piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > 12 zł za godzinę w każdym przetargu publicznym

12 zł za godzinę w każdym przetargu publicznym

12 zł za godzinę w każdym przetargu publicznym
Data publikacji: 2016-02-17 12:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1296 120351

Rząd planuje nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, która miałaby wejść w życie od 1 lipca 2016 roku. Zakłada ona ustalenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 zł brutto dla pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ryszard Siwiec, współwłaściciel SBI: Należy bezwzględnie i skutecznie ukrócić praktyki stosowania niskich kosztów pracy, jako głównego czynnika wyboru ofert w przetargach. Dochodzi przez to do patologicznych sytuacji, gdzie godzina pracy wyceniana jest na 5-8 zł brutto. Karygodnie niskie stawki w zamówieniach, działają na szkodę rynku pracy. Nowe przepisy powinny zakładać powstanie narzędzi pozwalających na egzekwowanie planowanych zmian. Celem powinno być zobligowanie zamawiających do konstruowania budżetów tak, by w pełni stosowali przewidziane przez prawo 12 zł brutto za godzinę. To ważne – bo przykłady stosowania rażąco niskich stawek za godzinę pracy w przetargach publicznych można niestety mnożyć.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds rynku pracy przy ZPPZ Lewiatan: Należy pamiętać, że umowy cywilnoprawne są stosowane również poza rynkiem zamówień publicznych, w którym również zatrudnienie znajduje kilkaset tysięcy Polaków. Kluczowym wyzwaniem pozostaje zatem utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia po wprowadzeniu 12 zł stawki minimalnej dla umów zleceń. Rozsądne – minimum półroczne – vacatio legis pozwoli zamawiającym na renegocjacje kontraktów i tym samym zabezpieczenie licznych miejsc pracy. Budżety na usługi muszą bowiem uwzględniać wszelkie koszty pracy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny