niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Czy jest plan awaryjny?

Czy jest plan awaryjny? (akt. 1)

Czy jest plan awaryjny?
Data publikacji: 2017-07-14 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:29
Wywietleń: 1425 274959

Trwa zwołana przez radnych sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego poświęcona m.in. połączeniu szpitali w Zdunowie i przy ul. Arkońskiej.

Małgorzata Usielska, dyrektor połączonych placówek, mówiła o korzyściach płynących z konsolidacji, na przykład o tym, że wspólna administracja pozwoliła obniżyć koszty. Powiedziała, że jak dotąd z pracy odeszły – głównie w ramach Programu Dobrowolnych Zwolnień - 74 osoby a łączna wartość postępowań przetargowych wynosi 55 milionów złotych.

W kontrze do tej opinii przypominano, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nieprawomocnym wyrokiem uchylił uchwałę o konsolidacji.

- Czy jest plan awaryjny na wypadek, gdyby odrzucono kasację Urzędu Marszałkowskiego? - pytała Bogusława Reszko-Szydłowska, przedstawicielka związku zawodowego.

Marszałek Olgierd Geblewicz odparł, że nie ma sensu budzić atmosfery strachu wśród pracowników, bo nic im nie grozi, bez względu na decyzje w sprawie konsolidacji. Przypomniał, że pracownicy mieli więcej powodów do niepewności, gdy istniał oddzielnie szpital w Zdunowie – bo wtedy zagrożone było wypłacanie pensji a teraz takiego zagrożenia nie ma.

Paweł Mucha, radny PiS, stwierdził, że związkowcy ostrzegali, że konsolidacja może być wadliwa, jeszcze zanim to samo orzekł sąd.

- Niepotrzebne jest pisemne uzasadnienia wyroku, by zarząd wiedział, co robić dalej – dodał. - Jesteśmy w stanie niepewności prawnej a pełną odpowiedzialnośc za to ponosi zarząd województwa.

Stefan Mazurkiewicz, mecenas Zarządu Województwa, przekonywał, że scenariusz działań jest gotowy. Wyjaśnił, że WSA wydał taki a nie inny wyrok, ponieważ Sejmik nie zawiadomił pisemnie centrali Forum Związków Zawodowych – być może teraz sprawę rozwiązałoby skierowanie pism do central związkowych (i uchwała byłaby wtedy ważna bez względu na ich odpowiedź).

- Realny jednoznaczny scenariusz dalszych działań będziemy mogli przedstawić po zapoznaniu się z uzasadnieniem pisemnym – powiedział. - Bez niego spekulujemy.

Paweł Mucha jego optymizmu nie podziela. Zwrócił uwage, że jeśli wyrok WSA utrzyma się w drugiej instancji, szpitale znowu zostaną oddzieloną i całą procedurę trzeba będzie rozpoczynać od nowa – i potrzebny jest konkretny plan działań na tę ewentualność.

(as)

 Fot. Robert STACHNIK

 

Komentarze

daro@daro
Nie nauczyli myśleć
2017-07-15 07:46:52
@daro
Nie nauczyli czytać?
2017-07-14 13:20:13
daro
Niech pani dyrektor powie o tym ile osób ze Zdunowa odeszło z pracy dzięki korzyściom płynącym z połączenia
2017-07-14 11:42:56
Bez komentarza
Cynizm i bezczelność.
2017-07-14 11:02:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską