poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kultura > Znad morza do Kapitańskiej

Znad morza do Kapitańskiej [GALERIA]

Znad morza do Kapitańskiej
Data publikacji: 2016-09-24 18:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1239 156311

W Galerii Kapitańska w Szczecinie otwarto wystawę malarstwa „Morskie inspiracje. Międzyzdroje 2016”. Jest ona efektem III Ogólnopolskich Spotkań Twórców Malarstwa Współczesnego, które w Międzyzdrojach zorganizowała Kapitańska wespół z Fundacją „Ars et Bonum” i międzyzdrojskim Międzynarodowym Domem Kultury. 

Wernisaż, na który przybyli znani szczecińscy artyści, właściciele galerii i biznesmani, zaczął się krótkim koncertem gitarowym Krzysztofa Meisingera. Specjalnie dla artystów zagrał on „Koyunbabę” Carlo Domeniconiego, utwór jakby dla siebie napisany.

Uczestników pleneru przedstawiały Irena Daniel-Osina, jego kurator i kustosz Kapitańskiej, oraz Danuta Falkowska z Fundacji Ars et Bonum. W słowie wstępnym dyrektor Muzeum Narodowego, Lech Karwowski, podkreślał, że działalność galerii chroni to, co dla sztuki jest niezwykle ważne, a bez czego nie miałaby sensu: możliwość intymnego kontaktu odbiorców z dziełami artystów. Wspomagają to plenery, które galeria organizuje.

Maciej Pirczewski, prezes zarządu fundacji Ars et Bonum, przypomniał, że w ciągu pięciu lat istnienia Kapitańska zorganizowała sześćdziesiąt wydarzeń artystycznych –wernisaży, wystaw, spotkań – oraz trzy plenery w Międzyzdrojach.

Czternaścioro artystów prezentuje na wystawie swoje obrazy. Są wśród nich są bardzo ciekawe pejzaże szczecińskie Andrzeja Sadowskiego (Łódź), kompozycje, portrety i martwe natury Iwo Birkenmajera (Kraków), inspirująco nawiązujące do malarstwa holenderskiego, kolorystyczne i frapujące „Zaklinanie deszczu” Anny Kaczor (Wejherowo), miniatury Marii Skoczek-Wojnickiej (Kraków). Duże wrażenie robią m.in. wyraziste martwe natury Marii Sadowskiej (Łódź).

Wystawa, zorganizowana w cyklu „Niech żyją artyści”, będzie czynna do 7 października. Galeria (ul. Kapitańska 2) zaprasza we wtorki-piątki, w godz. 16-19.

(b.t.) 

Fot. Ryszard PAKIESER

Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej

Komentarze

@sztuka...
jam nie z Ciecina, inon z Kobylanki. Wsyćkie ciecińskie galeryje kumam jako handlownie...gdzie przedajom szwarc, mydło i powidło!
2016-10-01 15:53:27
Sztuka
Skoro ktoś pyta o Kapitańską i uważa, że to galeria handlowa w Międzyzdrojach, to znaczy, że nie jest wart poznania tego miejsca, o ile jeszcze nikt nie wytłumaczył mu, co to jest (widocznie przebywa z osobami jemu podobnymi). Widać, że konkurencja nie śpi i lansuje się za każdym razem. Szczecin lubi promocję.
2016-09-26 08:22:40
obserwator
Kapitańska to adres do Starej Rzeżni zapewne- centrum kultury Euroregionu Pomerania- chwała za to Pani Laurze Holowacz. Na zdjęciu widze takze córke generala Andersa. Ta Pani blondynka z prawej
2016-09-25 20:56:46
do ja siem ......
Czytaj ze zrozumieniem. Podany jest adres: ul. Kapitańska 2. W Szczecinie.
2016-09-25 19:53:07
for you
Irena Dawid - Osina, Panie Redaktorze.
2016-09-25 19:50:34
ja siem zapytowywuje:
Gdzie ta Kapitańska? Co to za Galeria? Malarska czy handlowa? W Międzyzdrojach czy w Ciecinie? Jak coś bazgrolicie, to piszcie na trzeżwo!!!
2016-09-25 14:59:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi