czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Prezydent kontra szef MON

Prezydent kontra szef MON

Prezydent kontra szef MON
Data publikacji: 2017-10-05 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-18 19:46
Wywietleń: 876 295243

To powinno być wyjaśnione między Pałacem Prezydenckim, BBN i szefem MON – stwierdził sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker pytany o sprawę nominacji gen. Krzysztofa Motackiego. Jak dodał „nie należy prowadzić takich sporów w przestrzeni publicznej”.

Wiceszef MON Michał Dworczyk powiedział w TVP Info, że gen. Motacki został wyznaczony na stanowisko dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu na wyraźną sugestię obozu prezydenckiego. Według Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelaria Prezydenta ani Biuro nie wskazywały generała na to stanowisko.

Jak podał portal Onet.pl, gen. Motacki został mianowany na dowódcę Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu po kursie nadzorowanym przez radziecki wywiad wojskowy GRU. Pytany o te informacje Dworczyk stwierdził w środę w TVP Info, że „to jest właśnie jeden z przykładów wyjścia naprzeciw, czy pewnej otwartości, czy braku dogmatyzmu ze strony kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, bo rzeczywiście gen. Motacki był na trzymiesięcznym kursie w Moskwie”. Dodał, że gen. Motacki został wyznaczony na stanowisko na wyraźną sugestię obozu prezydenckiego, ale – jak zastrzegł – zanim to nastąpiło, przeszedł badania na wariografie.

Z kolei BBN w środowym komunikacie zapewniło, że Kancelaria Prezydenta ani Biuro nie podejmowały żadnych działań, mających na celu wskazanie gen. bryg. Krzysztofa Motackiego na stanowisko dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

„Ponadto w związku z wystąpieniem przez ministra obrony narodowej 26 września br. z wnioskiem o awansowanie gen. bryg. Krzysztofa Motackiego na stopień generała dywizji, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – na polecenie Prezydenta RP – zwrócił się 4 października 2017 r. do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o przedstawienie pełnej informacji dotyczącej przebiegu służby wojskowej generała” – podało BBN.

Radio Zet podało w środę, że Pałac Prezydencki interweniował w MON w sprawie przedłużenia misji polskich F-16; ministerstwo podjęło decyzję w tej sprawie bez konsultacji z prezydentem, doszło do „gwałtownej wymiany pism” między rządem i Andrzejem Dudą. Radio Zet podało, że misja polskich F-16 trwała od maja do końca sierpnia; maszyny wróciły do kraju, ale Amerykanie poprosili o pomoc i wzmocnienie patroli; MON był zdania, że skoro samoloty startują z polskiego lotniska, to zgoda Andrzeja Dudy nie jest potrzebna; Pałac Prezydencki był przeciwnego zdania, jako że samoloty latały nad Litwą, Łotwą i Estonią.

(pap)

 

Komentarze

Dojna zmiana w natarciu
Fundacja córki Macierewicza dostała pół miliona http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/fundacja-corki-macierewicza-dostaa-po-miliona_1021353.html
2017-10-06 19:46:09
A no właśnie
A gdzie jest ten cały Berczyński, który wykończył Caracale ? Razem z Macierewiczem powinien usiąść na ławie ooskarżonych
2017-10-06 18:41:29
Najlepszy polski minister ever!
Pan minister Macierewicz całym swoim życiem dowiódł patriotyzmu. Odwaga i bezkompromisowość. Nigdy nie zawiódł. Dlatego jest tak bardzo atakowany przez czerwonych i różowych.
2017-10-06 17:48:22
@Myslenie nie boli
Dozbraja ??! On notorycznie osłabia polską armię. Flota morska to średniowieczna ruina, helikopterów nowych nie ma, służby kontrwywiadu które skutecznie blokowały ruskich zniszczył już w 2007 roku, a teraz pozbył się najlepszych polskich dowódców sił zbrojnych więc nie chrzan łaskawie że ten szkodnik coś dozbraja.
2017-10-06 17:28:58
Myślenie nie boli
Zdecydowany minister Macierewicz jest największym zagrożeniem dla komunistycznych złogów w wojsku i państwie stąd jest tak zapalczywie zwalczany. Dochodzi do takich absurdów, że człowieka, który przyprowadził amerykańskie brygady pod ruską granicę nazywa się... ruskim agentem. Człowieka, który pilnuje wydatkowania przyznanych środków na armię, dozbraja ją krok po kroku, powiększa jej stan osobowy nazywa się... likwidatorem armii. Człowieka, który pozbywa się z armii ruskich jenerałów nazywa się... kretem Putina. Ludzie zacznijcie w końcu myśleć samodzielnie, a nie ruskim "całe kłamstwo całą dobę" i "od 0 do 10 macie 10 w skali Goebbelsa"!
2017-10-06 15:26:56
Rada
Poczytajcie sobie książkę Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice" ciekawa lektura która wiele wyjaśnia.
2017-10-06 14:43:48
Mistral
Czy minister Antoni pokupował już dla Polski mistrale za dolara ?
2017-10-06 14:02:07
brawo
Putin ulokował swojego kreta w Polsce i to w randze ministra
2017-10-06 13:29:24
Gars
Zamiast Caracali miały być ponad półtora roku temu inne nowe helikoptery dla armii. I co ? Macierewicz oszukał wszystkich.
2017-10-06 13:17:50
Vika
Im szybciej Macierewicz zniknie tym lepiej dla Polski
2017-10-06 12:38:24
Nie ma co czekać
Duda powinien wreszcie pokazać kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych w Polsce
2017-10-06 12:01:19
Do...PO-nizszego Lewactwa
Nie odwracajcie kota ogonem, bo i tak Logicznie myslacy w te wasze brednie... Nie Uwierza !!
2017-10-06 11:15:23
Niestety
Antek zrobił czystki jak Stalin. Pozbawił Polskę najlepszej kadry dowódczej tak żebyśmy byli bezbronni jakby coś Putinowi do głowy przyszło
2017-10-06 08:52:11
Cid
Raczej nie ma już wątpliwości że Macierewicz działa na szkodę Polski. Nawet Duda go rozgryzł.
2017-10-06 08:27:14
Xyres
A obiecanych helikopterów dla wojska jak nie było tak nie ma. To celowe osłabianie naszej armii.
2017-10-06 08:10:59
pytam
Jak długo ten prorosyjski szkodnik będzie zajmował stanowiska Ministra Obrony Narodowej ?
2017-10-06 07:23:36
No własnie
Lewacy zaczynają przejmować ster u Prezydenta !
2017-10-05 23:25:16
Acha...
Cos Lewa zaczyna nie rownac sie Prawej ??
2017-10-05 22:28:06