Studenci uniwersytetu KU Leuven w Gandawie (Belgia), pochodzący z różnych krajów, pokazali we wtorek (28 czerwca) w Szczecinie swoje wizje Łasztowni. Zagospodarowania wyspy, i nie tylko, dotyczyły ich prace dyplomowe. Niewykluczone, że projekty będą inspiracją dla opracowujących warunki konkursu, który ma zostać ogłoszony na koniec roku.
Realizacja projektu „Łasztownia. Nowe serce miasta” zbliża się do kluczowego etapu. Na koniec roku ma zostać ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie obszaru wyspy.
– To bez wątpienia teren o największym potencjale w Szczecinie – podkreślił prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Możemy tu stworzyć praktycznie od zera nową część miasta. Miejsce, które stanie się kolejną naszą wizytówką na miarę HafenCity w Hamburgu. Dlatego zagospodarowanie wyspy poprzedzi m.in. wielki konkurs architektoniczny. Chcemy oddać Łasztownię w ręce projektantów z całego świata. Namiastkę tego mamy już dziś. To właśnie naszą wyspę wybrali jako temat pracy dyplomowej studenci z belgijskiego uniwersytetu.
Autorskie wizje studentów dotyczące przyszłego wyglądu Łasztowni powstawały od jesieni zeszłego roku. Ich twórcy, studenci architektury, pochodzą z takich krajów jak: Wietnam, Słowacja, Hiszpania, Niemcy, Turcja czy Irak. Obrona prac dyplomowych odbyła się 15 czerwca.
– Filharmonia szczecińska otworzyła nam drzwi do Europy – powiedział Jarosław Bondar, architekt miasta. – Przyznanie nagrody Fundacji im. Miesa van der Rohe dla tego budynku spowodowało zainteresowanie naszym miastem. To zaowocowało także kontaktami z uniwersytetem w Gandawie, a teraz pracami dyplomowymi jego studentów. Żaden z tych projektów nie daje gotowych rozwiązań, ale w każdej z prac znajdziemy ciekawy aspekt.
Wieżowce i apartamentowce z zielonymi tarasami, ale też inne rodzaje budowli, również użyteczności publicznej, baseny dla jachtów, akwarium – to niektóre z pomysłów. Projekty można oglądać w „Starej Rzeźni” do 10 lipca.
– Następnym etapem będą warsztaty projektowe, które chcemy zrobić w październiku – zapowiedział architekt miasta.
To kolejny krok przed ogłoszeniem konkursu. Jego rozstrzygnięcie spodziewane jest w przyszłym roku.
– Jesteśmy otwarci na zmianę planu zagospodarowania Łasztowni, jeżeli zajdzie taka potrzeba – podkreślił wiceprezydent Szczecina Piotr Mync. – To miejsce ma żyć całą dobę.
Więcej w środowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 29 czerwca 2016r.
Tekst i fot. (ek)
We wtorkowej prezentacji projektów uczestniczyli prezydent Szczecina i architekt miasta.