Sobota, 27 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Klient zapłaci

Data publikacji: 07 stycznia 2016 r. 13:11
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Klient zapłaci
 

Zgodnie z poselskim projektem ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych dodatkowym obciążeniem mają zostać objęte banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, jeśli ich aktywa przekraczają 4 mld zł. Według Konfederacji Lewiatan za te zmiany zapłacą m.in. klienci.


- Poniosą wyższe koszty kredytów, usług finansowych i ubezpieczeniowych, a także konsekwencje ograniczenia dostępu do kredytów ze względu na zmniejszenie się zdolności instytucji finansowych do ich udzielania - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Lewiatana. - Negatywny efekt wprowadzenia podatku od instytucji finansowych będzie zatem podwójny: zmniejszy się dostęp do kredytów i staną się one droższe. Droższe mogą się stać  także produkty ubezpieczeniowe. A pośrednio także produkty leasingowe. Taki scenariusz można przewidywać m.in. na podstawie silnego osłabienia akcji kredytowej i podniesienia jej kosztów dla klientów na Węgrzech po wprowadzeniu tam dodatkowego podatku dla instytucji finansowych.

Według Lewiatana należy się też spodziewać spadku oprocentowania depozytów, wzrostu kosztów kredytów dla osób fizycznych, a także dla firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a jednocześnie utrzymania warunków kredytowania dla korporacji.

- Wprowadzenie dodatkowego podatku od instytucji finansowych odbije się negatywnie na zdolności polskiej gospodarki do rozwoju poprzez ograniczenie dostępu do finansowania dla mniejszych podmiotów, a także zmniejszenie skłonności Polaków do oszczędzania - twierdzi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. - Warto, aby ustawodawcy o tym wiedzieli. Czy wezmą to pod uwagę, to już odrębna sprawa. Tym bardziej, że Polacy chcą nałożenia podatku na banki. Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego przez jedną z gazet: 41 proc. poparcia wobec 19 proc. uważających to za zły pomysł. 

(jps)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zbyszek
2016-01-08 11:46:52
Konfederacja LEWIATAN i wszystko jasne
Popieram podatek bankowy!
2016-01-07 22:03:08
Śmieszne są te wywody Lewiatana. Wynika z nich, żeby skłonić obce przecież banki do finansowania polskich przedsiębiorstw (małe i średnie, korporacji polskich raczej nie mamy) należało by im jeszcze obniżyć podatki. Oficjalne zyski w wysokości 15 miliardów rocznie, które wywożą, to im za mało, żeby finansować polskie przedsiębiorstwa. Śmieszne! A ten argument, że ludzi pozbawi się kredytu, jakby kredyt to było rozwiązanie ich problemów... kogoś nie stać na zakup za 1zł, a według Lewiatana i banków ma mu być lepiej jak kupi za 1,20zł ( złotówka na towar i 0,20zł odsetek i prowizji dla banku). Śmieszne!
Banksters
2016-01-07 13:19:16
Pretensje należy mieć wyłącznie do banków, które zyski zostawiają dla siebie i swoich mocodawców, w większości poza granicami Polski, więc aby nie uszczuplić swojej kasy, pieniądze pozyskają od klientów. Czyli nie dość, że oprocentowanie jest żałosne (szumne reklamowanie 2% i to w skali powyżej roku, a także bajońskie opłaty za prowadzenie konta i każdy przelew - nawet powyżej 2 złotych), to jeszcze teraz będą się mścić na klientach. Powodzenia dla bankierów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA