poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Warszawska Manifa przeszła przez centrum miasta

Warszawska Manifa przeszła przez centrum miasta

Warszawska Manifa przeszła przez centrum miasta
Data publikacji: 2017-03-05 19:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-07 06:16
Wywietleń: 466 220970

"Umiem gotować, zgotuję wam rewolucję", "Dość wyzysku", "Aborcja na żądanie bez przepraszania" - to niektóre z haseł towarzyszących XVIII Warszawskiej Manifie, która w niedzielę przeszła przez centrum miasta. Głównym hasłem tegorocznej manifestacji było: "Przeciw przemocy władzy".

Manifa to demonstracja organizowana co roku z okazji Dnia Kobiet. Według szacunków policji w tegorocznej manifestacji wzięło udział ok. 3700 osób. Zdaniem warszawskiego ratusza uczestników było ok. 4 tys.

Na początku manifestacji, zachęcani przez organizatorki, uczestnicy skandowali hasła: "Każda ekipa ta sama lipa", "Każda władza nam przeszkadza". W przemówieniach przekonywano, że jest sens iść z Manifą po raz 18., choć główne postulaty organizatorów od lat są ignorowane przez kolejne rządzące ekipy.

Mówiono m.in. o planowanym ograniczeniu sprzedaży tzw. pigułki dzień po - w myśl przyjętego niedawno przez rząd projektu będzie ona, podobnie jak wszystkie inne hormonalne środki antykoncepcyjne, sprzedawana tylko na receptę. Organizatorki przypomniały, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł miał powiedzieć, że kobiety, a także nastolatki łykają tego rodzaju pigułki "jak landrynki". W odpowiedzi zaapelowały, by wysłać ministrowi sygnał: "łykamy tylko landrynki". Wśród uczestników demonstracji rozdawano landrynki i skandowano: "landrynki dla wszystkich, pigułka po dla wszystkich, antykoncepcja dla wszystkich, in vitro dla wszystkich".

W kontekście zdrowia reprodukcyjnego wskazywano też na ograniczony dostęp do aborcji, ograniczenie dostępu do zapłodnienia in vitro przez wycofywanie się państwa z finasowania tego zabiegu czy likwidację standardów okołoporodowych.

Wśród uczestników Manify były kobiety w różnym wieku - od nastolatek po starsze panie, nie brakowało też mężczyzn popierających manifowe postulaty; były też rodziny z dziećmi - dla najmłodszych przygotowano, jak co roku specjalną platformę - piętrowy autobus.

Mimo ładnej pogody część uczestników Manify przyniosła parasolki, które w ostatnim czasie stały się symbolem kobiecych protestów przeciwko władzy. Pochodowi towarzyszyły gra na bębnach, dźwięk gwizdków i trąbek.

Po drodze manifestacja miała kilka przystanków, podczas których przemawiano, zwracając uwagę na różnego rodzaju problemy, np. zaleganie z alimentami czy wykluczenie kobiet z niepełnosprawnością. Na trasie manifestacji, przy wejściu do metra Centrum ustawili się z pikietą przeciwnicy aborcji. Mieli transparenty ze zdjęciami zakrwawionych płodów i puszczali komunikat, w którym informowali m.in., że jedna na sześć tzw. aborcji eugenicznych kończy się urodzeniem żywego dziecka. Przy trasie przemarszu stała również kobieta z transparentem, na którym napisano m.in., że feministki okłamują kobiety w kwestii związku antykoncepcji i bezpłodności.

(pap)

Fot. PAP/Radek PIETRUSZKA

Komentarze

Nie PO pijaku...
Do Gargusia raz jeszcze... dobra, jak PO-wodce mi "przejdzie"... to PO-gadamy PO-nownie ! Ale PO-d warunkiem, ze ty tez musisz byc TRZEZWY !!
2017-03-07 00:51:45
Jarun
Protestują i pikietują te kobiety, które mają najlepiej - w porównaniu do innych kobiet. Zauważcie, że są to zblazowane z dużych miast, przeważnie nieźle zarabiające panie lub będące na utrzymaniu ojca czy męża. To nie jest strajk ekonomiczny -im po prostu nudzi się. A manifestacje organizowane są tylko na Zachodzie i Polska, Polki nawiązały kontakt z paniami z Francji, W. Brytanii, Niemiec i USA. Bidulki :-) Dobrobyt wali w dekiel. Ładnie ubrane, wypoczęte, bez obowiązków to łażą po ulicach i drą japy. Same niewiedzą czego chcą.
2017-03-06 18:39:53
pytający
z jakiego to ważnego powodu warszawska, mało istotna "impreza" jest tak intensywnie opisywana na stronach kuriera SZCZECIŃSKIEGO czyżby jakieś prywatne powody redaktora?
2017-03-06 13:55:21
@Ehh
Ee, po prostu za mało wypiłeś.
2017-03-06 01:05:06
terezza
Drogie Panie! Jakie za Was feministki skoro chcecie dla Was aborcji? Czy ci panowie, którzy się chowają za waszymi plecami, zasługują na takie poświęcenie z Waszej strony? Czemu dajecie sobą manipulować,domagacie się prawa szkodliwego dla Waszego zdrowia i psychiki? Zacznijcie się dopominać o STERYLIZACJĘ dla panów, a wtedy zobaczycie ich reakcję. Daję głowę,że nie będą Tak ochoczo Was w tym popierać, a już na pewno nie pojawią się na żadnej Waszej demonstracji. Przecież taki zabieg mogliby sobie zafundować i wielu problemów by uniknęli oni jak i ich partnerki. Zastanówcie się kobiety - warto się tak poświęcać dla tych kilku minut przyjemności dla nich, lecz często wątpliwej dla Was?!
2017-03-05 23:20:19
Jarun
Nie mają co robić -to łażą po ulicach...ulicznice. Drą się też nie wiadomo czego...chyba "brak chłopa" - jak powiedział Max w filmie Seksmisja. "Każda władza nam przeszkadza" -to hasło rosyjskiego anarchisty Bakunina.
2017-03-05 22:34:28
maxi
Co za obrzydliwe wulgarne obsceniczne babska. !!!Jakby wasze matki były takie jak wy to by was w ogóle nie było bo byłybyście wyskrobane.
2017-03-05 22:05:21
Garguś
czytając twoje komentarza ma się wrażenie że musisz dopłacać do interesu. PO-przestań PO-lewać i nie pisz PO wódce i zrobisz biznes :P
2017-03-05 21:48:32
Do PO-nizszego Gargusia,
Idziemy za Ciosem... bo od 25.10.2015 roku, placa juz w Euro i Dolarach... a za bardzo dobre komentarze nawet Extra !!
2017-03-05 21:42:45
Garguś
pisiory jak czytam po komentarzach zwarci i gotowi :) dużo wam płacą?
2017-03-05 21:01:00
fuj
Obrzydliwe.
2017-03-05 20:55:46
k
Te ładne abortowano ? A te mają żal do całego świata - każda władza im przeszkadza ? To może do buszu , nikąd- przecież w cywilizacji zawsze jest jakaś władza ....
2017-03-05 20:55:44
Panowie... choc troche Honoru i Meskiej Ambicji,
Ze tez znajda sie jeszcze Chlopy... co na te PO-wyzsze Manifanti sie "zdecyduja"...??
2017-03-05 20:55:04
Ehh
Boże, dlaczego nie ma tam ładnych kobiet, dlaczego??
2017-03-05 20:07:53