wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Warszawa zwycięża na Kontrapunkcie!

Warszawa zwycięża na Kontrapunkcie!

Warszawa zwycięża na Kontrapunkcie!
Data publikacji: 2016-04-24 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1180 130851

Magnetyzujące "Nieznośnie długie objęcia" Iwana Wyrypajewa z przyznawanym przez publiczność Grand Prix, "Aktorzy żydowscy" Michała Buszewicza i Anny Smolar z Główną Nagrodą Jury - to dwa najważniejsze werdykty tegorocznego 51. Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie. Festiwal zakończył się w niedzielę wieczorem (24 kwietnia).

Zwycięstwo spektaklu Wyrypajewa (koprodukcja warszawskiego Teatru Powszechnego i krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa) można uznać za miażdżące: na 213 głosów, zdobył 70. Kolejne przedstawienia miały zdecydowanie mniejsze wsparcie widzów - 40 głosów zgromadziła "Ewelina płacze" z TR Warszawa, a po 25 - "Maria Callas" Krystyny Jandy z OCH-Teatru i "Aktorzy żydowscy" ze stołecznego Teatru Żydowskiego.

"Nieznośnie długie objęcia" to rozpisana na aktorski kwartet opowieść o czwórce współczesnych trzydziestolatków, próbujących zagłuszyć egzystencjalną pustkę. Świat pozorów, w którym nie umieją znaleźć miejsca i złe decyzje implikujące kolejne problemy tylko pogłębiają potrzebę nadania sensu ich życiu. To jednak okazuje się zbyt trudne wyzwanie. Aktorom - Karolinie Gruszce, Julii Wyszyńskiej, Dobromirowi Dymeckiemu i Maciejowi Buchwaldowi, za "znakomite wykonanie teatralnej partytury" wyróżnienie przyznali także jurorzy.

Docenieni Główną Nagrodą Jury "Aktorzy żydowscy" urzekli komisję "odwagą w użyciu własnej historii do stworzenia opowieści, która mówi o nas wszystkich". Przestawienie opiera się na rozmowie aktorów o stereotypach, narosłych wokół ich teatru i ich samych, o swoich zawodowych marzeniach, o kształtowaniu się tożsamości, o miejscu w kulturze.

Nagrodą Magnolii - Nagrodą Miasta Szczecina jurorzy uhonorowali Adama Woronowicza, Marię Maj, Rafała Maćkowiaka i Ewelinę Pankowską z TR Warszawa za ich kreacje w "Ewelina płacze". To także jest opowieść o tożsamości aktora, przedstawiona jednak w odmienny, bardziej komediowy sposób. Reżyser spektaklu - Anna Karasińska otrzymała też Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego, za "za błyskotliwość, inteligencję i konsekwencję w tworzeniu wypowiedzi, która burzy tradycyjne hierarchie i pokazuje jak ważne jest zaufanie w pracy teatralnej".

Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu jurorzy przyznali belgijskiemu performerowi Benjaminowi Verdonckowi. W uzasadnieniu czytamy o "konsekwencji w tworzeniu autonomicznej wypowiedzi artystycznej i tworzeniu bazującego na minimalnych środkach wyrazu oryginalnego języka teatralnego, który uwodzi".

Wyróżnienie otrzymali również twórcy scenografii i wideo do spektaklu "Baal", prezentowanego w Deutsches Theater podczas Dnia Berlińskiego.

Festiwal zakończył się w niedzielę wieczorem, w Teatrze Polskim, pokazem "nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Starego z Krakowa. ©℗

(kas)

Fot. Materiały organizatorów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi