poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Świat, którego już nie ma

Świat, którego już nie ma

Świat, którego już nie ma
Data publikacji: 2017-10-29 08:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-30 09:34
Wywietleń: 932 298308
Rozmowa z Piotrem Semką, publicystą tygodnika „Do Rzeczy"

– Jak pan przyjął wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech?

- Nie zdziwiłem się. Byłem przekonany, że poparcie dla Alternative fur Deutschland jest większe niż wskazywały sondaże – ludzie nie mówili ankieterom, że będą głosować na tę partię. Zastanawiałem się, czy Angela Merkel zapłaci cenę za wpuszczenie uchodźców, czy się jej upiecze. Kara była spora – straciła z 6 procent, to dużo. Nie jest tak, że nie ma szans objąć kanclerstwa, ale może zdarzyć się jej coś gorszego – kanclerstwo, które przyjmuje się w momencie, gdy polityk już zaczyna działać na nerwy, gdy chce się powiedzieć: „Pani już dziękujemy". Koalicja jest dziwna, składa się z czterech ugrupowań. AfD będzie z lubością wszystkie słabości rządu wychwytywać, a ponieważ ma grupę inteligentnych polityków, dobrych mówców, dobrych graczy, będą oni punktować. W koalicji będą szwy, każda koalicja, która ma więcej niż dwa elementy, jest trudna do kontrolowania. Poza tym nie jest już tak, że Merkel warknie a wszyscy milkną.

- Co z tych wyborów wynika dla Polski?

– Każde z ugrupowań w koalicji ma dla nas plusy i minusy. FDP chroni przed pomysłami Macrona, aby stworzyć twarde jądro Europy i stanowisko unijnego ministra finansów. Tak naprawdę pomysł ten polega na tym, aby Niemcy wydali mnóstwo pieniędzy na uzdrowienie budżetów Francji, Włoch i Hiszpanii. Oczywiście wszystko to w imię ratowania UE i chronienia przed populizmem. Tylko że „populizm", jak rozumie go Macron, Europę prawie zdobył. Jest Brexit, mocną pozycję ma AfD, w Austrii nastała prawicowa koalicja, a Wyszehrad też z punktu widzenia dawnych liberalnych Niemców to straszny konglomerat państw albo skrajnie prawicowych albo szowinistycznych. Także sprzeciwianie się idiotycznym pomysłom Macrona to dobra wiadomość. Z drugiej strony FDP chce zniesienia sankcji dla Rosji. Zieloni są partią księżycową, ale będą krytyczni wobec tego, co dzieje się w Polsce. Angela Merkel strasznie głośno krzyczy, że w Polsce źle się dzieje, ale potem macha ręką i podkreśla w wąskim gronie, że jesteśmy partnerem jak marzenie. Gospodarka Polski stoi bardzo dobrze i w miarę dobrze zazębia się z gospodarką Niemiec. Gdyby nie wściekła retoryka niemieckich mediów i sugerowanie przez Merkel, że Polska może zostać ukarana finansowo, nie wywołano by wilka z lasu, czyli reparacji wojennych.

– To Niemcy wywołali temat reparacji?

– Praktycznie tak. Gdyby nie było tego pasma strofowania i kontrowania Polski w ostatnich dwóch latach, to PiS by tego nie wyciągnął. ©℗

– Dziękuję za rozmowę

Alan Sasinowski

Cały wywiad w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 27 października 2017 r.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Obserwator
Nie hahaha rezunie, tylko cha-cha-cha. POmerdany jak zwykle na straży swojej sekty i swego guru kartofelka.
2017-10-30 09:21:43
Piorun...do Jarun-a
No przyznaj sie, a czyim klamca i slugusem ty jestes...?? PO-nosi cie/was PO-nosi...!!
2017-10-29 23:13:53
;-(
Wg wielu naukowców np Stephan Hawking ,ziemia przy obecnym stanie wyniszczenia wytrzyma jeszcze około 100 lat, tak więc cały ten kabaret polityczny i zyciowy nie ma sensu, róbcie sobie co chcecie ,na Marsa miliardów ludzi wysłac się nie da, a resztę i tak wykonczy bezrobocie za 20-30 lat i zastapienie ich przez sztuczna inteligencje,dobranoc. milego wieczoru i rozmyslan ,poczytajcie sobie w/w naukowca, plus Raya Kurzwela ,ale dobrozmianowcow to chyba od razu teleportuja do piekła haha .
2017-10-29 20:52:43
Login
Trafnie panie Semka nic dodać
2017-10-29 16:47:25
tiki
Wbrew panu Semce uważam, że strata 6% i dalsze trwanie u władzy to żadna kara za nieodwracalne, etniczne zniszczenie Niemiec i zapewne też Europy.
2017-10-29 15:41:13
zak
Ale się napociliście komunistyczni pogrobowcy, w opluwaniu człowieka .Nic wam to nie pomoże wszyscy wiedzą kim jesteście . Hahahaha
2017-10-29 15:14:10
zły podtytuł
nie "publicysta" lecz "propagandzista".
2017-10-29 13:56:13
jarun
Semka sam przyznaje, że prezes zrobił wrzawę wokół reparacji by się "odgryźć szwabom". " Gruby wykwakał: Gdyby nie było tego pasma strofowania i kontrowania Polski w ostatnich dwóch latach, to PiS by tego (reparacji!) nie wyciągnął." Więc nie chodziło o odszkodowanie dla Polski a dokuczenie Niemcom. Zawsze twierdziłem, że konus to fałszywy człowiek i intrygant.
2017-10-29 12:39:20
capi
akcja Wisła
2017-10-29 12:23:33
o
rzucanie wieprza przed perły..co za głęboka analiza, nieomal opasła
2017-10-29 11:43:01
Becia
Angela dej reperacje mam "hory narud " a kiedy będzie odszkodowanie za Grunwald ?chyba nigdy bo to krzyżacy byli ...a teraz to zmienia postać rzeczy...
2017-10-29 11:36:29
Dlaczego
Dlaczego Kurier drukuje tego pana? To jest pytanie....
2017-10-29 11:06:46
Do: Semka komenta:)
A coś skłamał czy coś...?:)Bo nie zauważyłem...:)
2017-10-29 10:53:43
krab
Jak mozna sluchac tego wieprza?
2017-10-29 10:48:57
@semka
Sam jesteś trolem reżimowym z czasów PO PSL. Hahahaha
2017-10-29 09:44:33
Jarun
Semka kłamie, cyt:"Angela Merkel strasznie głośno krzyczy, że w Polsce źle się dzieje, ale potem macha ręką i podkreśla w wąskim gronie, że jesteśmy partnerem jak marzenie" -Nic takiego nie ma miejsca, jeżeli chodzi o polski rząd, to Merkelowa zdania nie zmienia. I następne kłamstwo cyt:" Gdyby nie wściekła retoryka niemieckich mediów..." To propisowskie media wszczęły awanturę z Niemcami. Już zapomniał reżymowy skryba, jak kaczorek rozpętał burzę wokół odszkodowań wojennych, a teraz na jego (kartofla) rozkaz wszyscy zamilkli. Ty kłamco, pisowski sługusie!
2017-10-29 09:40:16
Semka
Kolejny pisowski dziennikarz reżimowy