poniedziałek, 11 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Trzy marsze w stolicy

Trzy marsze w stolicy

Trzy marsze w stolicy
Data publikacji: 2016-05-07 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-10 06:42
Wywietleń: 1119 132663

Marsz KOD i opozycji, Parada Schumana oraz pochód środowisk narodowo-katolickich przeszły w sobotę (7 maja) ulicami Warszawy w związku z przypadającym 9 maja "Dniem Europy". Według policji przebiegły one spokojnie i obyło się bez incydentów.

Manifestacja pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie", współorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji i partie opozycyjne: PO, Nowoczesną oraz PSL rozpoczęła się po godz. 13 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, a zakończyła po godz. 16 na pl. Piłsudskiego.

Dołączyć do Europy

- Jesteśmy i będziemy w Europie. (...) W 2003 roku ponad 13 mln Polek i Polaków zadecydowało, że chcemy dołączyć do Europy. Potwierdziliśmy wszyscy ten strategiczny kierunek, nigdy więcej - wcześniej ani później - tylu Polaków nie stanęło po jednej stronie - mówił lider KOD Mateusz Kijowski. Podkreślił, że partia rządząca nie zawróci ich z tej drogi.

Oskarżenia, że rządzący PiS osłabia pozycję Polski w Unii Europejskiej, lub wręcz chce naszego wyjścia z UE wracały wielokrotnie w przemówieniach partyjnych liderów podczas marszu.

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła, że Polacy, którzy przyszli na sobotni marsz, wierzą, że "miejsce Polski jest w sercu UE", a "rząd PiS odwraca się plecami od Europy. Nie szanuje europejskich wartości. W naszych największych przyjaciołach widzi naszych największych wrogów". Przekonywała "PiS niszczy to, co zbudowaliśmy przez ćwierćwiecze".

- Jeżeli chcemy, żeby nasze dzieci i następne pokolenia też mogły realizować swoje aspiracje w spokoju, musimy jako Polska i Polacy wzmacniać jedność UE, a nie, tak jak to czyni obecny rząd, tę jedność podważać i rozbijać - apelował z kolei przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski.

Protesty nie są zmartwieniem

Z zarzutami opozycji nie zgodził się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, protesty to wynik niezadowolenia z efektu wyborów.

- W Polsce nie ma zagrożenia dla demokracji, przyznają to również nasi rozmówcy z UE. Jest to kwestia zaakceptowania, że w demokracji władza może się zmienić - zaznaczył. Jak mówił, protesty nie są dla niego "wielkim zmartwieniem".

Za i przeciw

Znacznie mniej liczna była natomiast odbywająca się także w sobotę kontrmanifestacja dla marszu KOD i opozycji, zorganizowana przez środowiska narodowo-katolickie. Według danych policji w marszu "Odwagi Polsko" wzięło udział ok. 4,5 tys. osób apelujących, by "przeciwstawić się dyktatowi Brukseli".

Bez akcentów politycznych przebiegł natomiast trzeci z sobotnich marszów: organizowana już po raz 17 proeuropejska Parada Schumana, w której uczestniczyło kilka tysięcy ludzi, głównie młodzież.

- Parada Schumana, którą organizujemy co roku w okolicy 9 maja, to świętowanie "Dnia Europy". Tego dnia, 66 lat temu Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, złożył propozycję powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, stanowiącej fundament dzisiejszej Unii Europejskiej. Zawsze celebruje się wtedy wartość integracji europejskiej - powiedział prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski. (pap)

 

Na zdjęciu: Uczestnicy marszu na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Marsz "Jesteśmy i będziemy w Europie", współorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne - PO, Nowoczesną oraz PSL. Jego uczestnicy manifestowali przywiązania do wartości europejskich.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Ostatnia,
Ostatnia odpowiedz... PO-tem to najczesciej i nogi s......a !!
2016-05-10 00:08:59
Jarun
Gdzie i kiedy kłamię PO-rąbana ? Osobiste urazy zostaw "na-potem". Niekiedy sojusznicy gorsi są od wrogów (co widać po układzie KODiarzy z PO!)
2016-05-09 16:54:46
Jarun
Najpierw strzelić a potem zapytać: Kto idzie? W ogóle to nastała moda na pikiety, protesty, publiczne wyrażanie swoich uczuć. Nawet takie "spowiedzi" nawróconych grzeszników stały się popularne. Pamiętajmy, że to pokolenie, co pikietuje-nic nie przeżyło, to nasze szczęście. Każdy jednak chce być bohaterem, walczyć o wolność, prawdę, demokrację...ale robić to nie ma komu. Gdyby tak walczono o Szczecin, stocznię, zakłady pracy to miasto kwitnęłoby, a nie zwijało się. Dzisiaj świat patrzy na marsz Nieśmiertelnego Pułku.
2016-05-09 13:26:40
Dlugo-Pis raz jeszcze,
Odp. do Jaruna... nie mysl ze tylko Ty myslisz ! Z tego co czytam i widze to tylko to... ze Ty myslisz i piszesz PO-d PO-stkomunistyczna gorke ! Prawda jest tylko jedna, reszta to tylko te Twoje PO-lityczno MANIPULOWANE KLAMSTWA...!!
2016-05-09 12:54:20
346
Jarun-sory, ale nawet ironia musi być czytelna, a bierz pod uwagę, że nie każdy czyta wszystkie posty. Czasem człowiek odnosi się do jednego konkretnego i wychodzi zonk. Sory za mój wcześniejszy komentarz o kombatancie.
2016-05-09 11:43:11
ji0[
Jarun, jaki ty żałosny i biedny jesteś...Odbieranie paszportów, rozstrzeliwania, więzienie....Za parę lat bidulko będziesz prawdziwym kombatantem... A zwłaszcza ten zakaz zgromadzeń mnie rozwalił!
2016-05-09 11:37:32
Jarun
@Długo-PiS, czytaj ze zrozumieniem :-) No właśnie tego nie ma, a to było w stalinowskich czasach. Pikiet i demonstracje są inspirowane, na zlecenie i to jest sprzeciw przeciwko odsuwaniu od koryta. Oczywiście wykorzystuje się do tego ludzi (motłoch podatny na hasła). Lotna i kumata to nie jesteś. Nie martw się, mamusia cię kocha...głuptasku.
2016-05-09 07:43:34
Dlugo-Pis...
Odp. do Jaruna, piszesz takie glu-PO-ty... az az Kon by sie z tego usmial ! A co Wy zrobiliscie przez te Wasze Komunistyczne i PO-stkomunistyczne Rzadzenie przez 68 lat - od roku 1945-2015 liczac...? I malo tego ze wowoczas rozkradliscie i rozwaliliscie Polske jezdzac za Bug, to teraz jeszcze MACIE CZELNOSC... jezdzic dalej w 2-ga strone, tym razem za Odre i dalej psuc dzisiejsze DOBRE Imie Wolnej, Niepodleglej i Demokratycznej Polski - KLAMIAC i PLACZAC... tak w Berlinie jak i w Brykseli ! Ale na szczecie Pan Bog nie rychliwy ale Sprawiedliwy i na koniec... przyjdzie Wam ciezko za to zaplacic !! Reasumujac: MADROSC WIEKSZOSCI NARODU ZAWSZE ZWYCIEZYLA i DALEJ ZWYCIEZY !!!
2016-05-09 00:02:43
Jarun
Paszporty odebrane, cenzura w mediach na całego, zakaz zgromadzeń, książki tylko poprawnie politycznie, łapanki, za zbyt małe okazywanie miłości dla prezesa grozi więzienie albo rozstrzelanie (jak w Korei Płn.), przyjmowanie do pracy na studia tyko rekomendowanych (przez PiS) dzieci, homoseksualizm to choroba i przymusowe leczenie, czyny społeczne - obowiązkowe, za ukrywanie ziarna zbóż, mąki-Sybir, rodzina na Wschodzie-podejrzany politycznie...słowem: jak żyć, jak żyć ?
2016-05-08 11:59:13
Krzysiek zmartwiony
Bardzo Państwu współczuję - jesteście gwałceni przez polski rząd , prezydenta , sejm !? / i większość , która na nich głosowała ?/ . Czy odebrano wam Ojczyznę ? Czy to Wy - nie sprzedaliście jej za EURO ? Kojarzycie się z tymi , którzy służyli OBCEMU- czerwonej gwiezdzie .Gdyby Wam zależało na Polsce nie bylibyście donosicielami lewacko - lesbiskio- antynarodowej UE ! Jutro będę starał się za Was pomodlić - bądżcie szczęśliwi !Ale nie plujcie na Polskę , bo akurat teraz rządzi inna opcja .
2016-05-07 22:35:04