środa, 21 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Kary dla policjantów za paralizator

Kary dla policjantów za paralizator

Kary dla policjantów za paralizator
Data publikacji: 2017-11-16 17:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:36
Wywietleń: 1635 301345

Trzech policjantów zawieszono w pełnieniu służby, a jednego zwolniono z policji za użycie paralizatora wobec agresywnego mężczyzny – poinformowała w czwartek 16 listopada Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. Chodzi o zdarzenie z lipca minionego roku w Kołobrzegu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Białogardzie.

- Policjanci Wydziału Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie szczegółowo przeanalizowali sprawę związaną z użyciem paralizatora wobec mężczyzny podczas interwencji w nocy z 17 na 18 lipca 2016 roku w Kołobrzegu - informuje nadkom. Alicja Śledziona, rzecznik KWP w Szczecinie. - Mężczyzna znalazł się w komendzie w związku z dotkliwym pobiciem innych osób, był bardzo agresywny, wcześniej próbował uciekać, stawiał opór, znajdował się pod wpływem alkoholu. Policjanci, w świetle ustaleń, legalnie i zasadnie użyli wobec niego tasera (paralizatora- mg), obezwładniając go na ulicy – w miejscu, gdzie był najbardziej agresywny. Zastrzeżenia w tej sprawie pojawiły się po kilku dniach i dotyczyły późniejszego użycia tasera poza miejscem interwencji. O tym mężczyzna powiadomił prokuraturę 25 lipca 2016 r. Niezależnie od tego przeprowadzono w KPP w Kołobrzegu postępowanie, o którego wyniku powiadomiono prokuraturę.

Policjanci Wydziału Kontroli KWP uznali, że funkcjonariusze, którzy brali udział w zatrzymaniu podejrzanego o pobicie, a później uczestniczyli w doprowadzaniu go do kołobrzeskiej komendy i prowadzili z nim dalsze czynności związane z pobiciem innego mężczyzny, naruszyli dyscyplinę służbową. Wobec trzech z nich 5 czerwca br. wszczęto postępowania dyscyplinarne. Uznano ich za winnych oraz wymierzono im kary o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku. Obecnie - po wydaniu przez prokuraturę postanowienia o przedstawieniu zarzutu - zostali zawieszeni pełnieniu służby. Czwarty z funkcjonariuszy, który dysponował paralizatorem,  30 sierpnia br. został zwolniony z policji.

- Jednocześnie analizie poddano postępowanie skargowe, które z prokuratury zostało przesłane do kołobrzeskiej jednostki - dodaje rzeczniczka KWP. - Wydział Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji uznał, że było ono przeprowadzone ze zbyt małą dociekliwością. Funkcjonariusz, który je prowadził, nie jest już w czynnej służbie. Natomiast wobec osoby nadzorującego postępowanie wyciągnięto konsekwencje dyscyplinarne.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Białogardzie.

(mg) 

Komentarze

wq
Kto w tym kraju broni zwykłego obywatela, skoro nawet sędzia i prokurator stoją po stronie bandyty. Te kmioty powinny być traktowane taserem co dziennie, aż przypomną sobie o swoich obowiązkach wobec społeczeństwa. A bandyta do kamieniołomów.
2017-11-17 10:45:35
Prawidłowo!
Normalność wraca?
2017-11-16 23:03:55
Gość
Policjanci powinni dostać nagrody. Przecież niewinnego nie prostowali.
2017-11-16 19:19:39
andi
jaka to kara wsadzić do ciężkiego więzienia to dopiero by mieli pranie mózgu i nawet zapomną jak się nazywa zwolnienie ze służby to tylko nagroda to nie powinno być sprawa dyscyplinarna tylko ciężkie więzienie zwykły obywatel od razu poszedł by do więzienia a policja delikatnie podchodzi do sprawy bo przecież to są swoi koledzy
2017-11-16 18:04:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy