środa, 18 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Prace magisterskie dla Azotów

Prace magisterskie dla Azotów

Prace magisterskie dla Azotów
Data publikacji: 2017-02-09 13:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:09
Wywietleń: 220 212220

Na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie powstaje trzydzieści prac magisterskich, których tematy związane są z działalnością Grupy Azoty Police. Zostały one wcześniej uzgodnione pomiędzy ZUT a Grupą Azoty Police. Prace piszą studenci otwartej w ubiegłym roku specjalizacji - Inżynieria Procesów Wytwarzania Olefin na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa, co jest bezpośrednio związane z realizacją największej inwestycji w historii polskiej chemii ciężkiej – budową w Policach instalacji do produkcji propylenu metodą PDH.

Według pracowników naukowych uczelni tworzenie dedykowanych prac magisterskich to korzyść zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i samych studentów. Dla tych ostatnich to szansa np. na zdobycie stażu, a nawet pracy. Dla firmy – to konkretna wiedza, która może być wykorzystana np. przy produkcji.

- Liczymy, że prace będą wykorzystane przy realizacji naszego przedsięwzięcia, jakim jest budowa instalacji PDH - mówi dyrektor powołanej do jej realizacji spółki celowej PDH Polska, Jacek Wysocki.

- Wśród powstających prac, jako o specjalnym znaczeniu można uznać te tematy, które są związane z bezpieczeństwem procesowym, w tym np. dotyczące ocen ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej – wskazuje dyrektor Instytutu Inżynierii Chemicznej i Procesów Ochrony Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dr hab. inż. Paulina Pianko-Oprych. - Część istotnych badań odzwierciedla dbałość współpracującej z uczelnią firmy o środowisko. Analizowane są np. możliwości ograniczenia negatywnego wpływu instalacji na środowisko naturalne, czy też oceniany spodziewany poziom emisji lotnych związków organicznych do atmosfery z nowo powstającej instalacji.

Współpracujące ze sobą Grupa Azoty Police i ZUT są prekursorami w regionie w tak ścisłej współpracy. Podobne rozwiązania są już natomiast bardzo popularne na uczelniach krajów zachodnich.

- Wiążemy duże nadzieje nie tylko z wiedzą, jaką posiądziemy dzięki pracy studentów, ale też liczymy, że dzięki takiej współpracy z ZUT przygotujemy personel, który w przyszłości znajdzie pracę w Policach – podkreśla dyr. Wysocki.

- Pisanej w porozumieniu z przedsiębiorstwem pracy naukowej nie da się stworzyć na zasadzie „kopiuj, wklej". Są one z zasady unikatowe  – dodaje dr hab. inż. Pianko-Oprych.

Zgodnie z podpisanym wraz z Grupą Azoty Police, spółką PDH Polska oraz ZUT porozumieniem o wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia, studia II stopnia trwają trzy semestry i zakończą się obroną pracy magisterskiej. Pierwsze prace będą bronione w czerwcu 2017 r.

ZUT w Szczecinie rozpoczął właśnie nabór chętnych na kolejną, drugą edycję specjalności Inżynieria procesów wytwarzania olefin. Studia rozpoczną się od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017. Zgłoszenia można składać drogą elektroniczną do 14 lutego br.

(p)

Fot. R.STACHNIK 

Komentarze

Max
Ciekawe w czym te prace pomogą instalacji, która może będzie startowała za 3-4 lata?
2017-02-09 17:44:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje