niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kultura > Odkrywcy wyobraźni (1)

Odkrywcy wyobraźni (1)

Odkrywcy wyobraźni (1)
Data publikacji: 2016-10-15 11:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 990 161192

W Książnicy Pomorskiej trwa III Festiwal Czytania „Odkrywcy wyobraźni”. Ponad pięćset osób słuchało w piątek po południu Wiktora Zborowskiego, który czytał „Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa oraz Krystyny Czubówny, czytającej fragmenty reportaży białoruskiej noblistki, Swietłany Aleksijewicz. Spotkania prowadził Jerzy Kisielewski.

Najwierniejsi zostali w książnicy do wieczora. Nie żałowali. Danuta Morel czytała fragmenty wydanych właśnie wspomnień Giny Diamant o losach polskiej rodziny żydowskiej: od ucieczki na wschód po wybuchu wojny w 1939 r., poprzez zsyłkę do Kazachskiej SRR, przyjazd do Szczecina po wojnie i emigrację w 1968 r. Danuta Morel, która na festiwal specjalnie przyjechała z Izraela, a której akompaniował w piątek Romuald Gizdroń, śpiewała znane piosenki żydowskie, rosyjskie i polskie, m.in. „Miasteczko Bełz” i „Podmoskiewskie wieczory.

Dziś (sobota) Festiwal Czytania będzie trwał w książnicy do co najmniej 21. W Sali pod Piramidą zaplanowano przed południem spotkania dla dzieci z Pędrakiem Wyrzutkiem i książkami Barbary Kosmowskiej (czyta Olga Adamska, prowadzi Michał Ogórek). Odbędą się też warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci: w Sali Konstantego I. Gałczyńskiego (godz. 11 i godz. 13) oraz w Czytelni Czasopism (godz. 16 i godz. 18).

W Sali pod Piramidą prof. Jerzy Bralczyk będzie czytał „Trylogię” Sienkiewicza (godz. 12), Nigel M. Thomas – utwory Szekspira w oryginale (godz. 13), Mariusz Bonaszewski – monologi Szekspira po polsku (godz. 13), kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner – opowieści morskie (godz. 14.30), Krystyna Maksymowicz i grupa „Espero” – „Lalę” Jacka Dehnela, Konrad Pawicki – „Shantaram” Gregory’ego D. Robertsa, Janusz Ćwieluch poprowadzi spotkanie „Taka zabawna historia” z Krzysztofem Kowalewskim (godz. 18), a dzień zakończy „Prawda muzycznie” Mariusza Szczygła i zespołu „Res factum”.

W Sali Stefana Flukowskiego zaplanowano spotkania ze słuchowiskiem radiowym dla dzieci („Legenda o Warsie i Sawie”, godz. 12; „Złota kaczka”, godz. 13; „Kwiat paproci”, godz. 14) i dorosłych (trzy słuchowiska wg prozy Marka Ławrynowicza: „Ameryka wkracza do Malinówka”, „Święto państwowe w Malinówku”, „Polityka historyczna w Malinówku”).

W Teatrze Polskim będzie czytana książka Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”, godz. 16 (obowiązują wejściówki).

Festiwal Czytania trafi w sobotę również do Goleniowa i Polic.

O godz. 19 szczecińska Columbus Cofee zaprasza na spotkanie z Mirosławem Zbrojewiczem, który będzie czytał „Grę o tron” George’s Martina.

W niedziele dalszy ciąg festiwalu. Szczegóły: www.festiwalczytania.pl.

Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny.

Na zdj.: Krystyna Czubówna czytała prozę Swietłany Aleksijewicz. Spotkanie prowadził Jerzy Kisielewski.

Fot.: b.t.

Komentarze

Honorat
Wczoraj wspaniały był Wiktor Zborowski interpretujący "Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa. Dzisiaj świetny prof. Bralczyk czytający fragmenty Trylogii, mówiące o alternatywach w skomplikowanych dziejach I Rzeczypospolitej. Potwierdził swoją klasę Mariusz Bonaszewski, widoczny pasjonat Szekspira, oraz perfekcyjny Konrad Pawicki, potwierdzający, że szczecińscy aktorzy nie odbiegają kunsztem od aktorów ze stolicy. Ciekawą opowieść o kapitanie-nieboszczyku przedstawił kp.ż.w. W. Grycner.
2016-10-15 19:29:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi