sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Kapsuła czasu w moście Cłowym

Kapsuła czasu w moście Cłowym [GALERIA]

Kapsuła czasu w moście Cłowym
Data publikacji: 2017-07-31 21:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:36
Wywietleń: 1574 284370

Książki, gazety i inne publikacje – w tym egzemplarz „Kuriera Szczecińskiego” – umieszczono w poniedziałek w kapsule czasu. Czyli w specjalnej tubie, którą następnie zabetonowano w szczecińskim moście Cłowym. Przeprawa, po modernizacji, lada dzień zostanie oddana do użytku. A pamiątkową kapsułę może ktoś po latach odnajdzie i otworzy...

Kapsułę przygotował nadkom. Robert A. Florczyk, kierownik Oddziału Celnego „Nabrzeże Łasztownia” Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Jest on także poetą i pasjonatem historii Szczecina, autorem m.in. tomiku „Łasztownia – kapsuła czasu”. Ten zbiór wierszy oraz „...Z Ziemi i z morza: antologia marynistyczna” trafiły do pamiątkowej tuby ze szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

To swego rodzaju prolog zaplanowanego na niedzielę (6 sierpnia), podczas The Tall Ships Races 2017, happeningu pod nazwą „Wodowanie Statków Poezji”. Przesłaniem tego wydarzenia artystycznego jest promocja polskiej poezji marynistycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórców Pomorza Zachodniego. Akcja rozpocznie się  o godz. 11.30 przy Izbie Celnej (obok mostu Długiego). Orszak literacki z kartonowymi statkami poezji uda się w kierunku żaglowca „Fryderyk Chopin”, gdzie o godz. 12 na jego pokładzie nastąpi deklamacja wierszy. Uroczyste wodowanie „statków poezji”, z udziałem kpt. ż.w. Józefa Gawłowicza nastąpi przy marinie na Wyspie Grodzkiej.

– Do orszaku może dołączyć każdy, wystarczy zabrać swój ulubiony wiersz o morzu – zachęca Leszek Dembek, prezes ZLP w Szczecinie.

Partnerem projektu jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Przedstawiciele spółki włożyli do kapsuły swoją promocyjną publikację „Port handbook 2016-2017” oraz informację o przeładunkach w ub. roku. Rada Interesantów Portu Szczecin dołożyła artykuł z „Kuriera Szczecińskiego”, dotyczący wyboru nowych władz tej organizacji, na której czele ponownie stanął Jan Stasiak.

Nadkom. Florczyk, w imieniu Krajowej Administracji Skarbowej, umieścił w tubie relację z czerwcowej uroczystości położenia stępki pod budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Dołączył też publikację o historii służby celnej na Pomorzu Zachodnim. 

Szczecińska Agencja Artystyczna włożyła do tuby książkę Wojciecha Rapy„Mocne uderzenie po szczecińsku” oraz egzemplarz „Gazety Regatowej”, przygotowanej na finał TTSR 2017.

Szczecińska firma Marine Crane Polska, która na pontonie przywiozła z Gdyni do Szczecina części mostu Cłowego, również zostawiła po sobie ślad. Wydruk z KRS-u spółki jej prezes Andrzej Tesarski osobiście umieścił w kapsule.

Nie mogło w niej zabraknąć egzemplarza „Kuriera Szczecińskiego”, który z uwagą śledzi miejskie inwestycje, w tym prace przy moście Cłowym. Do weekendowego wydania dołączyliśmy nasz dodatek „Kurier Morski”. W kapsule znalazł się też metalowy znaczek z logo „Kuriera”.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciu: Kapsułę czasu, zabetonowaną w moście Cłowym, opisano w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym Kapsuła czasu w moście Cłowym

Komentarze

wq
Ale to schowali, na pewno ktoś to kiedyś znajdzie.
2017-08-01 09:58:20
AXA
A Krzystka wsadzili?
2017-08-01 09:30:23
Dziadyga
Można było jeszcze kupony do McDonalda dorzucić :P
2017-07-31 22:28:36
....
Konstytucji zabrakło ...moze komus sie kiedys przyda
2017-07-31 21:02:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi