wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Karol Szymanowski w obrazach

Karol Szymanowski w obrazach

Karol Szymanowski w obrazach
Data publikacji: 2015-08-10 10:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 937 9037

Do 16 sierpnia będzie można oglądać w szczecińskim zamku wystawę poświęconą Karolowi Szymanowskiemu. Ekspozycja towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu „Sacrum Non Profanum" i została przygotowana ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Sejm ogłosił rok 2007 Rokiem Karola Szymanowskiego, oddając tym samym hołd jednemu z najwybitniejszych kompozytorów pierwszej połowy XX wieku, w jego 125. rocznicę urodzin i 70. śmierci.  Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, jako największy w Polsce depozytariusz spuścizny po Karolu Szymanowskim, przygotowało wystawę planszową, która właśnie trafiła do Szczecina.

Ekspozycja skierowana jest do szerokiego grona osób odwiedzających szczeciński Zamek Książąt Pomorskich. Przygotowana została dzięki uprzejmości Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Na ponad trzydziestu planszach można prześledzić najważniejsze fakty dotyczące życia i twórczości artysty. Autorka wystawy - Elżbieta Jasińska-Jędrosz wykorzystała m.in. stare fotografie z albumu rodzinnego Szymanowskich oraz listy i dokumenty. Ekspozycję uzupełniono w niewielkim stopniu ilustracjami zaczerpniętymi z prywatnych kolekcji i innych źródeł.

(sz)

Na zdj.: Karol Szymanowski, ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi