wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Grupa Azoty Police. Zysk o 40 procent wyższy

Grupa Azoty Police. Zysk o 40 procent wyższy

Grupa Azoty Police. Zysk o 40 procent wyższy
Data publikacji: 2017-11-14 12:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1519 301047

Prawie 120 mln zł zysku netto uzyskała Grupa Azoty Police po trzech kwartałach br. To o około 40 mln zł więcej niż w podobnym okresie roku ubiegłego.

- To jeden z najwyższych w historii wyników odnotowany po trzech kwartałach, jaki udało się osiągnąć polickiej spółce od początku swej działalności – podkreśla jej prezes Wojciech Wardacki.

Według prezesa Wardackiego na wynik złożyła się m.in. rekordowa sprzedaż bieli tytanowej, bardzo dobre wyniki sprzedaży nawozów, korzystne  długoterminowe kontrakty na zakup surowców. Nie bez znaczenia są także oszczędności w kosztach funkcjonowania spółki.

Po trzech kwartałach 2017 r. Grupa Azoty Police sprzedała pigmenty, w tym biel tytanową, za 285 mln zł, czyli o 50 mln zł więcej niż w tym samym czasie roku 2016, co dało 20-procentowy wzrost. Na ten wynik wpłynęły głównie wysokie ceny produktu, który uzyskała spółka na rynkach światowych.
Tegoroczny wynik na sprzedaży, czyli zysk przed opodatkowaniem i innymi opłatami był 3,5-krotnie większy niż w ubiegłym roku i wyniósł blisko 60 mln zł.

Mimo zwiększonej konkurencji na rynku nawozów, zwłaszcza importu z Rosji i Norwegii, spółka utrzymała bardzo silną pozycję na rynku sprzedając nawozy za ponad 1,5 mld zł, czyli na poziomie porównywalnym do ubiegłorocznego. Wynik ze sprzedaży był wyższy o blisko 8,5 proc.

Prezes Wardacki przypomniał, że Grupa Azoty Police podpisała w 2017 roku korzystne długoterminowe umowy na surowce do produkcji nawozów, m.in. fosforyty, które sprowadza z północnej Afryki. - To czynnik, który nie tylko ma wpływ na nasze wyniki. Odbudowanie po kilu latach dobrych relacji z kluczowymi partnerami z Afryki pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość, szczególnie na rok 2018, który według analityków nie będzie łatwy na rynku nawozów – dodaje prezes.

Zdaniem zarządu wyniki pozwalają spółce na bezpieczną kontynuację szacowanej na ponad 5 mld zł inwestycji jaką są Polimery Police. W wytwórni tej będzie produkowany propylen i polipropylen.

W planie jest także modernizacja linii produkcyjnej kwasu fosforowego, używanego do produkcji nawozów. Wartość inwestycji to kilkadziesiąt mln zł. Na ukończeniu jest budowa instalacji odsiarczania spalin, która pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

(kl)

Na zdjęciu: Na zdjęciu wytwórnia bieli tytanowej widziana z wieży, w której granulowany jest mocznik.

Fot. Marek KLASA

Komentarze

On
A pracownicy tej wspanialej spolki maja smiesznie niski pensje
2017-11-15 20:48:55
Senegalska dziura w ziemi
Wystarczy nie kraść!
2017-11-14 19:18:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy