piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Więcej kultury na prawobrzeżu?

Więcej kultury na prawobrzeżu?

Więcej kultury na prawobrzeżu?
Data publikacji: 2015-11-23 20:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 2091 40598

W dawnej willi Grünebergów w szczecińskich Zdrojach ma powstać nowa filia Miejskiego Ośrodka Kultury. W przyszłym roku mogą ruszyć prace nad projektem.

Budynek został przeniesiony w październiku zeszłego roku w związku z budową linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Od tamtej pory i po uprzednim kontrowersyjnym wysiedleniu byłych mieszkańców, czeka na ponowne zagospodarowanie. W zeszłym roku pojawiła się informacja, że może tam powstać filia MOK-u, szkoła muzyczna lub punkt informacji turystycznej. Dziś przyszłe przeznaczenie gmachu wydaje się już przesądzone.

- Niedawno odbyło się kolegium prezydenckie, na którym poruszano ten temat. W przyszłości, w willi w Zdrojach powstanie trzecia filia Miejskiego Ośrodka Kultury na prawobrzeżu - mówi Andrzej Oryl, dyrektor MOK. W spotkaniu poza nim mieli brać udział m.in. zastępcy prezydenta: Krzysztof Soska, Piotr Mync, przedstawiciele wydziału inwestycji miejskich.

Oryl ma już wizję nowej placówki. Chce tam przenieść wszystkie pracownie plastyczne działające w MOK-u, utworzyć w nim miejsce upamiętniające Grünebergów, niemiecką rodzinę organmistrzów. W Zdrojach, które wówczas były podszczecińską wsią (niem. Finkenwalde), w latach 1906-1945 przy ul. Jaśminowej działał zakład prowadzony przez Felixa Grüneberga, który mieszkał w willi przy ul. Batalionów Chłopskich 61. W przeniesionym budynku ma się znaleźć warsztat organmistrzowski z narzędziami służącymi do naprawy instrumentów (produkcja Grünebergów z 1862 roku jest używana w kościele św. Ducha w Zdrojach). Strych budynku będzie zaaranżowany na salę projekcyjną, w klatce schodowej planowana jest galeria. Działalność tej filii ma być skupiona na historii pomorskiej kultury. 

W wieloletniej prognozie finansowej Szczecina na renowację willi do 2020 roku zapisano ponad 4 mln zł, z czego pierwsze 100 tys. zł ma być wykorzystanych w przyszłym roku. - To mają być środki na projekty - mówi Oryl. Tymczasem, miasto nie uporało się jeszcze ze sprawą bezprawnego zagarnięcia ziemi od właścicieli sąsiedniej nieruchomości. Dwa tygodnie temu sąd odrzucił apelację gminy.©℗

(szymw)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: W Zdrojach ma powstać nowa filia MOK-u na prawobrzeżu.

 

 

Komentarze

do Bonawentura
Proszę tylko nie zapominać że prawobrzeże to nie tylko osiedle Słoneczne, Majowe, Bukowe, i Nad Rudzianką, ale to też Zdroje, Podjuchy, Żydowce, Klucz, w Podjuchach są dwie biblioteki ( w klubie wojskowym i miejska) które są przez mieszkańców chętnie odwiedzane i dojazd do ul Handlowej to wyprawa dalej jak do Stargardu,
2015-11-25 08:46:05
Bonawentura
A myślałem, że będzie mowa o budowie planowanego od 40 lat domu kultury przy ul. Handlowej. Wredna "komuna" chciała w tym przybytku umieścić bibliotekę, teatr, kino itp. luksusy. Dobrze, że zrezygnowano (?) z komasowania bibliotek osiedlowych w byłym budynku sklepu EKKO. Dojazd do tego miejsca to, dla korzystających z kameralnych osiedlowych bibliotek (głównie dzieci szkolnych i seniorów), byłaby wyprawa prawie jak do Stargardu. Jak ktoś zna topografię tych terenów to wie o co chodzi. Jednak zbudowanie międzyosiedlowego ośrodka kultury przy ul. Handlowej, w miejscu leżącym pomiędzy osiedlami Słonecznym, Majowym, Bukowym i Nad Rudzianką i przeniesienie tam księgozbiorów osiedlowych byłoby wspaniałym przedsięwzięciem.
2015-11-23 20:31:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny