piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Wakacje i lekarz

Wakacje i lekarz

Wakacje i lekarz
Data publikacji: 2017-07-24 09:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:36
Wywietleń: 545 274885

Sezon urlopowy w pełni. Nagłe zachorowanie może się zdarzyć także w tym okresie, nawet na wyjeździe. Na szczęście mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej na terenie całego kraju, bez dodatkowych kart i zaświadczeń.

Pacjent ma prawo korzystać z opieki zdrowotnej na terenie całego kraju, w placówkach, które mają umowę na dane świadczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia. Osoba ubezpieczona w NFZ może potwierdzić swoje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ na podstawie numeru PESEL (okazując dokument tożsamości, np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport,  legitymację uczniowską).

- W razie nagłego zachorowania pacjent, przebywający poza miejscem zamieszkania, powinien otrzymać pomoc u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w najbliższej przychodni - mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie. - Oczywiście w godzinach pracy lekarza poz, czyli 8-18. Po godz. 18, w dni wolne od pracy, pomocy należy szukać w punktach sprawowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia należy wezwać pogotowie ratunkowe. W oczekiwaniu na przyjazd karetki trzeba stosować zalecenia dyspozytora w zakresie udzielenia pierwszej pomocy.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny się zaopatrzyć przed wyjazdem w odpowiednią ilość leków lub zabrać ze sobą recepty z oznaczonymi przez lekarza terminami ich realizacji.

Zachodniopomorski Oddział NFZ utrzymuje infolinię oraz całodobową informację dla pacjentów. Z pytaniami można dzwonić pod numery: 801 00 22 72 - dla telefonów stacjonarnych oraz 91 881 99 72 - dla telefonów komórkowych i połączeń zza granicy. Bezpłatna infolinia: 800 804 016 - gdzie się leczyć, kolejka medyczna - dostępna w dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, w środy 8-18.

(sag)

Na zdjęciu: W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia - także na urlopie - należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

+
Pani Marianno, o wiele lepiej sprawdza się Maść na ból d*** oraz słynny, reklamowany lek Niepier***.
2017-07-24 09:45:02
Marianna Waniek
Ja zawsze używam w takich przypadkach leki naturalne jak np . Eutanazol
2017-07-24 09:19:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi