 21:42:45
Garguś
pisiory jak czytam po komentarzach zwarci i gotowi :) dużo wam płacą?
2017-03-05 21:01:00
fuj
Obrzydliwe.
2017-03-05 20:55:46
k
Te ładne abortowano ? A te mają żal do całego świata - każda władza im przeszkadza ? To może do buszu , nikąd- przecież w cywilizacji zawsze jest jakaś władza ....
2017-03-05 20:55:44
Panowie... choc troche Honoru i Meskiej Ambicji,
Ze tez znajda sie jeszcze Chlopy... co na te PO-wyzsze Manifanti sie "zdecyduja"...??
2017-03-05 20:55:04
Ehh
Boże, dlaczego nie ma tam ładnych kobiet, dlaczego??
2017-03-05 20:07:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy