wtorek, 26 września 2017.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Ile nas kosztuje straż miejska?

W KURIERZE. Ile nas kosztuje straż miejska?

W KURIERZE. Ile nas kosztuje straż miejska?
Data publikacji: 2016-05-31 09:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:45
Wywietleń: 1364 135911

Ponad trzy tysiące trzysta zameldowanych w Szczecinie osób przypada na jednego strażnika miejskiego. Tak  wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. W gorszej sytuacji są tylko koledzy po fachu z Zielonej Góry, przy czym po lupę wzięto szesnaście wojewódzkich miast. Jaką ocenę urzędnicy wystawili szczecińskim strażnikom? Pozytywną.

O pracy straży miejskiej, ale także opracowaniu NIK rozmawiali w poniedziałek radni Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności.  Kontrola NIK obejmowała lata 2012-2014. Sprawdzano, jak wygląda rozpatrywanie postępowań ze skargami, wykorzystanie środków finansowych, podział zadań. Okazało się, że NIK przyjął metodologię, która wzbudziła sporo zastrzeżeń, zresztą nie tylko u bezpośrednio zainteresowanych.

- Ten dokument jest obarczony szeregiem wad - stwierdził Szczepan Stempiński, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. - Powiedziałbym raczej, że jest to próba diagnozy, już we wstępie mówi się o bezpieczeństwie, a przecież straż miejska jest od tego, by przestrzegano porządku. 

Najistotniejsze jednak wydaje się dla szczecinian to, ile każdy z podatników „wykłada" na tę służbę. Rocznie jest to 21,59 zł. Dla porównania warszawiaka straż miejska kosztuje 75,24 zł, mieszkańca Krakowa - 39,14 zł, Łodzi - 39,62 zł, a Zielonej Góry - 14,12 zł. Jak natomiast czytamy w raporcie:

- Uwzględniając „jakościowe” aspekty potencjalnego bezpieczeństwa, relatywnie najtańszą straż posiadały Łódź, Białystok i Poznań, najdroższą zaś Opole, Szczecin i Gdańsk. ©℗

Więcej we wtorkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 31 maja 2016r.

(kol)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

Komentarze

Marian
Jak juz to wiele razy pisalem rozwiazac darmozjadow a jesli trzeba wiecej funkcjonariuszy to dotowac Policje w Szczecinie i stworzyc w miejsce sm dotatkowe wakaty osob ktore beda mialy uprawnienia i przyjada na wezwanie!!!!! A co do parkujacych to i tak sm interweniuje tam gdzie chce a nie tam gdzie powinna! Mamy 2 auta odcholowujace a i tak wynajmuje sie obce firmy!!! Niegospodarnosc i kolesiostwo to co mi sie kojarzy z sm!!!
2016-06-01 03:32:21
Podatnik
Oj tam oj tam, musi kosztować. W końcu 3 komediancików ma nie byle jakie pensyjki, z czego jeden to już powinien na emeryturce być, kupa dziwnych ludzi szwendających się w tak zwanej komendzie sm o zgrozo w cywilnych ubraniach, co z tego że o interwencje się nie można doprosić bo to nie ma auta a to patrolu a to oni nie są od tego a to do tego nie mają uprawnień itp. Interesują ich tylko szybkie mandaciki za wykroczenia drogowe, śmieci leżących obok to już nie widzą, ale wiadomo kaska z mandacików ma być bo Leoś kazał dla poprawy statystyki. Ich rola w tak zwanej poprawie bezpieczeństwa, nie oszukujmy się, jest żadna. Jest to (za nasze pieniądze) przechowalnia dla znajomków, pociotków i innych nieudaczników. Ale co tam, dycha milionów w tą czy tamtą z budżetu miasta - czyt. naszych pieniędzy - to grosze dla naszych włodarzy. Z życzeniami szybkiej likwidacji nie pozdrawiam...
2016-05-31 18:25:53
kibic
czas zrobic referendum i zlikwidowac ten sztuczny twór.
2016-05-31 15:51:51
DZIESIĘĆ MILIONÓW ROCZNIE
Taka powinna być teza i takie podsumowanie - a nie ile na jednego mieszkańca. Jak każdy głupi kowalski zobaczy że kilkanaście złotych to oleje a prawda jest taka że jest to kupa szmalu za który od kilkunastu lat można by było co roku stawiać nie najgorszej jakości budynek lub pożytkować na inny szczytny cel.
2016-05-31 15:08:29
pieszy
I dobrze, straż jest jedynym w tej chwili batem na hołotę zastawiającą chodniki, pewnie Gargamel też kiedyś dostał mandat i napina się zza klawiaturki. Zawsze najwięcej do narzekania mają śmieciarze, chlorki i miszczowie parkowania.
2016-05-31 13:16:09
szczecinianka
Czy SM jest potrzebna w mieście, na prośbę o interwencję usłyszałam, że nie mają samochodu i nie mogą dojechać, a może to brakowało dobrej woli ?
2016-05-31 12:49:50
Gargamel
Nie słychać narzekań na działalność SM w Szczecinie - powiedział Władysław Dzikowski. Proponuję panu wyjść na chwilę zza dyrektorskiego biurka i zapytać zwykłychh mieszkańców co sądzą o poczynaniach "szczecin rangers". Gwarantuję, że się pan zdziwi. Czasem warto też poczytać lokalną prasę, w której raz po raz obnażana jest niekompetencja, nigospodarność i zwyczajne chamstwo pracowników tej formacji.
2016-05-31 10:54:21
Ile kosztuje.
W stosunku do oczekiwań społecznych i jej skuteczności, to stanowczo za dużo.
2016-05-31 10:11:12