sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Nauka > Zobacz więcej

Zobacz więcej

Zobacz więcej
Data publikacji: 2016-10-17 07:11
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-17 08:56
Wywietleń: 2074 161088

Jak dużo informacji człowiek odbiera przez wzrok oraz jak odbierają świat osoby niewidome - postarają się wytłumaczyć i praktycznie pokazać wybitni specjaliści - profesor Wojciech Lubiński, Marek Kalbarczyk i Henryk Wereda. I to już 17 i 18 października na konferencji "Otwórz oczy - Zobacz więcej" w Szczecinie. Jest ona częścią zachodniopomorskich obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Odbywa się po raz trzeci.

Kampania skierowana jest do wszystkich mieszkańców województwa: widzących, słabowidzących i niewidomych, do seniorów i studentów, do pracowników urzędów i instytucji kultury.

- Zależy nam, by pokazać, co się zmieniło dzięki postępowi technologicznemu, żeby otworzyć oczy widzącym i wskazać potrzeby niewidzących - tłumaczy Eliza Rychlicka, kierownik oddziału Fundacji Szansa dla Niewidomych w Szczecinie. - Wydarzenie to, w drugim dniu, zostało wzbogacone o warsztaty tyfloinformatyczne. Ich celem jest zaangażowanie zaproszonych gości - pracowników administracji publicznej, organizacji pozarządowych, osób związanych z edukacją i kulturą, dydaktyką i polityką społeczną w naszym regionie - oraz praktyczne, namacalne zbliżenie się do problemów osób z dysfunkcją wzroku.

Każdy, kto na co dzień ma kontakt z osobami z dysfunkcją wzroku, powinien się zainteresować tym wydarzeniem.

- To okazja, by zrozumieć dlaczego abstrakcyjne pojęcia, jakie osoby dobrze widzące kierują na co dzień do osób niedowidzących i niewidomych, bywają zupełnie inaczej interpretowane, niezrozumiałe, albo - co gorsza- wprowadzają zamieszanie i zagubienie - dodaje Eliza Rychlicka. - Prowadzący warsztaty to specjaliści związani ze środowiskiem osób niewidomych, którzy chcą podzielić się swymi umiejętnościami i zdobytym już doświadczeniem.

W programie konferencji wykłady wybitnych specjalistów: prof. dr. hab. n. med Wojciech Lubińskiego,
dyrektora Instytutu Rehabilitacji Niewidomych - Marka Kalbarczyka oraz specjalisty od echolokacji - Henryka Weredy.

Konferencja obędzie się (17-18 października) w Auli Konferencyjnej WZiEU Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Cukrowa 8. Początek o godz. 8.30 (sala 010).

(sag)

Na zdjęciu: Fundacji Szansa dla Niewidomych w Szczecinie regularnie organizuje dla osób niewidomych zajęcia aktywizujące, m.in. turniej w kręgle.

Komentarze

Medycyna
Narządy wzroku, ruchu, słuchu i mowy to najważniejsze aspekty naszego życia. Warto o tym pamiętać.
2016-10-17 07:37:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi