niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Wolność słowa i drugi obieg

Wolność słowa i drugi obieg

Wolność słowa i drugi obieg
Data publikacji: 2016-09-28 11:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1009 156886

„Wolność słowa i drugi obieg – szczecińskie wydawnictwa podziemne stanu wojennego” – debata pod takim hasłem odbyła się w środę (28 września) w Centrum Dialogu „Przełomy”, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. Gośćmi spotkania byli współtwórcy wydawnictw podziemnych w naszym mieście: Mirosław Witkowski, Teresa Hulboj, Piotr Zalewski ("Piguła") oraz prof. Danuta Dąbrowska.

 

Rozmowę zorganizowano w związku z obchodami międzynarodowego Tygodnia Zakazanych Książek – akcji zainicjowanej w Stanach Zjednoczonych, mającej na celu obronę wolności słowa i przeciwdziałanie cenzurze.

 

Czy dziś, w dobie Internetu i wolności słowa, nadal jesteśmy poddawani manipulacjom? Na ile udało nam się uwolnić od nakazów wewnętrznej cenzury, a na ile język używany przez osoby publiczne jest echem niegdysiejszej nowomowy? To niektóre z tematów debaty.

 

Gośćmi były wyjątkowe osoby – działacze i świadkowie stanu wojennego, współtwórcy szczecińskich wydawnictw podziemnych, redaktorzy i drukarze. Drugi obieg, czyli zakonspirowane podziemne wydawnictwa drukujące bez zgody cenzury, mają w Polsce długą tradycję. Nawet wprowadzenie stanu wojennego, a wraz z nim zatrzymań, internowań redaktorów i drukarzy oraz konfiskat sprzętu poligraficznego i zbiorów publikacji, nie przerwały działalności podziemnych drukarni. Potrzeba wolności słowa i oporu okazała się silniejsza od restrykcji władzy.

 

Debata dała uczestnikom szansę poznania wspomnień ludzi bezpośrednio zaangażowanych w pracę wydawnictw drugiego obiegu działających w Szczecinie. Zaproszeni goście opowiedzieli, dlaczego zdecydowali się na tego typu działalność, jak wyglądała praca podziemnych drukarni, po jakie metody konspiracji sięgnęli oraz co dziś sądzą o wydarzeniach z tamtego okresu.

 

 

(as)

 

Fot. Robert STACHNIK

 

Komentarze

Cenzor
Powinno być o godz.18-tej, bo tak będą sami bezrobotni i dzieci.
2016-09-28 16:33:33
Dzisiaj znowu aktualne
Bo obecnie rzadzacy w Polsce reżim też wprowadził pełną cenzurę.
2016-09-28 15:20:46
Wolność słowa
To może przyjadą też celebryci ze stolicy, którzy kasują wpisy na swoich profilach społecznościowych?
2016-09-28 12:04:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi