środa, 18 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawcy chcą lepiej płacić pracownikom

Pracodawcy chcą lepiej płacić pracownikom

Pracodawcy chcą lepiej płacić pracownikom
Data publikacji: 2015-11-25 17:36
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-25 21:55
Wywietleń: 1053 42180

W obszarze rynku pracy premier Beata Szydło zapowiedziała zwiększenie dostępu do pracy i poprawę warunków zatrudnienia. To ważne cele i dobrze, że zmiany w tym obszarze mają być wypracowane w dialogu i współpracy.

Marcin Dobrowolski, Prezes Dragon Event: Planowane przez rząd wypracowanie paktu na rzecz podniesienia płac będzie możliwe, m.in. dzięki powołanej niedawno Radzie Dialogu Społecznego. Z punktu widzenia pracodawców wysokość wynagrodzenia dla pracownika zależy od warunków rynkowych oraz różnego rodzaju narzutów na wynagrodzenia, jak składki i podatki. Aby możliwe było skuteczne i trwałe podniesienie wynagrodzeń, musi ono nastąpić poprzez stworzenie odpowiednich warunków. Nie może być przeprowadzone poprzez odgórnie zadekretowaną podwyżkę. Sądzę, że ważne w tym kontekście jest zreformowanie zamówień publicznych. Niestety wszechobecny w tych zamówieniach dyktat niskiej ceny wymusza optymalizację kosztów, w tym kosztów pracy.

Marek Cichocki, Prezes Zarządu Worldpeople Polska Sp. z o.o.: Rzeczywiście stosowanie umów cywilnoprawnych upowszechniło się w nadmiernym stopniu. Postulat dotyczący ich ograniczenia jest słuszny. Jednak nie można ich zlikwidować. Konieczne jest stopniowe zwiększanie zabezpieczenia osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i zmniejszanie sztywnych warunków zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Rodzaje dostępnych umów muszą dopuszczać różnorodność form zarobkowania. Tam gdzie mamy do czynienia z faktycznym stosunkiem cywilnym, powinniśmy uszanować autonomię woli stron. Dlatego też pośpieszne wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w umowach zlecenia budzi sprzeciw pracodawców. Ten temat należy omówić w ramach prac nad wspomnianym paktem na rzecz podniesienia płac.

Komentarze

Antoni
Powinno być tak: 1. ZUS od każdego zatrudnionego stały po 500,- miesięcznie . Żadnych umowa- zlecenie. 2. Zweryfikować zbyt daleko idące prawa dla pseudopracowników. 3. Pracodawca dla dobrych pracowników może ( ale nie musi ) z własnej woli zapłacić większą składkę emerytalno-rentową. 4. Podatek od przychodów pracownika wg skali progresywnej. 5. Posłowie, senatorzy itp. " wybrańcy losu " chcą niech wpłacają za siebie składkę większą do ZUS-u.Podatek progresywnie. 6. Umorzyć (drobne zadłużenia np. do 20.000,-) ( sądownie rozpatrzone ) zadłużenia wielu ludziom ,którzy w pętlę zadłużenia wpadli niekoniecznie z własnej winy ( rola Sądu ) Gwarantuję , że dobrych pracowników pracodawcy będą szukać i rywalizować między sobą.Szara strefa znika.W Budżecie Państwa pojawi się Kasy, że " na stole się nie mieści "
2015-11-25 19:40:17
lucek
Ale bełkot! Skoro tak chcą, to czemu nie płacą?
2015-11-25 16:53:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje