sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Podatek zapłacą klienci

Podatek zapłacą klienci

Podatek zapłacą klienci
Data publikacji: 2015-12-18 13:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-25 17:13
Wywietleń: 1341 63471

Poselski projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych wszedł pod obrady Sejmu. Dodatkowym podatkiem (od aktywów) mają zostać objęte banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz zakłady ubezpieczeń i reasekuracji jeśli ich aktywa przekraczają 4 mld zł.

Paweł Skotnicki, ekspert ZPPZ Lewiatan ds. ubezpieczeń i finansów osobistych: Koszt związany z podatkiem od instytucji finansowych poniosą klienci banków i zakładów ubezpieczeniowych. Podniesione zostaną koszty kredytów, usług finansowych i ubezpieczeniowych. Większe będą także ograniczenia dostępu do kredytów ze względu na zmniejszenie się zdolności instytucji finansowych do ich udzielania. Negatywny efekt wprowadzenia podatku od instytucji finansowych będzie więc podwójny: zmniejszy się dostęp do kredytów i staną się one droższe. Co za tym idzie, droższe staną się produkty ubezpieczeniowe. A w konsekwencji także produkty leasingowe.

Maciej Borowy, Wiceprezes Zarządu ZPPZ Lewiatan: Można się spodziewać spadku oprocentowania depozytów, wzrostu kosztów kredytów dla osób fizycznych, a także dla firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a jednocześnie utrzymania warunków kredytowania dla korporacji. Sądzę, że wprowadzenie dodatkowego podatku od instytucji finansowych będzie miało negatywne konsekwencje w zakresie zdolności polskiej gospodarki do rozwoju. Wszystko to przez ograniczenie dostępu do finansowania dla mniejszych podmiotów, a także zmniejszenie skłonności Polaków do oszczędzania. Ustawodawca powinien mieć tego świadomość.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi