niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Odkrywcy wyobraźni (1)

Odkrywcy wyobraźni (1)

Odkrywcy wyobraźni (1)
Data publikacji: 2016-10-15 11:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1027 161192

W Książnicy Pomorskiej trwa III Festiwal Czytania „Odkrywcy wyobraźni”. Ponad pięćset osób słuchało w piątek po południu Wiktora Zborowskiego, który czytał „Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa oraz Krystyny Czubówny, czytającej fragmenty reportaży białoruskiej noblistki, Swietłany Aleksijewicz. Spotkania prowadził Jerzy Kisielewski.

Najwierniejsi zostali w książnicy do wieczora. Nie żałowali. Danuta Morel czytała fragmenty wydanych właśnie wspomnień Giny Diamant o losach polskiej rodziny żydowskiej: od ucieczki na wschód po wybuchu wojny w 1939 r., poprzez zsyłkę do Kazachskiej SRR, przyjazd do Szczecina po wojnie i emigrację w 1968 r. Danuta Morel, która na festiwal specjalnie przyjechała z Izraela, a której akompaniował w piątek Romuald Gizdroń, śpiewała znane piosenki żydowskie, rosyjskie i polskie, m.in. „Miasteczko Bełz” i „Podmoskiewskie wieczory.

Dziś (sobota) Festiwal Czytania będzie trwał w książnicy do co najmniej 21. W Sali pod Piramidą zaplanowano przed południem spotkania dla dzieci z Pędrakiem Wyrzutkiem i książkami Barbary Kosmowskiej (czyta Olga Adamska, prowadzi Michał Ogórek). Odbędą się też warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci: w Sali Konstantego I. Gałczyńskiego (godz. 11 i godz. 13) oraz w Czytelni Czasopism (godz. 16 i godz. 18).

W Sali pod Piramidą prof. Jerzy Bralczyk będzie czytał „Trylogię” Sienkiewicza (godz. 12), Nigel M. Thomas – utwory Szekspira w oryginale (godz. 13), Mariusz Bonaszewski – monologi Szekspira po polsku (godz. 13), kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner – opowieści morskie (godz. 14.30), Krystyna Maksymowicz i grupa „Espero” – „Lalę” Jacka Dehnela, Konrad Pawicki – „Shantaram” Gregory’ego D. Robertsa, Janusz Ćwieluch poprowadzi spotkanie „Taka zabawna historia” z Krzysztofem Kowalewskim (godz. 18), a dzień zakończy „Prawda muzycznie” Mariusza Szczygła i zespołu „Res factum”.

W Sali Stefana Flukowskiego zaplanowano spotkania ze słuchowiskiem radiowym dla dzieci („Legenda o Warsie i Sawie”, godz. 12; „Złota kaczka”, godz. 13; „Kwiat paproci”, godz. 14) i dorosłych (trzy słuchowiska wg prozy Marka Ławrynowicza: „Ameryka wkracza do Malinówka”, „Święto państwowe w Malinówku”, „Polityka historyczna w Malinówku”).

W Teatrze Polskim będzie czytana książka Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”, godz. 16 (obowiązują wejściówki).

Festiwal Czytania trafi w sobotę również do Goleniowa i Polic.

O godz. 19 szczecińska Columbus Cofee zaprasza na spotkanie z Mirosławem Zbrojewiczem, który będzie czytał „Grę o tron” George’s Martina.

W niedziele dalszy ciąg festiwalu. Szczegóły: www.festiwalczytania.pl.

Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny.

Na zdj.: Krystyna Czubówna czytała prozę Swietłany Aleksijewicz. Spotkanie prowadził Jerzy Kisielewski.

Fot.: b.t.

Komentarze

Honorat
Wczoraj wspaniały był Wiktor Zborowski interpretujący "Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa. Dzisiaj świetny prof. Bralczyk czytający fragmenty Trylogii, mówiące o alternatywach w skomplikowanych dziejach I Rzeczypospolitej. Potwierdził swoją klasę Mariusz Bonaszewski, widoczny pasjonat Szekspira, oraz perfekcyjny Konrad Pawicki, potwierdzający, że szczecińscy aktorzy nie odbiegają kunsztem od aktorów ze stolicy. Ciekawą opowieść o kapitanie-nieboszczyku przedstawił kp.ż.w. W. Grycner.
2016-10-15 19:29:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską