piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Zabytkowa rzeźba ukryta w ruinach pałacu

Zabytkowa rzeźba ukryta w ruinach pałacu [FILM]

Zabytkowa rzeźba ukryta w ruinach pałacu
Data publikacji: 2016-09-14 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:55
Wywietleń: 1377 154968

Najpierw był anonim: pod schodami w ruinach dworu w powiecie polickim znajduje się skradziona rzeźba św. Jana Ewangelisty. Policjanci, którzy podążyli śladem informacji, odnaleźli cenny zabytek. Pochodzi on z ambony kościoła w Tanowie i skradziono go po wojnie przed rozbiórką kościoła na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku. 

Jak się okazało, rzeźbę ukryto w skrytce w ziemi, z obawy przed represjami ze strony władz. W piśmie wskazano dokładną lokalizację skrytki. We wskazane miejsce udał się koordynator ds. zabytków wraz z policjantami z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie.

- Po rozebraniu warstwy cegieł i ziemi policjanci wydobyli XVIII-wieczną rzeźbę. Obiekt zachował się w dobrym stanie, gdyż został pokryty grubą warstwą żywicy - informuje podkom. dr Marek Łuczak.

Pierwotnie rzeźba miała około 50 cm wysokości. Po wojnie obcięto nogi figurki wraz z podstawą oraz atrybut świętego, tj. orła. Dorobiono wówczas nową podstawę powyżej linii kolan, natomiast uszkodzenia spowodowane przez korniki wypełniono żywicą, a całość pomalowano brązową bejcą przykrywając bądź usuwając polichromię rzeźby. Rzeźba ta prawdopodobnie służyła przez pewien okres jako dekoracja czyjegoś mieszkania. Los pozostałych rzeźb ewangelistów: Mateusza, Łukasza i Marka nie jest znany.

Zabytek zostanie przekazany do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który podejmie dalszą decyzję, do którego muzeum ma  trafić cenny zabytek oraz czy będzie poddany dalszej renowacji. (k)

 

Komentarze

Dziwna sprawa
Czyżby jakiś złodziej, w obliczu śmierci, chciał oczyścić swoje sumienie i wskazał miejsce ukrycia?
2016-09-14 13:50:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi