sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kultura > Wybieramy lekturę Narodowego Czytania

Wybieramy lekturę Narodowego Czytania [FILM]

Wybieramy lekturę Narodowego Czytania
Data publikacji: 2017-02-10 09:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 914 212118

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to utwory, spośród których można wybierać lekturę Narodowego Czytania 2017. Głosować można do 15 lutego.

To, które dzieło zyskało najwięcej głosów, okaże się 21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Prezydent Andrzej Duda ogłosi wtedy który utwór został wybrany do Narodowego Czytania 2017. Głosować można jeszcze przez tydzień – do 15 lutego. W tym celu należy wybrać jeden z biorących udział w plebiscycie utworów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl. Zachęcając do wzięcia udziału w głosowaniu prezydent Andrzej Duda podkreśla, że proponowane utwory łączy "istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości".

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że kancelaria zwróciła się do kilkunastu wydziałów filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk z prośbą o wskazanie ważnych dzieł polskiej literatury, spośród których miałaby zostać wyłoniona lektura na tegoroczne Narodowe Czytanie.

– Wśród kilkudziesięciu pozycji kilka się powtarzało i to są właśnie te cztery, które zostały poddane pod osąd opinii publicznej, na które padają głosy. Są to: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – powiedział Kolarski. Poinformował, że Narodowe Czytanie zwycięskiego utworu zostanie zainaugurowane przez parę prezydencką w pierwszy weekend września. Kolarski podkreślił, że wybrane utwory należą do kanonu polskiej kultury.

– To są pozycje, które kształtują naszą tożsamość, są częścią narodowej kultury. One są ważne dla nas jako zbiorowości – powiedział.

* * *

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014 r.) i „Lalkę” Bolesława Prusa (2015 r.). W 2016 r. lekturą Narodowego Czytania było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wspólną lekturę także wybrano w głosowaniu. Wybierać można było spośród pozycji: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, które zwyciężyło w ubiegłorocznym głosowaniu.

(pap)

W ubiegłym roku w Książnicy Pomorskiej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
czytała m.in. aktorka Anna Seniuk. 

Film: Paulina Sikora
Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Jakób
Ja bym proponował czytać wspomnienia Jarosława Kaczyńskiego pt."Jak rozpętałem Solidarność".
2017-02-11 19:15:22
czyt
Zdecydowanie Przedwiośnie.
2017-02-10 09:42:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi