czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Wirus groźny dla kobiet w ciąży atakuje

Wirus groźny dla kobiet w ciąży atakuje

Wirus groźny dla kobiet w ciąży atakuje
Data publikacji: 2016-01-25 21:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1396 110622

Oczekuje się, że przenoszony przez komary wirus Zika, który według ekspertów może wywoływać małogłowie u niemowląt m.in. w Brazylii, rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki, oprócz Kanady i Chile - podała w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia.

WHO napisała, że kobiety, które planują udawać się w rejony, w których roznoszony jest wirus, powinny skonsultować się z lekarzem przed podróżą i po powrocie do kraju.

Wirus Zika może być przenoszony przez krew, ale był on też obecny w spermie. Potrzeba jednak dodatkowych dowodów, by potwierdzić, że jest on przenoszony drogą płciową - zaznaczyła WHO.

Wirus jest roznoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. Zika wykryto w latach 40. w Afryce, ale teraz rozprzestrzenia się on głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. U większości ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, ale u niektórych wywołuje gorączkę i wysypkę. Naukowcy mają jednak coraz więcej dowodów na to, że istnieją związki między mikrocefalią (małogłowiem) u niemowląt a wirusem. Na wirus Zika nie ma szczepionki.

Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka.

Najbardziej dotkniętym państwem jest Brazylia, gdzie od października ub.r. wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt, które miały wady wrodzone. W pięciu przypadkach potwierdzono obecność wirusa Zika.

Przedstawiciele władz Kolumbii, Ekwadoru, Salwadoru i Jamajki zaleciły ostatnio kobietom, by nie zachodziły w ciążę, dopóki nie uda się ustalić dodatkowych informacji na temat wirusa.

Władze USA ostrzegają kobiety w ciąży, by unikały ponad 20 krajów, gdzie wykryto wirusa Zika, m.in. Boliwii, Ekwadoru, Brazylii, Kolumbii, Gwatemali, Haiti, Martyniki, Samoa czy Republiki Zielonego Przylądka. (pap)

Na zdjęciu: ciężarna mieszkanka biednych przedmieść Recife w Brazylii.

Fot. EPA/Percio Campos

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Złagodzić ból

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny