czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kultura > "Przełomy" – najlepszy budynek na świecie

"Przełomy" – najlepszy budynek na świecie

"Przełomy" – najlepszy budynek na świecie
Data publikacji: 2016-11-19 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 579 173244

Centrum Dialogu "Przełomy", nowy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, zdobyło tytuł World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury. Wcześniej obiekt zaprojektowany przez Roberta Koniecznego otrzymał na tej imprezie nagrodę w kategorii Kultura.   

Jury, pod przewodnictwem architekta Davida Chipperfield’a, uznało, że projekt Roberta Koniecznego - autora CDP - "wzbogaca miasto i życie miasta. Jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią, przestrzeń publiczna, z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób".

Przypomnijmy: w tym roku "Przełomy" zostały  uznane za najlepszą europejską przestrzeń publiczną. Tak zdecydowało jury nagrody European Prize for Urban Public Space 2016.

Pomysłodawczynią "Przełomów" jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Opowiadają one – w nowoczesny, multimedialny sposób – o najnowszej historii naszego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń takich jak Sierpień '80 czy Grudzień '70.
(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

jajcarz
Wyjaśnię ci "Jak kto" tak jak wyjaśniłem memu krakusowi, dlaczego kawiarnia-Szklarnia na pl.Żołnierza jest zamknięta. Przechodząc obok tej szklarni/kawiarni mój gość nawet nie zwrócił uwagi. -A widzisz zamkniętą kawiarnię? -No widzę i co? -Aaa widzisz, a pamiętasz jak Maciarewicz mówił, że coś jest napromieniowane, że wykryli nielegalne eksperymenty z bronią elektromagnetyczną. - No coś słyszałem, że to gdzieś na zachodzie kraju. -To u nas w Szczecinie, tutaj. -oznajmiłem triumfalnie. -Wiesz, że jak blisko się przechodziło tej kawiarni i rozmawiało przez telefon to telefon przepalał się, albo głos zanikał albo słyszałeś czyjąś rozmowę, niekiedy po niemiecku, czasami po rosyjsku. Różnie to było i ludzie nie wiedzieli co to. -No i co i co - dopytywał się mój krakus. (Ale zaszpanuje w Krakowie he-he) - No i przyjechało wojsko, ustawili zasłony z brezentu i coś tam robili, a co... tego nie wiem. Stoi to teraz zamknięte, napromieniowane czy co? Nikt tego nie chce kupić ani ruszyć. - Popatrz to jednak coś było z tym magnetycznym eksperymentem na Polakach, a tak się śmieli z Maciarewicza.
2016-11-21 22:22:24
JaKto
Jajcarz !!nie przepraszaj i nic nie poprawiaj ,a tylko ten stary text przepisz w tej rubryce jeszcze 99 razy aż ludzie uwierza że ta Filharmonia Muzeum Trafo Stacja i najSzybszy Tramwaj do Giełdy samochodowej jest SSuper za:125 30 200 mln zł i to wszystko tłumaczy z wyjàtkiem Al.Kwiatowej za 10 mln bo tego jeszcze nie rozpracowałem-tam musi być coś genialnego i odważnego zarazem a do czego jeszcze nie dorośliśmy. Pod ziemią.... są te skrzynki. To tylko wystajàce oznaki czegoś naprawdę wielkiego.
2016-11-21 17:52:46
JaKto
Taaakie kłamstwa trzeba powtarzać 100 razy jak mówił klasyk i nagradzać nagradzać aż uwierzą a wiara czyni cuda.
2016-11-21 16:26:23
temat-nieważny.
Bezrobotny smark szuka rozmówców. Prowokuje, zaczepia byle się do niego odezwać. Samotność w sieci.
2016-11-21 14:58:11
Bartuś może to nawet ty. Znam osobiście takiego jednego PZPRowskiego odrosta.
.
2016-11-21 13:49:24
Urodzony w Szczecinie
Niestety - zbyt dużo w Szczecinie "znawców" z POPEGEROWSKICH wsi.
2016-11-21 13:24:50
.
Bartuś -idź i podziwiaj beton, betonie :-)
2016-11-21 11:12:21
Bartek
Znow sami znafcy architektury sie wypowiadaja, zrobcie sobie w domu roko wsioki i wara oraz precz stad.
2016-11-21 10:40:11
jajcarz
Przechadzając się ze wspomnianym gościem z Krakowa po Szczecinie obok Filharmonii (policyjnego hangaru na skradzione samochody) widząc "Przełomy" zapytał: -A to co? -A to jest szalet miejski. -Duży. -Bo tam jest też łaźnia miejska i pralnia. Łaźnia i pralnia jest za darmo. Do łaźni można wejść i się wykapać, a do pralni trzeba mieć abonament (kartki) z Opieki Społecznej. Bezdomny może raz na dwa tygodnie wejść i za darmo wyprać ubranie. -A jak potem wyjdzie w mokrym ubraniu? -Widzisz...u nas pomyśleli i o tym. Kładzie mokre ubranie pod taką dużą suszarkę i za 5 minut ma suche ubranie. -Noo, cholera -cmoknął z uznaniem krakus -to w Szczecinie mają pomysły.-Ano mają -potaknąłem a w duchu dodałem, coś brzydkiego o ich matkach (k*w*mać bezmózgowcy)
2016-11-21 08:11:43
Czytelnik
Piękny budynek. Wielkie brawa.
2016-11-20 21:44:09
Quistorp
Do W. Sz. "Jajcarz"[ najlepszy budynek na śmieci] C. D. N. Wiecie, rozumiecie te śmiecie to się zmiecie, i ecie (pecie) po (s)ecie mie(j)cie na wie(ń)cie po świecie. Qupa mięci
2016-11-20 21:31:49
jajcarz
Błąd drukarski. Powinno być: "Przełomy - najlepszy budynek na śmieci". Za pomyłkę przepraszamy.
2016-11-20 20:44:21
dzisna
Typowa chałtura, bez pomyślunku wylano beton na zielony skwer. Wandalizm! Projektanta i miejskiego architekta jak te drzewka zabetonować po szyję i powiedzieć, że betonowa pustynia to przyjazna przestrzeń publiczna.
2016-11-20 17:47:48
POnure skojarzenie. Betonowa ściana. Gładka, bez wyrazu. Dochodzisz, białe, nieme drzwi.
Kostnica ??
2016-11-20 17:31:19
bieta
"Stettin... A gdzie mozna obejrzec najstarsza historie naszego miasta...(?) ze szczegolnym uwzglednieniem tego, co dzialo sie w Stettinie - dawno... dawno... temu ??" - w Muzeum Historii Szczecina na Podzamczu :)
2016-11-20 17:20:45
" Przemo " - wyglądasz mi na faceta, pierwsze pokolenie co w rodzinie ma może i wyższe studia.
Facet, którego ojciec nie koniecznie był w PZPR (nie mówię, że nie), ale przynajmniej mama była działaczką w Lidze Kobiet albo wice prezesem np. w Spółdzielni im. Botwina. Stąd Twoje niezbyt agresywne filozofowanie ( nie pomyl z filozofią )
2016-11-20 17:02:35
Ch. Eng.
Jeszcze powiedzcie, że Krzystek jest najlepszym i najładniejszym prezydentem.
2016-11-20 12:39:01
esteta
Proponuje wychwalającym "Przełomy" zamieszkać choćby na miesiąc w bunkrze bez okien, a szybko zmienią zdanie. Beton jest piękny a łajno pachnie -to chcecie udowodnić?
2016-11-20 12:14:40
Przemo
I dodam: jak stocznia to nie dzwigi i inne "narzędzia", które pozostały, a ludzie których już nie ma, tak miasta to nie budynki, a mieszkańcy. Oni stanowią jakość i wielkość miejsca. A z tym mamy tu problem. Problem statystycznie niskiego poziomu intelektualnego Szczecinian.
2016-11-20 11:01:43
Przemo
Pomyślcie jeżeli macie taką możliwość (w co wątpię) wszyscy w Europie uważają, że Filharmonia i CDP również w kontekście miejsca w którym się znajdują to piękne i funkcjonalne obiekty. Tylko wy tu urodzeni marudzicie i marudzicie. Może to Wy jesteście gniotami?
2016-11-20 10:34:30
Jestem przekonany, że ten artykulik,zwłaszcza TYTUŁ TO ZEMSTA I KPINA Redakcji K.S.na czytelnikach
za częste, tutaj uwagi pod ich adresem.
2016-11-20 09:04:54
Dryja
Szczecin to ma szczęście. Parę lat temu wychwalano Aleję Skrzynkową, teraz Przełomy najlepszym budynkiem świecie.
2016-11-20 08:44:06
POtworny, rozplaskany beton.
.
2016-11-20 08:12:31
ciekawy
Ile trzeba wypić żeby coś takiego zaprojektować?
2016-11-19 23:33:10
Stettin...
A gdzie mozna obejrzec najstarsza historie naszego miasta...(?) ze szczegolnym uwzglednieniem tego, co dzialo sie w Stettinie - dawno... dawno... temu ??
2016-11-19 22:04:35
Marcin
Troll maruda znowu zawitał.
2016-11-19 22:04:06
Quistorp
Do W. Sz. internauty. [taki powinien być tytuł "Przełomy" – najlepszy bunkier na świecie!]. Bez przesady! Jeszcze piękniejszy , i starszy jest bunkier szpital podziemny , tuż za Filharmonia. Z trawką na dachu!!Teren Komendy Wojewódzkiej Policji Tam jeszcze dzisiaj można otworzyć szpital. Miał ochotę na ten teren marszałek województwa. Chciał tam posadowić "swój" Urząd. Nie wyszło. Koszty rozbiórki i wyburzeń, podnosiły koszty. To Qupa mięci.
2016-11-19 21:59:02
szczeciński zasłużony artyst -wielbiciel tandety i gniotów.
Tak-tak, a Fryga najpiękniejszym knotem-( instalacją ?) na świecie. Tylko dlaczego za moje pieniądze ?
2016-11-19 21:54:36
Jakób
Idea "Przełomów" do mnie nie przemawia, ale jako budynek jest dosyć nietypowy. Swoim spadzistym dachem przypomina trochę Operę w Oslo, która w 2009 r. dostała nagrodę Miesa van der Rohe, taką samą, jaką dostała w 2015 Filharmonia Szczecińska. Operę w Oslo można obejrzeć pod adresem: http://archirama.muratorplus.pl/architektura/opera-w-oslo,67_133.html
2016-11-19 21:14:20
normalny
Popatrzcie u góry na zdjęcie -co tam podziwiać? Betonowy koszmar.
2016-11-19 19:28:18
taki powinien być tytuł
"Przełomy" – najlepszy bunkier na świecie!
2016-11-19 19:20:16
Czauczescu swego czasu zbierał wyróżnienia i medale z całej Europy.
Wałęsa - Nobel (!!!!!)
2016-11-19 19:05:09
.
"Pałac po Globusem" zburzyć i miejsce zalać betonem, a będzie "najlepszą przestrzenią na świecie".
2016-11-19 18:46:18
obserwator
Najpiękniejszym zjawiskiem architektonicznym w Szczecinie jest kompleks budynków na Lasztowni z perełką architektoniczną czyli budynkiem Starej Rzeżni pieczołowicie odrestaurowaną przez Panią Laurę Hołowacz wybitna postać w Szczecinie , działaczkę społeczną , kulturalną i busineswomen. To Starej Rzeżni oraz otaczjącym ja budynkom należy się nagroda architektoniczna.
2016-11-19 17:39:42
Jarun
"Najlepsza przestrzeń publiczna" to zabetonowany w dodatku krzywo: piękny, zielony skwerek. Cały wylany betonem!!! Proponuję zabetonować całe Jasne Błonia, tylko krzywo, ze spadem...jak to takie piękne. Sam tytuł "Przełomy" – najlepszy budynek na świecie " - to kpina z ludzi i wciskania gniotu jako coś ładnego. Proszę opisać to "piękno", gdzie jest ono ukryte? Co może być ładnego w bunkrze bez okien? "Krowi placek" jest piękny - wstydu nie macie. Pan Konieczny gdyby zaprojektował wychodek, to odstraszyłby nawet muchy.
2016-11-19 17:21:54