sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Wsparcie dla młodych

Wsparcie dla młodych

Wsparcie dla młodych
Data publikacji: 2017-10-16 20:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-17 09:43
Wywietleń: 586 296947

W poniedziałek w Szczecinie uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Zachodniopomorski Okręg Polskiego Związku Niewidomych i Fundacja „Horyzont" obdarowali swoich najmłodszych podopiecznych - ponad 20 uczniów i studentów dostało białe laski, które wspierają samodzielność osób niewidomych.

Nie wszyscy mogli odebrać je osobiście.

- Nie wszyscy dzisiaj tutaj są, bo część się właśnie uczy w szkołach - mówi Józef Małosek, dyrektor Okręgu Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Niewidomych w Szczecinie. - I to nas bardzo cieszy. Bo na tym polega rehabilitacja. Walczymy o to, żeby ta młodzież, mimo dysfunkcji wzroku, mogła zdobywać wykształcenie i realizować swoje marzenia oraz plany.

Taka biała laska to swoista przepustka do samodzielności dla osób niewidomych. Wie o tym 14-letnia Aleksandra Kufera, uczennica 2 klasy gimnazjum.

- Od 6. roku życia posługuję się taką laską - mówi. - Dzięki niej mogę sama się przemieszczać, chociażby po szkole. Będę też mogła samodzielnie chodzić z domu do szkoły i z powrotem. Ale właśnie się przeprowadziłam, więc muszę jeszcze opanować orientację w przestrzeni na całej nowej trasie.

Ola snuje już plany na przyszłość. Chce zdobyć wykształcenie i być jak najbardziej samodzielna.

- Moją pasją są języki obce - mówi. - I w tym kierunku chcę się rozwijać. W szkole uczę się angielskiego i niemieckiego. A poza szkołą: hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego i japońskiego.

Wczorajsza uroczystość była także okazją do podsumowania wieloletniej pracy Zachodniopomorskiego Oddziału PZN. Zajmuje się on rehabilitacją dzieci od 7. - 8. miesiąca życia. Ale też ma bogatą ofertę dla osób dorosłych i starszych. Niektórzy jego podopieczni mają 95 lat. Łącznie ma ponad 3 tys. członków. W samym Szczecinie - ponad 1200.

Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: Dzięki różnym sprzętom pomocniczym osoby niedowidzące i niewidome mogą żyć samodzielnie - uczyć się, pracować...

Fot. Ryszard Pakieser

Wsparcie dla młodych Wsparcie dla młodych Wsparcie dla młodych Wsparcie dla młodych

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi