środa, 20 września 2017.
Strona główna > Sport > Wioślarstwo. Stadniuk na trzecią kadencję

Wioślarstwo. Stadniuk na trzecią kadencję

Wioślarstwo. Stadniuk na trzecią kadencję
Data publikacji: 2016-05-10 13:07
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-10 13:52
Wywietleń: 82 132939

Były medalista olimpijski w wioślarstwie Ryszard Stadniuk z Szczecina został wybrany przewodniczącym Zarządu Wioślarstwa Europejskiego (ERMB) na trzecią kadencję. Uważa pomoc w rozwoju tej dyscypliny w słabszych krajach za swój główny cel.

- W Europie panuje teraz dobry klimat. - powiedział Ryszard Stadniuk.

Stadniuk trzecią kadencję rozpoczął po wyborach na zgromadzeniu europejskich federacji wioślarskich w Brandenburgu. W miniony weekend odbyły się tam mistrzostwa Europy, na których Polacy wywalczyli dwa medale: srebrny i brązowy. Niestety w zawodach nie brali udział zawodnicy AZS Szczecin.

- Bardzo cieszy mnie to zaufanie. Zostałem wybrany praktycznie przez aklamację. Teraz w europejskim wioślarstwie panuje bardzo dobry klimat - przyznał Stadniuk, który jest także prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (PZTW).

65-letni działacz podkreślił, że w tej kadencji chciałby skupić się m.in. na pomocy krajom na Półwyspie Bałkańskim, gdzie ta dyscyplina nie stoi jeszcze na wysokim poziomie.

- Program wsparcia państw, które mają z tym trudności, zakłada zaangażowanie wszystkich 46 narodowych związków. Chodzi m.in. o zaopatrywanie w sprzęt krajów, w których ten sport nie jest popularny. - dodał.

Chciałby też, aby wioślarstwo było obecne na wszystkich ważniejszych imprezach multidyscyplinarnych. Zobaczymy je m.in. na Mistrzostwach Europejskich w Glasgow i Berlinie w 2018 roku.

Są również plany, aby rywalizowano w tym sporcie w drugiej edycji Igrzysk Europejskich - jednak ze względu na zbyt napięty kalendarz, tam wystartowaliby zawodnicy do 23 roku życia. Przed rokiem w Baku wioślarstwa zabrakło.

Stadniuk był orędownikiem reaktywowania mistrzostw Europy, które po raz pierwszy rozegrano we Włoszech w 1893 roku, tuż po założeniu międzynarodowej federacji. Jednak po 1973 roku zaniechano ich przeprowadzania. Regaty wznowiono dopiero w 2007 roku, a gospodarzem był Poznań.

Działacz urodzony 27 października 1951 roku w Szczecinie startował w igrzyskach olimpijskich w 1976 i 1980 roku. W Moskwie zdobył brązowy medal w czwórce ze sternikiem. Był wicemistrzem świata w 1975 roku w dwójce ze sternikiem.

Od 1997 roku jest prezesem PZTW, a także członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. (par)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi