sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Świat > Rodziny ofiar pozwały Facebooka

Rodziny ofiar pozwały Facebooka

Rodziny ofiar pozwały Facebooka
Data publikacji: 2016-07-12 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1210 143866

Grupa amerykańskich i izraelskich rodzin ofiar palestyńskich ataków złożyła pozew o odszkodowanie w wysokości miliarda dolarów przeciwko Facebookowi, którego oskarżają o to, że ułatwia palestyńskim bojownikom działalność - poinformowali prawnicy.

Pozew złożono, gdy od 10 miesięcy trwa seria palestyńskich ataków przeciwko izraelskim cywilom i żołnierzom. Od połowy września ubiegłego roku w palestyńskich atakach zginęło 34 Izraelczyków i dwóch amerykańskich turystów. W tym samym czasie zabitych zostało ponad 200 Palestyńczyków; w większości - jak twierdzi strona izraelska - byli to napastnicy.

Izraelska organizacja pozarządowa reprezentująca rodziny ofiar ataków terrorystycznych Szurat Hadin złożyła pozew w imieniu pięciu rodzin. Rodziny te straciły bliskich w atakach przeprowadzonych w ciągu minionych dwóch lat. Cztery ofiary miały podwójne obywatelstwo izraelskie i amerykańskie, a jedna to amerykański turysta.

W pozwie złożonym w niedzielę wieczorem do sądu w Nowym Jorku napisano, że Facebook narusza amerykańską ustawę antyterrorystyczną, dostarczając ugrupowaniom bojowników narzędzie, które pomaga im w "rekrutowaniu, radykalizacji i szkoleniu terrorystów, prowadzeniu zbiórek pieniędzy, wytwarzaniu atmosfery strachu i przeprowadzaniu zamachów".

– Facebook nie może siedzieć spokojnie w swojej kamiennej wieży w Palo Alto (w Kalifornii), podczas gdy tu, na ulicach Jerozolimy i Tel Awiwu, przelewana jest krew – oświadczyła reprezentująca rodziny izraelska prawniczka Nitsana Darszan-Leitner. Jak podkreśliła, Facebook nie może "służyć za sieć społecznościową dla Hamasu", radykalnego palestyńskiego ugrupowania.

Nie ma dotychczas odpowiedzi ze strony amerykańskiego serwisu społecznościowego.

* * *

Ustawa antyterrorystyczna z 1992 roku zakazuje amerykańskim firmom wszelkiego materialnego wsparcia, w tym świadczenia usług, dla ugrupowań terrorystycznych i ich liderów. Hamas jest uznawany przez USA za organizację terrorystyczną. (pap)

 

Fot. EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Komentarze

Net
FB ułatwia kontakty wielu ludziom, więc z pewnością są wśród nich i tacy, którzy mają niecne zamiary.
2016-07-12 15:09:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi