piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Ostrzegają przed inwigilacją

Ostrzegają przed inwigilacją

Ostrzegają przed inwigilacją
Data publikacji: 2016-02-09 08:36
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-10 10:19
Wywietleń: 777 116274

Czy będzie ustawa naprawcza do nowelizacji ustawy o policji? Trudno powiedzieć, na razie wiemy tyle, że od niedzieli obowiązuje nowela, która budzi niepokój wielu środowisk. Nowoczesna ostrzega przed ogromnymi możliwościami inwigilowania Polaków.

Wielu widzi poważne zagrożenia płynące dla Polaków z podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o policji. Chodzi o uprawnienia służb m.in. w kwestii pozyskiwania danych w internecie. Obawy te podziela też opozycja parlamentarna.

- Ta ustawa, razem z połączeniem funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra sprawiedliwości i powierzenie tego Zbigniewowi Ziobrze, to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Zmiany dają panu Ziobrze ogromne możliwości inwigilowania Polaków – komentuje poseł Piotr Misiło z Nowoczesnej. - Oczywiście bardzo ważne jest aby skutecznie moc ścigać przestępców, ale nigdy nie może być to kosztem wolności zwykłych obywateli.

Prezydent spotkał się w piątek z protestującym pod Pałacem Prezydenckim i przyznał, że w tej sprawie działał pod presją czasu. Także Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta, podkreślała w mediach, że Andrzej Duda podpisując ustawę wykonywał wcześniejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego i gdyby tego nie zrobił powstałaby luka w prawie, która byłaby niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

- Poprzedni parlament przez blisko półtora roku zwlekał ze zmianą przepisów – podkreślał prezydent.
Uwagę na ten fakt zwraca także Nowoczesna.

- Mam ogromne pretensje do polityków PO, że nie przygotowali tej ustawy zgodnie ze wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego. To zaniechanie, w rękach PiS i Zbigniewa Ziobry, może być wyjątkowo niebezpieczne dla obywateli Rzeczpospolitej – mówi poseł Misiło.

Andrzej Duda zadeklarował w piątek, że jest otwarty na konsultacje w sprawie ewentualnych zmian w prawie, zarówno z organizacjami pozarządowymi, jak i z przedstawicielami służb. O komentarz do obowiązującej od niedzieli nowelizacji ustawy poprosiliśmy kilku polityków PiS, niestety bezskutecznie. ©℗
(masz)

 

Na zdjęciu: Piotr Misiło

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Mi sie cos snilo...Panie Misilo,
Inwigilacje swoich Obywateli przeprowadza kazde Panstwo na Swiecie...Panie P-osle ! Jak sie nie ma nic przestepczego i nieodpowiedniego "za uszami"... to nie ma sie czego obawiac i bac, to juz nie czasy Komuny...! A PO drugie, dlaczego nie byliscie az tak AKTYWNI za czasow PO-stkomunistow - czyzby wowczas nie bylo inwigilacji...?? Tak, moze dla Was PO-stkomunistow nie bylo... ale reszta Spoleczenstwa byla na pewno i tak bardzo dokladnie inwigilowana !!!
2016-02-10 00:48:43
esr
Jesteście żałośni....
2016-02-09 15:33:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny