środa, 18 października 2017.
Strona główna > Nauka > Przeciwko przemocy

Przeciwko przemocy

Przeciwko przemocy
Data publikacji: 2016-11-25 10:42
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-27 10:55
Wywietleń: 81 175922

W Szczecinie trwa siódma edycja antyprzemocowej Kampanii Białej Wstążki. Zainaugurowała ją konferencja "Gen przemocy", w czasie której wystąpiła m.in. Marta Giezek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, opowiadając o rozdźwięku między teorią a praktycznymi problemami, przed jakimi stają osoby niosące pomoc ofiarom agresji.

Beata Bugajska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin, mówiła o tym, jak dalekosiężne są konsekwencje przemocy dla jej ofiar - ta przemoc tkwi w nich jak cierń, jest cieniem, w którym żyją jeszcze przez długie lata. Dlatego tak ważny jest społeczny sprzeciw wobec znęcania się nad rodzinami.

- Przeciwdziałanie zjawisku przemocy to jedno z naszych najważniejszych zadań - stwierdziła Marta Giezek. - W teorii niebieską kartę może założyć policja, pomoc społeczna, ochrona zdrowia, oświata, przedstawiciele gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. W praktyce natomiast karty wszczynają tylko policja i pomoc społeczna, sporadycznie wpływa niebieska karta z placówki oświatowej, jeszcze rzadziej - z placówki ochrony zdrowia czy gminnej komisji. To sygnał, że edukacja i uświadamianie o tej procedurze jest niezwykle ważne, bo wszczęci procedury założenia niebieskiej karty może komuś uratować życie.

Inny problem: ochrona dla ofiary przemocy powinna być wdrożona szybko, tymczasem podczas interwencji trzeba wypełnić siedem stron formularza A4, potem dokumentacji jest jeszcze więcej, to olbrzymia ilość papierów.

- W teorii od policji i pracowników opieki wymaga się kontrolowania środowiska - kontynuowała dyrektor MOPR. - W praktyce brak jest i środków, i ludzi. W gminie Szczecin przemocą zajmuje się sześć osób - pięciu koodynatorów plus Jacek Ciechowicz, który jest specjalistą od koordynowania. Do tego pracownicy socjalni, którzy mają mnóstwo swoich ustawowych zadań.

Dr Jerzy Sieńko z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o tym, że nie ma czegoś takiego jak gen przemocy - żadne uwarunkowanie genetyczne nie może być usprawiedliwieniem dla krzywdzenia innych osób. I choć niektóre cechy naszego charakteru wynikają z naszego DNA, to, po pierwsze, ogromną rolę w kształtowaniu psychiki odgrywają czynniki środowiskowe, po drugie, za to, kim jesteśmy, odpowiadamy my sami.

Z kolei prof. Jerzy Samochowiec, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM, przypomniał m.in. doświadczenia Amerykanów, którzy dzięki wprowadzeniu zasady "zero tolerancji" w zauważalny sposób zmniejszyli liczbę przestępstw związanych z przemocą.

Kampania Biała Wstążka trwa do 6 grudnia. W jej czasie są organizowane dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al.Papieża Jana Pawła II w Szczecinie. Z porad psychologów, prawników, terapuetów, policjantów i innych specjalstów można skorzystać w godzinach od 16 do 19.

©℗

Alan Sasinowski

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Marta Giezek opowiadała o sprawach związanych z przemocą w rodzinie w ich aspekcie praktycznym i teoretycznym.

Komentarze

zenek
Nikt mi nie powie że panienka poznająca przyszłego męża nie wiedziała że on pije alkohol. A wystarczyło pogonić takiego w momencie jak się dowiedziała że ten np. zamawia alkohol w barze, a w szczególności jak pije piwsko. I problemu by nie było.
2016-11-27 10:37:26
Nie ma powodow... bez przyczyny...
A jak by padly Cyfry... to oczywiscie wszystkiemu w minimum 90 % sa zapewne "winni" mezczyzni - a kobiety w 90 % to "Aniolki"...??
2016-11-27 03:03:50
A niewinni to...... ? ?
A wszystkiemu sa "winni czy wspolwinni": Dziadek z Babcia, Rodzice i Brat z Siostra, Tescie jak i pozostala blizsza czy dalsza czesc Rodziny, Sasiedzi oraz Kolezanki i Koledzy, Przedszkola i Szkoly ze Studiami wlacznie, roznego rodzaju Religie, Ulica i Podworko, TV - Radio i innne Media Prasowe, Ksiegarnie i Biblioteki, Sklepy i Markety z Monopolowymi wlacznie, Cenzura, Internet, Lekarze, Pielegniarki oraz inni Specjalisci, MOPR, Policja, Prokuratura i inne Organy scigania przestepczosci, Wojsko, Urzedy Celne i Straz Graniczna, UE i inne Polityczno-Wojskowe Systemy Swiata - a na koncu nawet i te male Iphony...itd...itp...!!
2016-11-26 01:32:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi