niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kultura > Szczecin inSPIRUJĄCY

Szczecin inSPIRUJĄCY

Szczecin inSPIRUJĄCY
Data publikacji: 2017-06-12 23:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-14 13:57
Wywietleń: 271 268871

„Breathtaking”, czyli „zapierający dech w piersiach” – pod takim hasłem przewodnim odbędzie się tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Otwarcie imprezy zaplanowane jest na 30 czerwca w nowym miejscu: Trafostacji Sztuki.

– Festiwal jest jedną z najsilniejszych marek szczecińskiej kultury i nie było powodu, by z niej rezygnować – mówił podczas spotkania z mediami Krzysztof Soska, wiceprezydent miasta. – Organizujemy imprezę w innej strukturze i innym modelu, uznając jej przesłanie za wciąż aktualne. Jestem przekonany, że kolejne edycje będą już realizowane jako produkty Trafostacji. Bardzo nam zależy, by sztuka nie ucierpiała.

Dyrektorem artystycznym inSPIRACJI pozostaje Krzysztof Ked Olszewski. Tegoroczna, 12. już edycja jest uzupełnieniem zeszłorocznej, odbywającej się pod hasłem „Oxydan”.

– Przez dziesięć lat rzucałem hasło przewodnie i pod nie powstawały prace, przy jedenastej ogłosiliśmy konkurs dla kuratorów – opowiada K. Olszewski. – „Oxydan” i „Breathtaking” uzupełniają się, kierując uwagę widza na wodę, płynność i charakter Szczecina. Wiele prac w tym roku to efekt spotkania artystów z kraju i zagranicy z naszym miastem. Festiwal będzie pretekstem do refleksji nad tym, jak nas widzą z zewnątrz. Mogę zdradzić, że artyści są zachwyceni naszym potencjałem.

Festiwalowe wydarzenia rozpisane są na trzy dni. W piątek 30 czerwca o godz. 18 w Trafostacji Sztuki otwarte zostaną: wystawa główna i wystawy konkursowe. W sobotę o godz. 13 w Galerii R+ (Akademia Sztuki) odbędzie się wernisaż finalistów zeszłorocznego konkursu: Jarka Lustycha, Bartłomieja Ponikiewskiego, Elizy Proszczuk i Łukasza Kowalskiego. Godzinę późnie, w sali teatralnej AS rozpocznie się spotkanie z artystami. Na godz. 16 zaplanowana jest autobusowa wycieczka na Bulwar Gdański i Wyspę Grodzką, gdzie staną dwie plenerowe instalacje. Ostatni festiwalowy dzień to możliwość przejścia po ekspozycji głównej z kuratorem.

Kontrowersje przed festiwalem wzbudza sprawa jego kosztów. Środowisko i część polityków krytykuje podział dotacji: 200 tysięcy na produkcję inSPRACJI i 100 tys. na jego obsługę dla firmy KedArt. Krzysztof Soska odrzuca zarzuty: – Wszystkie dane są przejrzyste. Jak na taką imprezę, to koszty są naprawdę niskie. Moim zdaniem, takie głosy to przejaw braku życzliwości – twierdzi wiceprezydent.

(kas)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Edward Śledzi
nowy produkt marki soska: inSPIRACJE by Trafo cena: 100ooooooo tysięcy.
2017-06-14 13:53:13
.
Soska zapomniała powiedzieć, że festiwal rozpocznie się mszą.
2017-06-14 12:34:37
...kamieni kupa
Fryga to kicz i przekręt, ale pomysł aby rokrocznie stawiać dzieło sztuki w przestrzeni publicznej był prosty i genialny. Stawiać nie na zadupiu lub trzecim dziedzińcu tylko w miejscu reprezentacyjnym. Geniusz, który wymyślił kebaba z plastiku zapewne usłyszał, że butelki PET rozkładają się 300lat, jednaj my szczecinianie mówimy mu nie idź tą drogą.
2017-06-14 12:22:41
Ja ze Szczecina
I znowu ten pasożyt Ked? "Dobra", i przede wszystkim "uczciwa zmiana". Gratuluję Panie Soska.
2017-06-13 23:50:09
Edward Śledzi
Olszewski 100tys.i miejsce w Trafo : Roguszka jajo.
2017-06-13 23:37:54
Twój Stary
Olszewski niczym ryba i nieproszony gość-po pewnym czasie zaczyna śmierdzieć w każdej instytucji. Pazernosc tego człowieka osiąga apogeum. Czyżby Ruksza miał podzielić los wkopanego na minę Roguszki? Albo będzie miał taki sam problem żeby pozbyć się pożal się Boże artysty od siedmiu boleści tak jak problem mają żeby wywalić Krzysia O. Z akademii Sztuki.
2017-06-13 21:53:02
ratujmy trafo
Tak się pchał tak się pchał i się dopchał. Nie drogą konkursową na stanowisko dyrektora to innymi drzwiami ale jest! Udało się! Ked w Trafostacji.Tadammmm! PAN dyrektor Stanisław dostał Trafo z długami i Olszewskim.
2017-06-13 18:14:27
refluks po szczecińskim paprykarzu
Mnie nurtuje tylko jedno pytanie czy Ked podzielił się tymi 100tys. z Roguszka? W końcu to on wpakował Roguszke na minę zwaną frygą za co ten stracił prace i opinie.
2017-06-13 18:10:19
Edward Śledzi
Naprawdę?! panie prezydencie soska! Finanse są przejrzyste?!!! Olszewski dostał z pańskiego resortu 105 600zł na swoje wynagrodzenie 7 dni po tym jak założył działalność pod nazwą KedArt! Zdecydowanie trafniejsza nazwa dla tej działalności i sytuacji to kedMISIEWICZart..
2017-06-13 17:53:55
tradycyjny
Uważam, że bez względu na zawirowani inspiracje powinny trwać. Tak łatwo dziś przekreśla się tradycje wypracowaną przez lata.
2017-06-13 12:57:51
Scheda
"Festiwal jest jedną z najsilniejszych marek szczecińskiej kultury..." - a kto ją stworzył. Rafał Roguszka, facio którego chcieli ukrzyżować za Frygę co zresztą zrobili pozbawiając go pracy. Chciał to miasto ubogacić kulturowo, miał misję i ją wykonywał. Niestety się widocznie nie wpasował w "dobrą zmianę". Zakładam, że tytuł następnych Inspiracji to już będzie miał wydźwięk bardziej patriotyczny :)
2017-06-13 07:42:10
przypadek
Czy nazwa firmy obsługującej, która skasowała 1/3 funduszy festiwal, to tylko zbieżność z nazwiskiem dyrektora artystycznego?
2017-06-13 07:11:18