wtorek, 23 stycznia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Przewodniczącego jury bolało... serce

Przewodniczącego jury bolało... serce

Przewodniczącego jury bolało... serce
Data publikacji: 2016-10-13 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:58
Wywietleń: 221 160757

Lech Majewski, pisarz, reżyser filmowy, malarz i przewodniczący jury 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie przyznał, że bolało go serce, gdy musiał dokonywać selekcji wśród prac artystów nominowanych do nagród, bo prezentowały one wysoki poziom i robiły na nim wrażenie. Jednak selekcji trzeba było dokonać, mimo tego bólu serca, i dlatego wczoraj podczas uroczystej inauguracji festiwalu mogliśmy dowiedzieć się, kto został nagrodzony.

„Przy okazji” po raz kolejny okazało się, że polskie malarstwo ma się wciąż dobrze, a o jego pogrzebie nie ma nawet mowy. Wręcz przeciwnie. O tym, jak ważny to festiwal, świadczy imponująca liczba 1155 prac, które zgłosiło na nią 295 artystów z całego kraju. Do wystawy jury zakwalifikowało jednak tylko 192 obrazy, a to świadczy o tym, z jakim potężnym zadaniem mierzyli się jego członkowie. Świadczy też o znaczeniu i estymie, którą cieszy się szczeciński festiwal, który od lat organizuje tutejszy oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, kierowany przez jednego ze zdobywców najważniejszej nagrody tej malarskiej imprezy Ryszarda Kiełtykę.

W tym roku Grand Prix zdobyła tegoroczna absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Natalia Rybka, która niemal zostałaby… projektantką wnętrz. Ale pasja do malarstwa i, jak mówi, związana z tym „praca manualna” zwyciężyły. I dobrze, bo już na początku swojej artystycznej drogi osiągnęła niebywały sukces, jakim jest ta nagroda. Przypomnijmy, że laureatką poprzedniej edycji festiwalu została „nasza” Katarzyna Szeszycka, związana zawodowo ze szczecińską Akademią Sztuki. Wśród tegorocznych nagrodzonych i wyróżnionych i tym razem nie zabrakło szczecińskiego akcentu. Otóż niezwykle cenione w plastycznej branży fachowe pismo „Format”, obchodzące w tym roku swoje ćwierćwiecze, zauważyło talent Agaty Wolniewicz. Warto podkreślić, że nagrody ufundowali także, już tradycyjnie, prezydent Szczecina i marszałek województwa. W tym roku uhonorowali oni Monikę Czarską z Łodzi i Tomasza Ryndaka z Nysy.

Nagrodzony przez Galerię Kapitańską stołeczny artysta Jacek Maślankiewicz zwrócił uwagę na powrót prywatnego mecenatu, który przez ostatnie lata był prawie niezauważalny. Teraz wraca i jest to jego zdaniem „nawiązanie do najlepszych tradycji”. Wręczenie nagród i inauguracja festiwalu odbyła się w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich, a po niej zarówno artyści, jak i miłośnicy malarstwa współczesnego ruszyli do sal wystawowych, by zobaczyć prawie dwieście prac zakwalifikowanych przez jury do publicznej prezentacji. Wystawę będzie można oglądać do 20 listopada. A warto.

(mos)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Jury
Nie oszukujmy się, w jury wszelkich festiwali, które chcą aspirować do rangi poważnych wydarzeń kulturalnych, powinny zasiadać wyłącznie osoby o ugruntowanym dorobku w danej dziedzinie, z nagrodami i powszechną popularnością w społeczeństwie. Wtedy takie konkursy nabierają całkowicie innej rangi.
2016-10-13 09:31:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny

kondolencje

Elżbiety Zych
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy