Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Motocross, którego już nie ma

Data publikacji: 03 listopada 2017 r. 18:19
Ostatnia aktualizacja: 05 maja 2020 r. 17:20
Motocross, którego już nie ma
 

Na torze motocrossowym przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie aż 18 razy odbywały się zawody rangi mistrzostw świata, a obecnie o jego dawnej świetności przypominają już tylko zniszczone stare kasy i brama wejściowa, mieszczące się tuż przy ulicy…

Tor doświadczalny

Mało kto pamięta, że – początkowo – powstały na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku tor przeznaczony był jedynie dla celów doświadczalno-treningowych dawnej Szczecińskiej Fabryki Motocykli „POLMO”, która mieściła się po drugiej stronie ulicy. W latach 1956-1965 produkowała ona polski motocykl SFM Junak, który był najcięższym oraz jedynym motocyklem z silnikiem czterosuwowym produkowanym w PRL. Tor przeznaczony był głównie do prób dla motocykli Junak M07 i M10, które startowały w zawodach i… wygrywały.

Sport i mistrzostwa świata

Dopiero z czasem tor stał się obiektem sportowym, na którym początkowo przeprowadzano zawody lokalne, a później o randze krajowej. Aż w końcu w 1966 roku przeprowadzono w Szczecinie po raz pierwszy eliminacje do motocrossowych mistrzostw świata. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, a impreza podbiła serca kibiców oraz zawodników, którzy nadzwyczaj chętnie przyjeżdżali do grodu Gryfa.

Legionista i AK-owiec

Była w tym zasługa wielu działaczy i zapaleńców motocrossowego sportu, ale trzeba w tym miejscu koniecznie wspomnieć o pionierze Szczecina Franciszku Jarzyńskim (1900-1981), który przyjechał do naszego miasta wkrótce po wojnie. Jako młodzieniec był legionistą i uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w Warszawie. Był kawalerzystą w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. brał udział w obronie Warszawy, a po ucieczce z niewoli niemieckiej wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej. W trakcie powstania warszawskiego był zastępcą dowódcy plutonu. Za czyny bojowe otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Virtuti Militari. Niedawno jedną z ulic przy nowej hali widowiskowo-sportowej Arena Szczecin nazwano jego imieniem. W naszym mieście dał się poznać jako pasjonat sportów motorowych: był wieloletnim prezesem Automobilklubu, Polskiego Związku Motorowego i Wojewódzkiego Zespołu Rzeczoznawców. To głównie dzięki niemu najlepsi motocrossowcy z całego świata przyjechali po raz pierwszy do Szczecina.

Przekupieni dolarami?

Motocrossowców przyciągano do naszego miasta tym, że już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a więc w czasach komunizmu, wypłacano nagrody w… dolarach. Tak się to sportowcom spodobało, że przyjeżdżali rokrocznie przez 16 lat (1966-1981), a po dłuższej przerwie – jeszcze dwukrotnie (1994, 1995). Największą indywidualnością rozgrywanych u nas zawodów był Belg Joel Robert, który aż 5-krotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Sportowcy polubili nasz specyficzny tor i z chęcią odwiedzali gród Gryfa, a duża w tym zasługa także wieloletniego działacza Józefa Serdyńskiego, który był nie tylko organizatorem, ale również sędzią, spikerem, a wcześniej budowniczym toru.

Rekord kibiców – 20 tysięcy

Na zawody przychodziły tłumy kibiców, w różnym wieku, od dzieciarni po emerytów. Średnia ilość sprzedanych biletów wynosiła 15 tysięcy, a rekord to 20 tysięcy. Było też dużo gapowiczów, szczególnie dzieci, które górą pokonywały ogrodzenie lub wchodziły przez dziury w płocie. Rozdawano również sporo bezpłatnych zaproszeń, więc na brak widzów nie można było narzekać.

Fucha radzieckich żołnierzy

Obiekt był świetnie położony, bo nie znajdował się na peryferiach jak w większości miast, ale praktycznie w centrum, więc kibice zjeżdżali się tłumnie na widowiskowe zawody, a motocrossowcom bardzo się to podobało. Mało kto wie, że finezyjne górki, które umożliwiały oddawanie widowiskowych skoków, usypywali i to także nocami, stacjonujący w Szczecinie radzieccy żołnierze. Robili tę fuchę za przysłowiowe kieszonkowe, dobre jedzenie i napitki.

Szczecińscy motocrossowcy

Mieliśmy w Szczecinie nie tylko obiekt, ale także świetnych motocrossowców, jak choćby Zbigniew Rutkowski, jego syn Marcin Rutkowski, Krzysztof Baryła i wielu innych. Często zwyciężali w zawodach lub przynajmniej byli na podium i to nie tylko w Polsce.

Dawnych wspomnień czar

Dziś nie ma już jednak pięknego toru i nie słychać ryku motocyklowych silników, bo teren ogrodzono, przeganiając trenujących na dziko, w większości młodych pasjonatów motocrossu.

Przed laty, gdy sprzedawano znaczną powierzchnię tego terenu, było zastrzeżenie, że część musi być przeznaczona pod cele sportowe. Cały teren byłego motocrossu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą Rady Miasta Szczecina z 1 grudnia 2003 roku przeznaczony jest na cele sportu i rekreacji o dostępie publicznym.

Aktualnie Gmina Miasto Szczecin jest właścicielem tylko niewielkiej części byłego motocrossu o powierzchni 13 871 metrów kwadratowych. Pozostała część stanowi własność spółki „Siemaszko”, która nabyła ten teren od jednej z warszawskich firm.

Planów na przyszłość nie ma…

– Na razie nie zostało jeszcze postanowione, co powstanie na terenach przy alei Wojska Polskiego – powiedział nam we wtorek Jacek Kaźmierczak, specjalista do spraw marketingu firmy „Siemaszko”. – Obecnie koncentrujemy się na inwestycji w Międzyzdrojach, a także w kilku innych szczecińskich lokalizacjach. Na teren byłego motocrossu przyjdzie czas później, a gdy zapadną o tym decyzje, „Kurier Szczeciński” zostanie o tym szybko poinformowany. Zajmujemy się generalnie budownictwem mieszkaniowym, ale nie wykluczam, że na części wspomnianego terenu, lub nawet na całości, powstaną obiekty rekreacyjno-sportowe. ©℗

(mij)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

LWP
2020-05-05 17:05:41
AGENCI SĄ WSZĘDZIE NAWET NA UL.WOJSKA P0LSKIEGO..., A MOZE TYM BARDZIEJ.
Krzysztofer
2019-11-19 22:06:44
Baryła byłe mistrzem w juniorkach w klasie 125 a unosisz się jak byś był wicemistrzem świata żenada nikt cie nie zna było minęło chłopie
Aktualny m.polski
2019-11-19 13:58:55
Powracając do tytolow,w 50cc był tylko puchar Polski,co nie umniejsza wyników, ja miałem okazję jeszcze parę razy wystartować w tych m.swiata,jako nieliczny i ostatni ze wzczecina.Szkoda takie tradycji sportowej, zróbmy coś jeszcze razem dla nas dla miasta dla młodzieży krzysztofbaryla@interia.eu
były
2019-07-08 18:54:13
Piękne wspomnienia .., kwoli ścisłości , ostatnim Mistrzem Polski w motocrossie , ze Szczecina , był Zbigniew Nowak ,w 1980 roku , w klasie 50 ccm , syn mechanika klubowego Śp. Kazia Nowaka , który własnoręcznie skonstruował mu motocykl , użył silnika simson ze specjalnym cylindrem , od zaprzyjaźnionych mechaników z dawnego DDR ...
Ostatni m.polski ze szczecina
2019-06-20 12:54:25
Ciekawe wspomnienia, szkoda że po mnie już nigdy nie było mistrza...ja startuje dalej,jestem wicemistrzem europy i za miesiąc walczyć będę o tytuł mistrz świata w la rosche,a co do dobrych zawodników to mieliśmy ich wielu Bulikowski,Ciszek,razem zdobywalismy nawet druzynowo m.polski,pozdrawiam Krzysztofbaryla@interia.eu
silveradam
2017-11-04 20:06:46
hmmmmm,przypomnialy sie czasy,kiedy na mecz pogoni,na stadion wchodzilo sie z kims starszym nie koniecznie z rodziny,jako mlody chlopak ok.10-12lat,a jednym z tych co wchodzili przez dziure na Mistrzostwa Swiata w motocrosie,bylem ja,do dzisiaj pamietam specyficzny zapach spalin,szczegolnie po starcie maszyn,dzieki,
awj
2017-11-04 10:01:23
Dziekuję autorowi za przypomnienie tych wspaniałych, ale niestety odległych już wydarzeń. Pamietam tę atmosferę z autopsji. Na marginesie 5 listopada minie 36 lat, jak odszedł mój Ojciec.
bert
2017-11-04 09:36:30
Ileż to już rzeczy zniszczono w tym mieście. Tak staliśmy się peryferią. Inne miasta w Polsce biją Szczecin na głowę we wszystkich dziedzinach.Kiedyś to miasto miało wizjonerów, a teraz ... ?
rtg
2017-11-04 01:44:24
a gdzie się podziało masywne stalowe ogrodzenie od str. WojPol.?
krótko i na temat
2017-11-03 22:52:02
Nazwa firmy od której grunt nabył Siemaszko!
Panie Redaktorze mało pan pamięta jednak.
2017-11-03 22:40:32
Naważniejszymi motokrosowcami w tamtym okresie to byli:Orzepowski,Kurowski ,Wiatr a potem te osoby ,które Pan wspomina.Tak ,włanie było.Pozdrawiam.Szczecinianin.
ABC
2017-11-03 20:18:48
Napiszcie jak to się stało, że ten atrakcyjny teren (nie jedyny w Szczecinie) znalazł się w rękach "Warszawy"? Nabyli go byli agenci WSI?
polandebiland
2017-11-03 20:04:41
I tak ze wszystkim...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA