wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Na Luzie > Femitaxi – taksówki dla kobiet prowadzone przez kobiety

Femitaxi – taksówki dla kobiet prowadzone przez kobiety

Femitaxi – taksówki dla kobiet prowadzone przez kobiety
Data publikacji: 2017-03-06 11:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-08 07:49
Wywietleń: 605 220996

Na razie funkcjonują tylko w ponad dwunastomilionowej metropolii Sao Paulo i w Belo Horizonte, ale wkrótce mają powstać również w trzech innych wielkich miastach Brazylii. Chodzi o taksówki z kobietami za kierownicą i przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

Nie wożą mężczyzn, a pomysł założenia korporacji taksówkowej pod nazwą Femitaxi nieprzypadkowo powstał w Brazylii. Zwyczaj "zalotów na siłę" wynikający z "maczystowskiej postawy" sporej części brazylijskich mężczyzn – jak pisze miejscowa prasa – skłonił grupę przedsiębiorczych Brazylijek do działania. Założyły w tych dwóch miastach pierwsze kobiece korporacje taksówkowe. Za kierownicą są wyłącznie kobiety i samochody Femitaxi nigdy nie zabierają mężczyzn.

Jak wynika z raportu agencji sondażowej Datafolha sporządzonego dla dziennika "Folha de Sao Paulo" i ogłoszonego w 2015 roku, w tej brazylijskiej metropolii gospodarczej jedna na trzy kobiety przyznaje, że przynajmniej raz była nachalnie "podrywana" przez kierowcę taksówki, nie mówiąc o zwyczaju pytania pasażerek o numer komórki. Raport ogłoszony w 2016 roku przez organizację międzynarodową ActionAid podaje, że aż 86 proc. Brazylijek było narażonych na różne formy obcesowego "podrywania" ze strony mężczyzn.

Z kolei z danych ogłoszonych przez brazylijski Sekretariat Specjalny ds. Polityki wobec Kobiet wynika, że w ciągu każdych dwóch minut pięć kobiet w Brazylii cierpi przemoc fizyczną ze strony mężczyzn, a w latach 1980-2013 w tym kraju zamordowano 106 093 kobiety.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

TAXI... for You,
Jak by nie patrzyl i nie liczyl... to Panie zawsze moga liczyc i na Meskie Taxi !!
2017-03-08 01:08:38
TAXI na 8 Marca,
No to wreszcie i nareszcie rowniez i Lesbijki nie beda "bezrobotne"...!!
2017-03-07 01:32:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej