sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Promocja na talerzu

Promocja na talerzu [GALERIA]

Promocja na talerzu
Data publikacji: 2015-11-24 10:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:29
Wywietleń: 175 40786
Rozpoznawalnym w Europie logo – wizerunkiem czapki kucharskiej z nożem i widelcem – może się już posługiwać 44 producentów żywności wysokiej jakości i przedsiębiorców z Zachodniopomorskiego. W poniedziałek do tego zaszczytnego grona oficjalnie dołączyły dwie restauracje – ze Szczecina i Kołobrzegu.

– Niewątpliwie dobra kuchnia wzbogaca ofertę turystyczną regionu – podkreślał marszałek województwa Olgierd Geblewicz gratulując wspólnie z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą najmłodszym restauratorom w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Nieprzypadkowo dziennikarzy zaproszono właśnie do lokalu Wyszak Browar Rodzinny. To piąte miejsce w Szczecinie, które może się pochwalić charakterystycznym logo z czapką kucharską. Certyfikat i tabliczka potwierdzają jakość oferowanych produktów.

– Dajemy naszym gościom to, co najlepsze – świeże i prawdziwe. Bazujemy na produktach lokalnych i regionalnych. Na miejscu warzymy piwo, teraz w ofercie mamy na przykład dyniowe z przyprawami korzennymi – mówi Joanna Różycka, który prowadzi lokal wspólnie z mężem Pawłem. Dodaje, że Wyszak Browar Rodzinny powstał z miłości do piwa i pasji do dobrej kuchni.

Certyfikat potwierdzający włączenie do kulinarnej sieci otrzymała też restauracja Hotelu Leda SPA w Kołobrzegu, gdzie można zjeść między innymi sałatkę z wątróbek dorszowych z ogórkiem kołobrzeskim i pstrąga hodowanego w wodzie źródlanej. 
– Proponujemy także pożywny rosół z głów dorsza, który kiedyś był podstawową potrawą rybaków, a na deser – sernik z koziego sera z lodami dyniowo-pomarańczowymi. Wszystko od lokalnych dostawców – zachęcał do degustacji Andrzej Jakomulski, szef kuchni w hotelowej restauracji.

Spotkanie było również okazją do pogratulowania zachodniopomorskim producentom nagrodzonym na targach ENOEXPO, które odbyły się w Krakowie. Miód pitny Trójniak „Czcibor 2010” Jana Olszańskiego zdobył złoto w kategorii wina i miody. Nagrodami obsypano też wina z Winnicy Turnau w Baniewicach. Zdobyły one pięć medali (srebrne i brązowe) w kategorii win polskich i cydrów i 4 medale w konkursie międzynarodowym. Trunki z Baniewic podbiły niedawno także podniebienia jurorów konkursu w Niemczech. Oceniano tam tylko wina ze szczepów hybrydowych.

– Po raz pierwszy w tym konkursie brała udział winnica z Polski – powiedział Jacek Turnau. – Spośród trzystu win wyróżniono siedem, w tym dwa nasze. ©℗

(żan)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Andrzej Jakomulski, szef kuchni restauracji hotelu Leda SPA w Kołobrzegu, prezentuje sałatkę z wątróbek dorszowych z ogórkiem kołobrzeskim, który jest jednym z naszych produktów tradycyjnych. Certyfikat odebrał z rąk marszałka Bartosz Suchorzewski, zastępca dyrektora hotelu. 

 

Promocja na talerzu Promocja na talerzu Promocja na talerzu Promocja na talerzu Promocja na talerzu Promocja na talerzu

Komentarze

SromotnikBezwstydny
"...pożywny rosół z głów dorsza..." Teraz dorsze w sklepach mają tylko łby i ogony.... Jak pamiętam z Historii Pomorza,to parobek, wymawiał w umowie z gburem, że częściej niż dwa razy w tygodniu nie będzie go karmił ł o s o s i a m i.... O dorszach, pamietam z lat 60-tych takie hasła 1-majowe na murze Stoczni Gdańskiej:"Bałtyk twoim morzem." Ktoś dopisał;"dorsz twoją rybą". a ktoś inny zachwalał:"Jedzcie dorsze, bo g.ó..no jeszcze gorsze!" Dorsz był rybą najtańszą- 3,50/zł/kg czyli tyle co paczka"Sportów" lub najtańszego "piwa" z dużego kufla. Na rynku w tych czasach był ogromny wybór ryb różnych z mórz i oceanów całego świata, bo nasza f l o t a ł o w c z a była potęgą, dlatego dorsz był w pogardzie... Teraz nobilitowano nawet jego łby... Onegdaj w restauracji " Chief"serwowano danie "lin ala flaczki", teraz kompot z łbów dorszowych jako wykwintne danie... Aliści znów mamy ministra "morskiego" więc ...poczekamy...
2015-11-24 13:45:06
Mniam
Bardzo smaczna i zdrowa, jako bogactwo witamin, jest rzepa smażona z ziołami (warto dodać śmietankę wysokotłuszczową) - w sam raz na chłodne dni.
2015-11-24 11:43:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską