niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Nauka > Jak przeliczać oceny

Jak przeliczać oceny

Jak przeliczać oceny
Data publikacji: 2016-07-02 07:58
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-04 08:40
Wywietleń: 502 141606

Młodzi ludzie z międzynarodową maturą (International Baccalaureate), którzy chcieliby zdawać na Akademię Morską w Szczecinie, stają przed pewnym wyzwaniem – otóż na stronie internetowej uczelni nie ma tabeli, która pozwalałaby w przejrzysty sposób przeliczyć oceny z tej matury na procenty będące podstawą rekrutacji. Uczelnia odpowiada, że to żaden problem, ponieważ każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.

 – Syn zdaje międzynarodową maturę – opowiada pani Agnieszka. – Zastanawia się nad tym, czy nie kandydować do Akademii Morskiej. Dyplom IB jest prestiżowym dokumentem, ale uczelnia niespecjalnie zachęca syna, żeby złożył papiery właśnie tam. IB to skala ocen od 1 do 7, które trzeba przeliczyć na procenty. Na stronie Uniwersytetu Szczecińskiego jest tabela, która informuje, że na przykład za 3 punkty jest 44 proc. a za 6 – 86 proc., etc. Na stronie AM nic takiego nie ma.

Jest tam tylko tabela pozwalająca przeliczyć na procenty oceny ze starej matury. Ma się ona jednak nijak do dyplomu IB.

– Kandydaci z maturą międzynarodową (IB) stanowią jednostkowe przypadki – wyjaśnia Olgierd Victorini z AM. – Dlatego każdy taki wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez Wydziałowe Komisje Rekrutacyjne. W naszej opinii jest to bardziej korzystne dla kandydatów, ponieważ pozwala na uwzględnienie specyfiki każdego przypadku. W tym roku wpłynęły do nas podania o przyjęcie na studia np. z: Litwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Ghany czy Szwecji. Żadna z tych osób nie posiadała IB. W każdym z tych krajów system oceniania jest inny. Na przykład na Ukrainie funkcjonuje dwunastostopniowa, w Grecji dwudziestostopniowa, a w Szwecji sześciostopniowa skala ocen.

Pewną niejasność mogą mieć także kandydaci z międzynarodową maturą zdający na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Znajdą tu stosowną tabelę. Zawiera ona jednak oceny tylko do 6…

– Ocena 6 przeliczana jest na poziomie 140 procent, czyli kandydat z maturą IB, który zgłosi się z tym wynikiem na naszą uczelnię, otrzyma maksymalną liczbę punktacji do uzyskania. Tak samo traktowana jest ocena 7 – informuje Alicja Kacprzak z ZUT. – Zasada przeliczania ocen przy maturze międzynarodowej IB jest podobna do zasad przeliczania ocen na punkty dla kandydatów legitymujących się świadectwem egzaminu dojrzałości, z tym że matura międzynarodowa jest wyżej premiowana. Każdy kandydat wpisuje swoje dane, w tym wyniki matury w Internetowym Systemie Rekrutacji, wybierając właściwe pole. W przypadku wątpliwości kontaktuje się z administracją systemu rekrutacyjnego oraz z działem ds. studenckich. Oczywiście kandydat z wynikiem 7 otrzyma maksymalną liczbę punktacji. Uwzględnimy to w następnej uchwale rekrutacyjnej.

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym każdy kierunek ma własny algorytm przeliczania ocen z matury IB. ©℗

A. Sasinowski

Fot. R.PAKIESER

 

Komentarze

Matura
Nie oszukujmy się, ile jest takich osób? Jak ktoś robi międzynarodową maturę, to nie po to, aby studiować w Polsce.
2016-07-04 07:58:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi