niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Klient zapłaci

Klient zapłaci

Klient zapłaci
Data publikacji: 2016-01-07 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-08 12:49
Wywietleń: 1015 89679

Zgodnie z poselskim projektem ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych dodatkowym obciążeniem mają zostać objęte banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, jeśli ich aktywa przekraczają 4 mld zł. Według Konfederacji Lewiatan za te zmiany zapłacą m.in. klienci.


- Poniosą wyższe koszty kredytów, usług finansowych i ubezpieczeniowych, a także konsekwencje ograniczenia dostępu do kredytów ze względu na zmniejszenie się zdolności instytucji finansowych do ich udzielania - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Lewiatana. - Negatywny efekt wprowadzenia podatku od instytucji finansowych będzie zatem podwójny: zmniejszy się dostęp do kredytów i staną się one droższe. Droższe mogą się stać  także produkty ubezpieczeniowe. A pośrednio także produkty leasingowe. Taki scenariusz można przewidywać m.in. na podstawie silnego osłabienia akcji kredytowej i podniesienia jej kosztów dla klientów na Węgrzech po wprowadzeniu tam dodatkowego podatku dla instytucji finansowych.

Według Lewiatana należy się też spodziewać spadku oprocentowania depozytów, wzrostu kosztów kredytów dla osób fizycznych, a także dla firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a jednocześnie utrzymania warunków kredytowania dla korporacji.

- Wprowadzenie dodatkowego podatku od instytucji finansowych odbije się negatywnie na zdolności polskiej gospodarki do rozwoju poprzez ograniczenie dostępu do finansowania dla mniejszych podmiotów, a także zmniejszenie skłonności Polaków do oszczędzania - twierdzi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. - Warto, aby ustawodawcy o tym wiedzieli. Czy wezmą to pod uwagę, to już odrębna sprawa. Tym bardziej, że Polacy chcą nałożenia podatku na banki. Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego przez jedną z gazet: 41 proc. poparcia wobec 19 proc. uważających to za zły pomysł. 

(jps)

Komentarze

zbyszek
Konfederacja LEWIATAN i wszystko jasne
2016-01-08 11:46:52
Popieram podatek bankowy!
Śmieszne są te wywody Lewiatana. Wynika z nich, żeby skłonić obce przecież banki do finansowania polskich przedsiębiorstw (małe i średnie, korporacji polskich raczej nie mamy) należało by im jeszcze obniżyć podatki. Oficjalne zyski w wysokości 15 miliardów rocznie, które wywożą, to im za mało, żeby finansować polskie przedsiębiorstwa. Śmieszne! A ten argument, że ludzi pozbawi się kredytu, jakby kredyt to było rozwiązanie ich problemów... kogoś nie stać na zakup za 1zł, a według Lewiatana i banków ma mu być lepiej jak kupi za 1,20zł ( złotówka na towar i 0,20zł odsetek i prowizji dla banku). Śmieszne!
2016-01-07 22:03:08
Banksters
Pretensje należy mieć wyłącznie do banków, które zyski zostawiają dla siebie i swoich mocodawców, w większości poza granicami Polski, więc aby nie uszczuplić swojej kasy, pieniądze pozyskają od klientów. Czyli nie dość, że oprocentowanie jest żałosne (szumne reklamowanie 2% i to w skali powyżej roku, a także bajońskie opłaty za prowadzenie konta i każdy przelew - nawet powyżej 2 złotych), to jeszcze teraz będą się mścić na klientach. Powodzenia dla bankierów.
2016-01-07 13:19:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi