sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawcy chcą lepiej płacić pracownikom

Pracodawcy chcą lepiej płacić pracownikom

Pracodawcy chcą lepiej płacić pracownikom
Data publikacji: 2015-11-25 17:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1165 42180

W obszarze rynku pracy premier Beata Szydło zapowiedziała zwiększenie dostępu do pracy i poprawę warunków zatrudnienia. To ważne cele i dobrze, że zmiany w tym obszarze mają być wypracowane w dialogu i współpracy.

Marcin Dobrowolski, Prezes Dragon Event: Planowane przez rząd wypracowanie paktu na rzecz podniesienia płac będzie możliwe, m.in. dzięki powołanej niedawno Radzie Dialogu Społecznego. Z punktu widzenia pracodawców wysokość wynagrodzenia dla pracownika zależy od warunków rynkowych oraz różnego rodzaju narzutów na wynagrodzenia, jak składki i podatki. Aby możliwe było skuteczne i trwałe podniesienie wynagrodzeń, musi ono nastąpić poprzez stworzenie odpowiednich warunków. Nie może być przeprowadzone poprzez odgórnie zadekretowaną podwyżkę. Sądzę, że ważne w tym kontekście jest zreformowanie zamówień publicznych. Niestety wszechobecny w tych zamówieniach dyktat niskiej ceny wymusza optymalizację kosztów, w tym kosztów pracy.

Marek Cichocki, Prezes Zarządu Worldpeople Polska Sp. z o.o.: Rzeczywiście stosowanie umów cywilnoprawnych upowszechniło się w nadmiernym stopniu. Postulat dotyczący ich ograniczenia jest słuszny. Jednak nie można ich zlikwidować. Konieczne jest stopniowe zwiększanie zabezpieczenia osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i zmniejszanie sztywnych warunków zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Rodzaje dostępnych umów muszą dopuszczać różnorodność form zarobkowania. Tam gdzie mamy do czynienia z faktycznym stosunkiem cywilnym, powinniśmy uszanować autonomię woli stron. Dlatego też pośpieszne wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w umowach zlecenia budzi sprzeciw pracodawców. Ten temat należy omówić w ramach prac nad wspomnianym paktem na rzecz podniesienia płac.

Komentarze

Antoni
Powinno być tak: 1. ZUS od każdego zatrudnionego stały po 500,- miesięcznie . Żadnych umowa- zlecenie. 2. Zweryfikować zbyt daleko idące prawa dla pseudopracowników. 3. Pracodawca dla dobrych pracowników może ( ale nie musi ) z własnej woli zapłacić większą składkę emerytalno-rentową. 4. Podatek od przychodów pracownika wg skali progresywnej. 5. Posłowie, senatorzy itp. " wybrańcy losu " chcą niech wpłacają za siebie składkę większą do ZUS-u.Podatek progresywnie. 6. Umorzyć (drobne zadłużenia np. do 20.000,-) ( sądownie rozpatrzone ) zadłużenia wielu ludziom ,którzy w pętlę zadłużenia wpadli niekoniecznie z własnej winy ( rola Sądu ) Gwarantuję , że dobrych pracowników pracodawcy będą szukać i rywalizować między sobą.Szara strefa znika.W Budżecie Państwa pojawi się Kasy, że " na stole się nie mieści "
2015-11-25 19:40:17
lucek
Ale bełkot! Skoro tak chcą, to czemu nie płacą?
2015-11-25 16:53:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską