czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Zabytkowa rzeźba ukryta w ruinach pałacu

Zabytkowa rzeźba ukryta w ruinach pałacu [FILM]

Zabytkowa rzeźba ukryta w ruinach pałacu
Data publikacji: 2016-09-14 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:55
Wywietleń: 1408 154968

Najpierw był anonim: pod schodami w ruinach dworu w powiecie polickim znajduje się skradziona rzeźba św. Jana Ewangelisty. Policjanci, którzy podążyli śladem informacji, odnaleźli cenny zabytek. Pochodzi on z ambony kościoła w Tanowie i skradziono go po wojnie przed rozbiórką kościoła na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku. 

Jak się okazało, rzeźbę ukryto w skrytce w ziemi, z obawy przed represjami ze strony władz. W piśmie wskazano dokładną lokalizację skrytki. We wskazane miejsce udał się koordynator ds. zabytków wraz z policjantami z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie.

- Po rozebraniu warstwy cegieł i ziemi policjanci wydobyli XVIII-wieczną rzeźbę. Obiekt zachował się w dobrym stanie, gdyż został pokryty grubą warstwą żywicy - informuje podkom. dr Marek Łuczak.

Pierwotnie rzeźba miała około 50 cm wysokości. Po wojnie obcięto nogi figurki wraz z podstawą oraz atrybut świętego, tj. orła. Dorobiono wówczas nową podstawę powyżej linii kolan, natomiast uszkodzenia spowodowane przez korniki wypełniono żywicą, a całość pomalowano brązową bejcą przykrywając bądź usuwając polichromię rzeźby. Rzeźba ta prawdopodobnie służyła przez pewien okres jako dekoracja czyjegoś mieszkania. Los pozostałych rzeźb ewangelistów: Mateusza, Łukasza i Marka nie jest znany.

Zabytek zostanie przekazany do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który podejmie dalszą decyzję, do którego muzeum ma  trafić cenny zabytek oraz czy będzie poddany dalszej renowacji. (k)

 

Komentarze

Dziwna sprawa
Czyżby jakiś złodziej, w obliczu śmierci, chciał oczyścić swoje sumienie i wskazał miejsce ukrycia?
2016-09-14 13:50:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje