sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Portowcy w młodzieżowych reprezentacjach

Piłka nożna. Portowcy w młodzieżowych reprezentacjach

Piłka nożna. Portowcy w młodzieżowych reprezentacjach
Data publikacji: 2016-03-17 15:26
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-17 15:26
Wywietleń: 855 123778

Tylko sześciu młodych piłkarzy Pogoni Szczecin zostało powołanych aż do sześciu młodzieżowych reprezentacji kraju. 

Zaledwie sześciu kadrowiczów to jeszcze nie tragedia. Więcej ma pięć innych polskich klubów: Lech, Legia, Jagiellonia, Zagłębie i Lech. Takie kluby, jak Ruch, Wisła, Górnik Z., czy Śląsk mają ich jednak jeszcze mniej.

Rok temu Pogoń była pod względem reprezentantów w młodzieżowych reprezentacjach trzecią siłą w kraju. Dziś już nie tylko przegrywa rywalizację z Lechem i Legią, które już niemal produkują młodych kadrowiczów. Pogoń ma tych kadrowiczów prawie o połowę mniej od Jagiellonii i Lechii - klubów, które jeszcze przed rokiem pod tym względem dystansowała.

Kartka Listkowskiego

Trzeba jednak pamiętać, że z powodu czerwonej kartki na eliminacyjny turniej do lat 19 nie został powołany pewniak w tej reprezentacji Marcin Listkowski.

Okazuje się też, że wynik sportowy nie zawsze idzie w parze z indywidualnymi wyróżnieniami dla poszczególnych zawodników. Młodzi piłkarze z rocznika 2001 zostali w ubiegłym roku mistrzami Polski w swojej kategorii wiekowej, a ich o rok starsi koledzy wicemistrzami przed dwoma laty. Dziś jednak w reprezentacja do lat 15 i 16 jest tylko jeden piłkarz Pogoni: Błażej Starzycki.

- Proszę mi wierzyć, że na tym etapie szkolenia najlepiej będzie dla tych chłopców, gdy jak najdłużej przebywać będą we własnych klubach i nie będą zaniedbywać szkoły - mówi trener portowców Czesław Michniewicz.

Dominacja Lecha bezsporna

Dominacja Lecha i Legii jest bezsporna szczególnie w tych najmłodszych reprezentacjach. To efekt długofalowego planu szkoleniowego obejmującego nie tylko selekcję utalentowanych graczy po 13 roku życia, kiedy ci kończą szkołę podstawową i mogą udać się do piłkarskiego gimnazjum znajdującego się pod patronatem dużego klubu piłkarskiego.

Kluby ekstraklasy w reprezentacji

23 - Lech Poznań.

15 - Legia Warszawa.

10 - Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk.

7 - Zagłębie Lubin.

6 - POGOŃ Szczecin.

5 - Cracovia, Piast Gliwice.

4 - Ruch Chorzów.

3 - Wisła Kraków.

2 - Górnik Zabrze, Korona Kielce, Śląsk Wrocław.

0 - Termalica Nieciecza, Górnik Łęczna, Podbeskidzie Bielsko.

Dominacja Lecha i Legii to też, a może przede wszystkim efekt znakomitego szkolenia już we wstępnej fazie rozwoju i wykonanej dużej pracy systemowej polegającej na obejmowaniu swoim zasięgiem coraz to większych obszarów. Nie tylko tych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Szkółki Lecha są już w czterech województwach i nawet w … Londynie. Jedna powstała również w ...Kamieniu Pomorskim, który przecież należy do województwa zachodniopomorskiego i wychował w ostatnich czasie całą plejadę uzdolnionych graczy, którzy zasilili później Pogoń: S. Murawskiego, Neumanna, Sasina, Kaczmarskiego, Plebańczyka.

Legia w Bieszczadach

Legia swoim zasięgiem obejmuje natomiast całe Mazowsze, kolonizuje też Kujawsko - Pomorskie, a ostatnio podpisała umowę o współpracy w dalekich Bieszczadach, a konkretnie w Ustrzykach Dolnych.

Pogoń też nie zamierza być bierna. Możliwości ma z pewnością mniejsze od Lecha, czy Legii, ale musi swoją szkoleniową ekspansją objąć przynajmniej wszystkie ośrodki znajdujące się w województwie i nie pozwolić, by jakikolwiek talent z regionu został zauważony przez skautów konkurenta.

Młodzi portowcy w reprezentacji

Kadra do lat 16 (rocznik 2000) - Błażej Starzycki.

Kadra do lat 18 (rocznik 1998) - Rafał Maćkowski.

Kadra do lat 19 (rocznik 1997) - Jakub Piotrowski.

Kadra do lat 20 (rocznik 1996 i 95) - Dawid Kort.

Kadra do lat 21 (rocznik 1995 i 94) - Sebastian Rudol i Hubert Matynia.

Takim przykładem jest Kacper Chodyna z Łobza, dziś zaledwie 17 letni piłkarz, ale już wielka nadzieja Lecha Poznań, reprezentant Polski. Kiedyś Pogoń przegrała z Lechem walkę o tego piłkarza.

Pogoń to Wy

To między innymi dlatego Pogoń stworzyła program „Pogoń to Wy”, który jest skierowany do wszystkich klubów i trenerów z regionu Pomorza Zachodniego. Na tej kooperacji skorzystać mają dwie strony, a przede wszystkim młode talenty z naszego regionu.

Program ma na celu podpisanie umów partnerskich, a następnie współpracę z kolejnymi klubami. Pogoń wybranym przez siebie partnerom zaproponuje jedną z dwóch umów: dla trenera-scouta lub dla klubu.

- Pierwszy rodzaj umowy jest dla trenera-scouta. W przypadku, gdy młody zawodnik trafia do nas i potem znajduje się w I zespole, to taki trener może liczyć na wynagrodzenie finansowe. Jego ramy są dokładnie określone. Poza tym pomożemy mu się rozwinąć jako szkoleniowcowi – tłumaczy Maciej Stolarczyk, dyrektor sportowy w Pogoni Szczecin. - W przypadku klubów oferujemy od staży trenerskich i wejść na mecze Ekstraklasy do gratyfikacji finansowych. Jeśli natomiast okaże się, że dany zawodnik nie sprawdzi się u nas, to może wrócić do macierzystego klubu już wyszkolony w dobrych warunkach. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi