wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Ocenili uczelnie

Ocenili uczelnie

Ocenili uczelnie
Data publikacji: 2017-06-12 23:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-07 11:16
Wywietleń: 327 268847

Wedle rankingu szkół wyższych przygotowanego przez "Perspektywy" uczelnie Szczecina znajdują się poza czołówką. Pomorski Uniwersytet Medyczny zajął 30 miejsce, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - 41, Uniwersytet Szczciński - 48. Na pierwszym miejscu znalazły się ex aqueo Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński.

PUM awansował o 2 miejsca, US awansował z drugiej pięćdziesiątki, ZUT o 2 miejsca spadł.

- Wyrażamy umiarkowane zadowolenie, ale cieszymy się z utrzymania pozycji lidera w województwie - mówi Kinga Brandys z PUM. -    Odczuwamy satysfakcję z liczby cytowań, współczynnika publikacji naukowych. Nie przeceniamy jednak wyników. W tym roku kryteria promowały duże uczelnie.

US zwraca uwagę na to, że porównywanie uczelni medycznej, technicznej i humanistycznej może nie do końca oddawać kondycję konkretnej szkoły wyższej.

- Dla przykładu: ocena w kategorii Innowacyjność, wiąże się liczbą udzielonych patentów i praw ochronnych, wartością sprzedanych licencji, czy liczbą utworzonych firm typu spin-off i spin-out – tu jako uczelnia przede wszystkim humanistyczna mamy niewielkie możliwości w zajęciu wysokiej pozycji - ocenia Julia Poświatowska z US.  - Bardzo dobrze natomiast wypadliśmy w kategorii Potencjał naukowy, na którą składają się tak istotne i kluczowe dla funkcjonowania uczelni elementy jak: suma ocen parametrycznych nadanych poszczególnym jednostkom uczelni przez MNiSW, nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach oraz uprawnienia habilitacyjne i doktorskie.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 13 czerwca 2017 r.

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Olaboga
@ Jarun -a co Ty ,masz jakieś inklinacje, że mnie nazywasz chłopcem?. Nie tak bardzo się biją o te informacje jak piszesz, większość zamieszczanych informacji o osiągnięciach naukowych i nie tylko jest niestety sponsorowana.Pozdrawiam
2017-06-17 23:38:59
żaba
US -prawie Oksford albo Kembridz :-). "Sorbona wschodu" :-) A Pogoń prawie Real albo Czelsi, a Doda prawie Selin Dijon, a Chylińska prawie Suzi Kłatro. A Maciarewicz prawie Napoleon, a Kaczyński prawie normalny. A Tusk prawie blondyn i prawie prawdomówny. Prawie robi różnice.
2017-06-15 12:10:11
Robert
@obserwator i jakie kariery robią ci ludzie, którzy wyjeżdżają do Warszawy, Poznania czy Wrocławia? Niestety robią tam po studiach mniej więcej to co z powodzeniem mogłyby wykonywać w rodzinnym mieście. Każdy ranking jest trochę zabawą a każda metodologia ma lepsze i gorsze strony. Zestawienie Perspektyw zawsze promowało duże uczelnie - molochy. PUM jako mała uczelnie nigdy się nie załapie w takim rankingu do czołówki mimo, że jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Europie, ma wiele osiągnięć cytowanych w mediach naukowych i popularnych. US, mimo, że jest często krytykowany za kadrę, właśnie za potencjał naukowy jest całkiem niezle punktowany. Tak więc warto samodzielnie czytać dokładnie te rankingi a zwłaszcza analizować parametry, które są brane pod uwagę.
2017-06-15 11:29:39
Jarun
Olaboga - chłopcze ty nawet nie wiesz o czym piszesz (napisałeś). Jeżeli jakiś naukowiec dokona przełomowego odkrycia, to wszyscy "biją się" o to, żeby napisać, a zagraniczne czasopisma nieźle zapłacą za opublikowanie takiej rewelacji.
2017-06-15 11:03:16
noblista z Wąchocka
Olaboga wymień tych "światowców" co to wielkich odkryć dokonali -tylko nikt o nich nie wie :-) Nie rozśmieszaj :-) bo mam zajady.
2017-06-14 14:35:57
Olaboga
Aby Uczelnia była wysoko notowana musi posiadać KADRĘ NAUKOWĄ taką która potrafi przekazać wiedzę tak by każdy ją pojął ale tą wiedzę musi posiadać. Są w Szczecinie Naukowcy posiadający dużą wiedzę i to w skali światowej znaczącą ale niestety nie mają wsparcia w publikacji tej wiedzy za granicą bo to kosztuje.
2017-06-14 13:29:53
Ja ze Szczecina
Ciekawy jestem jak w rankingu wypadła nasza wizytówka, Akademia Sztuki? Załapała się na jakąś ocenę, czy znalazła się poza okładką. Budynki remontują, profesorów mianaują i ... wielkie nic.
2017-06-13 23:30:28
Jarun
W Szczecinie nie ma wyższych uczelni. Jeżeli Uniwersytet Jagieloński zajmuje ok 500 ! miejsce w rankingu uczelni na świecie tzn. jest miernotą. Uczelnie szczecińskie porównując do świata piłkarzy to drużyna trampkarzy (ok. na 3000 tys. miejscu). No i ci "naukowcy" z tych różnych śmiesznych szkółek (tańca i różańca) zwanych dla zmyłki uniwersytetami, przyznają sobie Nagrodę Nobla. Oj... konia kują i żaba łapę podstawia. Kudy wam do nagrody Nobla wy cieniasy, nieuki, hultaje.
2017-06-13 15:25:49
7
A więc to dlatego ZUT tworzy kierunek winiarstwo ;)
2017-06-13 07:09:10
obserwator
wstyd i hańba.Oto dlaczego młodzi ludzie uciekają zagranice do Warszawy,Poznania, Wrocławia, Krakowa, Torunia.Kto za to odpowiada i poniesie konsekwencje?Wszystkie instytucje Szczecina odpowiedzialne za oświatę powinny podać się do dymisji.
2017-06-13 05:49:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi