środa, 18 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Technologie morskie inteligentną specjalizacją

Technologie morskie inteligentną specjalizacją

Technologie morskie inteligentną specjalizacją
Data publikacji: 2015-11-04 14:38
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-06 12:54
Wywietleń: 1766 35355

Innowacyjne technologie morskie zostaną 20. tzw. inteligentną specjalizacją krajową. Dla przedsiębiorców działających w szeroko rozumianej gospodarce morskiej to szansa na pozyskanie unijnych środków w celu prowadzenia badań naukowych, wdrażania nowych produktów i usług.

– To ważna decyzja dla rozwoju naszego regionu, który w znacznej mierze oparty jest właśnie na gospodarce morskiej – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Przedsiębiorcy dostaną szansę zdobycia sporych krajowych pieniędzy na badania i rozwój.

Zgodę na utworzenie 20. krajowej inteligentnej specjalizacji pn. „Innowacyjne Technologie Morskie w zakresie specjalistycznych jednostek pływających, konstrukcji morskich i przybrzeżnych oraz logistyki opartej o transport morski i śródlądowy” wydał Komitet Sterujący ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Krajowe inteligentne specjalizacje to branże, których rozwój ma zapewnić tworzenie innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, a także zwiększyć wartość dodaną gospodarki i podnieść jej konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Projekty wpisujące się w KIS mogą uzyskać wsparcie unijne na poziomie krajowym, m.in. z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Gospodarka morska została już wskazana jako Inteligentna Specjalizacja Regionalna w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Dla przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z takiego wsparcia, zarezerwowano ok. 120 mln euro.

W czerwcu stanowisko w sprawie wpisania gospodarki morskiej do krajowych inteligentnych specjalizacji podjął zachodniopomorski sejmik. Był to efekt dyskusji i wniosków po III Międzynarodowym Kongresie Morskim, który się odbył w Szczecinie.©℗

(ek)

Komentarze

Wawrzek
Ludzie opamiętajcie się!!! przecież Buzek nie stworzył nic inteligentnego. Jego pomysły to szumne pochwytne hasło i oszustwo jak OFE, sprzedaż PZU, i jego 5 pseudo reform. Pomysł jest dobry ale niech się tym zajmie kto inny nie Buzek i nie PO
2015-11-06 10:55:08
Losy
Teraz już nie ma AWS, czy PZPR, teraz są działacze kapitalistyczni :)
2015-11-05 07:52:16
Uzupełnienie
Podana informacja jest niepełna. 20 specjalizacja jest efektem wspólnego, zgodnego, wielomiesięcznego działania szeregu środowisk, osób oraz samorządów województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. To chyba żaden wstyd poinformować o tym niezorientowanych, że do tego sukcesu przyczynił się również ktoś spoza regionu zachodniopomorskiego.
2015-11-04 14:54:04
mors
A co ten - _ Buzek- rozwalacz gospodarki polskiej, z gospodarką morską na czele tu robi? Węszy , co by tu jeszcze ukraść Szczecinowi, żeby móc dalej na salonahc brukselskich brylować i na koszt Europy żyć?
2015-11-04 14:40:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje