piątek, 22 września 2017.
Strona główna > Kraj > Gróbarczyk: Fundusz morski niezwykle potrzebny

Gróbarczyk: Fundusz morski niezwykle potrzebny

Gróbarczyk: Fundusz morski niezwykle potrzebny
Data publikacji: 2017-09-05 19:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-07 15:04
Wywietleń: 1072 291032

Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podkreślił we wtorek na Forum Ekonomicznym w Krynicy, że priorytetem dla rządu jest rozwój całej branży morskiej. "To obszar ogromnych inwestycji i będziemy go wspierać” - dodał.

Minister wziął udział w panelu „Morski Fundusz Inwestycyjny (MFI) jako narzędzie do wspierania branży morskiej w Polsce”.

 Gróbarczyk zaznaczył, że fundusz morski jest dziś niezwykle potrzebny. „Kończy się kontraktacja pierwszego promu i konieczne jest stworzenie trwałego mechanizmu finansowania inwestycji w oparciu o procedury przyjęte przez konsorcja i banki, aby nie przechodzić tego procesu jeszcze raz” - zaznaczył.

Minister powiedział, że obecnie potrzebna jest odnowa żeglugi śródlądowej i „konieczne jest przekonywanie inwestorów do rentowności tego biznesu”.

„Taki fundusz wprowadziłby odgórnie zasadę pewnych działań akceptowany przez obie strony i w ciągu miesiąca można by zakontraktować budowę promu, dziś trwa to (procedura) półtora roku” - podkreślił.

Gróbarczyk zapowiedział, że niedługo powstanie fundusz rozwoju polskich portów, które z całej branży morskiej funkcjonują najlepiej. Zdaniem ministra, fundusz ten będzie „forpocztą szerszych funduszy”.

O konieczności powstania MFI mówił także zarządca komisaryczny w Polskiej Żegludze Morskiej Paweł Brzezicki. Z danych, które przedstawił wynika, że w kraju w branży morskiej pracuje 94 tys. ludzi, a na kierunkach morskich kształci się ponad 12 tys. studentów.

Brzezicki zaznaczył, że obecnie branża morska jest jedną z najnowocześniejszych. „Kilogram dobrze wykonanego statku kosztuje więcej niż kilogram samochodu, a jest to ogromna masa” - przekonywał.

Podkreślił, że morskie fundusze istnieją w wielu krajach, wymienił m.in. Danię i Holandię. Brzezicki dodał, że w Polsce fundusz połączyłby m.in. armatorów i porty. „Podmioty skupione w funduszu mogłyby lokować swoje nadwyżki w miejsca, gdzie jest to opłacalne” - powiedział.

Natomiast wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz zwrócił uwagę, że konieczne jest również kształcenie odpowiedniej kadry dla zakładów z branży morskiej.

„W ostatnich 15 latach w tej kwestii była zapaść. Otrzymujemy wiele sygnałów od przedsiębiorców, że mają problem ze znalezieniem pracowników. Niektórzy zmuszeni są do zatrudniania obcokrajowców, nawet Chińczyków. Dlatego jako strefa staramy się działać w tym kierunku” - dodał Lulewicz.(PAP)

Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)

Komentarze

Jarun
W PiS-ie dużo ma do powiedzenia. Prezes powiedział (kazał!) i koniec dyskusji. A Jarosław podobierał miernoty, żeby mu nikt nie zagrażał, nikt się nie wybił i nie miał własnego zdania. Pani premier co chwila: "a pan prezes powiedział", "...zgodnie z tym, co powiedział prezes". A Płaszczak gdy stłuczkę miała premier, co powiedział: "Przede wszystkim muszę chronić prezesa!" Ślepy czy głuchy jesteś ?
2017-09-07 14:56:09
do Jaruna
Nie wiesz, o czym piszesz. Gdyby minister Gróbarczyk rzeczywiście był karierowiczem, nie zostawiłby doskonale płatnej posady europosła, tylko spokojnie dokończył drugą kadencję w PE i zapewnił sobie sowitą emeryturę.
2017-09-07 13:25:05
Jarun
Gróbarczyk powiedział kilka banałów, takie urzędnicze ble, ble, ble...nic z nich nie wynika. I pojechał urzędować. PiS zapowiadał, że zlikwiduje kilka ministerstw m.in sportu, gospodarki morskiej, ale gdy doszedł do władzy - to obsadził swoimi ludźmi i cisza. Kłamią i oszukują - co prawda nie jak PO, ale to też marna pociecha. To tak, jak: mniej piję i palę. Masz nie chlać, nie oszukiwać narodu i dotrzymywać słowa. Nie da rady?!
2017-09-07 09:30:47
Do... Wawrzek
Z macaronu nie zbudujesz PO-rzadnych Statkow !!
2017-09-07 01:17:59
Do... Jarun
No to wstaw Waszego Lewego Kandydata z 70 letnim juz "doswiadczeniem"... to wiecej jak pewne, ze cala Kasssa "wyladuje b. szybko w Szwancarji" czy gdzies tam ty-po PO-dobnym miejscu...!!
2017-09-07 01:15:19
Marsjanie górą
Podobno Polska grupa Zbrojeniowa poprzez Marsa ma przejąc Bilfingera na Gryfii czyli teraz spółkę St3. czy jest jakaś upadająca firma, której mars nie przejmuje?
2017-09-06 20:31:19
papa
Mówią, że kosmos niezamieszkany. Przecież ten ze zdjęcia i jemu podobni, to są ludzie nie z tej ziemi. Wystarczy, że zaczną wydawać dźwięki i nie ma wątpliwości. Jedna Ziemia jest we wszechświecie? Uparliście się, żeby Nam zrobić dobrze. Wracajcie już do siebie. Z prezesem włącznie.
2017-09-06 16:26:20
sid
Przekrętacy z pisu już kombinują jak by tu okraść Polaków
2017-09-06 13:12:22
Stary marynarz
Przed "panowaniem"PiS PŻM miało się świetnie.Tu chyba nastąpiła "lepsza zmiana".
2017-09-06 12:14:31
HWDE
Solidarność zniszczyła i Solidarność nie potrafi odbudować -- taka niby wolność i niepodległość (1989-2017 daje 25 lat - co za ten czas było w "zbrodniczym systemie komunistycznym?"
2017-09-06 11:25:52
Jarun
Gróbarczyk, a kto to jest ten Gróbarczyk? Kolejny karierowicz ściągnięty do warszawki i urzędujący w sztucznie utworzonym ministerstwie.
2017-09-06 09:52:24
wert
Kolejny pseudofundusz żeby rząd mógł okradać Polaków
2017-09-06 07:30:30
obserwator
Niech lepiej na forum w Krynicy poruszą nadzwyczajny przypadek naszej fabryki wież wiatrowych ST3 dawny Biffinger- sytuacji tej wielkiej firmy i bliskiej upadłości. Takie rzeczy możliwe tylko w Szczecinie gdzie nie dość ,że inwestycji nowych brak to jeszcze to co jest to upada z takim hukiem.To skandal na cały świat.Prezydent Krzystek do dymisji.Jak najszybciej bo on już myśli na pewno o nowych Regatach i innych imprezach rozrywkowych w mieście.
2017-09-06 07:23:34
Lucy M
Taki fundusz tyle że nieformalny już utworzono. Podobno zarządy portów w Gdyni i Szczecinie kupiły papiery dłużne Polskiej Żeglugi Morskiej- temat zamieciono pod dywan ale on wróci bo to miały być środki na rozwój portów a nie na wspieranie będącego w kłopotach armatora. Jeśli tak ma wyglądać fundusz to będzie wesoło.
2017-09-06 07:14:16
praca
Problem ze znalezieniem pracowników bardzo szybko się rozwiązuje - wystarczy dać im uczciwą, godną pensję i dogodne warunki pracy,a nie wyzysk i niewolnictwo.
2017-09-06 06:58:43
s-PO-sobow jest kilka...
Np. wprowadzic na Rynek Krajowy dodatkowa Loterie... pod nazwa Neptun ! No i PO-zabierac Tym co PO-kradli... przez byle 70 lat tj. w latach 1945...2015 Ich Milonowe czy Miliardowe Majatki... !!
2017-09-05 22:22:58
To przybedzie pracownikow
Nic prostrzego, jak poderwac do ponownego zycia... ZSBO i TBO na ul Willowej w Szczecinie !!
2017-09-05 22:11:16
Wawrzek
Zniszczyć idzie łatwo za darmo albo niewielkie świecidełka od obcych odbudować to już bardzo trudna rzecz. Dlatego panie Ministrze wrócić do pomysłu wspólnej budowy Okrętów z Francuzami co proponowali wcześniej- ktoś to jednak blokuje jak widać. A wszystkie Statki potrzebne w Polsce powinny być budowane w polskich Stoczniach, chyba że mamy dużo dolarów na składzie