sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Grudzień '70 czyli powód dumy

Grudzień '70 czyli powód dumy [GALERIA]

Grudzień '70 czyli powód dumy
Data publikacji: 2015-12-01 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:30
Wywietleń: 1516 44509

Przedstawiciele władz samorządowych oraz byli opozycjoniści podpisali w Urzędzie Miasta Szczecińską Deklarację Grudniową, dokument honorujący uczestników wydarzeń sprzed 45 lat, mający budować tożsamość mieszkańców Szczecina. W ten sposób rozpoczęły się obchody Grudnia '70 w naszym mieście. Ich kulminacją będzie 17 grudnia, gdy do naszego miasta przyjedzie prezydent Andrzej Duda.

- Grudzień '70 to podwaliny naszej wolności oraz "Solidarności" - mówił Marcin Stefaniak, pomysłodawca deklaracji, były szef szczecińskiego IPN-u.

W dokumencie, który uroczyście podpisali m.in. arcybiskup Andrzej Dzięga, prezydent Piotr Krzystek, marszałek Olgierd Geblewicz, Andrzej Milczanowski, Stanisław Wądołowski, Eugeniusz Szerkus, znajdziemy taki fragment: "Ten dramatyczny zryw w obronie ludzkiej godności jest dla nas, mieszkańców Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego, nieustannym źródłem inspiracji. Jest osobistym dowodem naszej dojrzałości narodowej i obywatelskiej. Jest powodem dumy, że wyrośliśmy z tej ziemi, tak szczególnie naznaczonej ofiarą i poświęceniem za Wolność. Jest znakiem rozpoznawczym w rodzinie wolnych społeczności".

Pod Deklaracją może podpisać się każdy z nas. Będzie wystawiona w Urzędzie Miasta, w siedzibie Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego oraz w siedzibie "Solidarności" przy al. Wojska Polskiego 113.

17 grudnia prezydent Andrzej Duda jako ostatni złoży na niej swój podpis i odsłoni tablicę ofiar Grudnia '70 na ścianie Centrum Dialogu Przełomy. Deklaracja i urna zawierająca ziemię z miejsc poległych w Grudniu 1970 zostaną wmurowane w ścianę. Na 17 grudnia zaplanowano również uroczystość przed bramą Stoczni Szczecińskiej, Marsz Pamięci Ofiar Grudnia '70 oraz uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności".

©℗

(as)

Więcej w środowym wydaniu "Kuriera" oraz e-wydaniu

Fot.: Robert STACHNIK

Grudzień '70 czyli powód dumy Grudzień '70 czyli powód dumy Grudzień '70 czyli powód dumy Grudzień '70 czyli powód dumy Grudzień '70 czyli powód dumy

Komentarze

Czlonek Kom. Strajkowego z Sierpnia `80 w Stoczni A. Warskiego,
Dla niezorientowanych podam...ze juz w 3-cim dniu Sierpniowego Strajku w Stoczni im. A. Warskiego w 1980 roku, owczesni Komunisci dzialali tak ZACIEKLE... ze gdyby nie mala grupka czujnych Czlonkow owczesnwgo Komitetu Strajkowego na Swietlicy Glownej Stoczni, wraz z kilkoma osobami z KPN-u, to tak Strajk jak i caly Komitet Strajkowy zostaly by doszczetnie w tamtej nocy rozbite ! ! ! Wowczas Pan Marian Jurczyk zbudzony ze snu, zwolal nadzwyczajne Zebranie Komitetu Strajkowego w srodku nocy i "prawie" cala sytuacja zostala uratowana ! A pewna "zasluge" w probie rozbicia owczesnewgo Komitetu Strajkowego maja co niektorzy owczesni PZPR-owcy, ktorzy dzisiaj dalej dostaja roznego rodzaju Odznaczenia Solidarnosciowe i to jedno po drugim...! ! Dziwne, ze dzisiejszy IPN w Szczecinie po 35 juz latach, jeszcze nie doszedl calej... PRAWDY ! ! !
2015-12-06 22:45:33
@pogardzony
O czym Ty chłopie piszesz? Kler i te Twoje "ekscelencje" od zawsze siedzą przy jednym stole z możnymi tego świata. Również przy okrągłym stole zapewniającym bezkarność sprawcom Grudnia i uwłaszczenie się na majątku narodowym funkcjonariuszom komunistyczny. Ba! Ekscelencje uwiarygadniały tą okrągłą szopkę dla narodu! A działań zmierzających do choćby wyjaśnienia morderstwa ks. Popiełuszki (i innych) do dziś nie wsparli. Męczennicy z nutą niedopowiedzenia są im - jak widać - bardziej potrzebni niż prawda! I z tego punktu widzenia dołączam się do Twojego zawezwania "ekscelencji", żeby nie brał udziału w podpisywaniu Deklaracji Grudniowej. Po co szargać świętości do których on nie przystaje?
2015-12-03 12:16:43
pogardzony
Księże Arcybiskupie – proszę, niech Ekscelencja nie daje się wykorzystywać tym zdrajcom, którzy uwłaszczyli się na majątku Szczecina. Ci panowie bezwzględnie dla własnych karier - wykorzystując do tego wcześniej biskupa Kamińskiego i księdza Offmańskiego, który odprawiał mszę świętą podczas strajku w Stoczni- wykorzystując tera Księdza Arcybiskupa dla medialnego ogrzewania się w cieple Ekscelencji, żeby uwiarygodnić się. Po owocach poznajemy ich czyny. Po to pan Milczanowski – były komunistyczny prokurator – stanął na czele strajku solidarnościowego, żeby dziś Szczecin miasto portowe- z kwitnącym przemysłem morskim i stoczniowy w czasie PRL- żeby dziś był miastem gospodarczo i moralnie upadłym. Po to dziś nikomu nie znany Krzystek stał się prezydentem miasta, żeby miasto utrzymywać w zapaści gospodarczej. I oczywiście żeby żyło się dobrze decydentom , ich rodzinom i powiązanym z nim znajomym i biznesmenom, którzy finansują ich kampanie wyborcze, tak aby był realizowana (anty)polityka patronów . Gospodarki patronów zza Odry i zza Bałtyku kwitną. W Szczecinie kwitnie życia byłych komunistów, liderów Solidarności i wszelkich korporacji. Reszta Rodzin szczecińskich przeżywa ogromne dramaty ekonomiczne. Wykluczone Rodziny szczecińskie w pełni zgadzają się z oceną sytuacji, którą stworzyli panowie fotografujący się z Jego Ekscelencją, że Polska, w tym Szczecin istnieje teoretycznie, praktycznie istnieje ch…d…i kamieni, w szczecińskim przypadku, upadku moralnego i biedy kupa . Oto owoce działalności samorządu i liderów Solidarności Szczecina. Dramatyzm sytuacji potęguje fakt, że do tych nikczemnych partykularnych czynów – panowie Ci wykorzystali i dalej wykorzystują Kościół. Warto żeby o pomoc w rozwiązania dramatu Szczecińskich Rodzin w Roku Rodziny i w Roku Miłosierdzia poprosić największego przyjaciela ludzi wykluczonych – papieża Franciszka. Byłoby wielkim dobrem, aby podczas pielgrzymki do Krakowa papież choć na chwilę odwiedził tu w Szczecinie, te pogardzone, odrzucone, wykluczone Rodziny Szczecińskie. Modlę się o to gorąco!
2015-12-03 09:49:38
Ocena i zdanie... uczestnika wydarzen z 1970 roku,
A po drugie... z jakiej racji w sprawe Grudnia 1970 roku sa wlaczeni tak Pan Krzystek jako byly Czlonek PO-stkomunistycznej Parti, jak i Pan Geblewicz jeszcze w dalszym ciagu Czlonek PO-stkomunistycznej Parti oraz Pan Jurek jako byly Komunista z Mysliborza ??? Moim zdaniem w sprawe tych tragicznych Wydarzen sprzed 45 juz lat, powinien byc dzisiaj bardziej wlaczony PiS ! !
2015-12-03 01:01:56
Tylko pytam...,
A ile lat za Komuny... tj. chocby do Sierpnia 1980 roku ( ! ) byl Pan A. Milczanowski tzw. "Komunistycznym Prokuratorem"... ??
2015-12-03 00:43:52
@
Trzeba pamiętać , że "Opozycjonista Milczanowskiego - były ministrem Spraw Wewnętrznych - który nie mógł ujawnić dokumentów mogących doprowadzić do zidentyfikowania morderców Stanisława Pyjasa. Prawo mu "nie pozwalało". Okrągłostołowe! - to urodzony na Ukrainie komunistyczny prokurator! - sądzący w PRL Polaków. Taka jest prawdziwa twarz "Solidarnośći", którzy "walczyli" o tzw/ wolność. Nie dodali tylko, ze celem ich "walki" była walka o bogactwo własne, rodziny własnej i znajomków a resztę społeczeństwa puszczając z torbami, dewastując bazę gospdodarczą.
2015-12-02 22:25:39
dareczek66
1970/71 po 45 latach wiekszosc uczestnikow na emeryturach lub nie zyje lecz najbardziej mnie ciekawi ile teraz maja emerytury ci co strzelali , katowali i po cichu mordowali-a ile rodziny zamordowanych , bici i doprowadzeni do utraty zdrowia !!! sp.mama sp. JERZEGO POPIELUSZKI miala jak zyla 500 zl a morderca jej syna w tym czasie 4 tys.- Panowie nie wstyd Wam przed POLAKAMI?? Jak sie z tym zyje tym co do tego doprowadzili ze UB-ek ma kilka razy emeryture wyzsza od stoczniowca?? Czy sumienie pana MILCZANOWSKIEGO jest czyste ??
2015-12-02 19:59:18
@Miś
Wciąż na służbie?
2015-12-02 11:31:15
Stoczniowy uczestnik wydarzen z Grudnia 1970 roku,
Odp. do ponizszego wpisu Misia...! To chuliganstwo i te "mety" okradajace i demolujace wowczas powszechne Sklepy... a przede wszystkim Sklep Walutowy PEWEX-u na PL. Lotnikow, to byli w bardzo, bardzo wielu przypadkach prowokatorzy ( ! ) ktorzy Swym dzialaniem mieli spowodowac i przyspieszyc wyjscie duzych Oddzialow ORMO, Milicji i po czesci Wojska na ulice, by rozbic i rozgonic strajkujacych wowczas Robotnikow przed plonacym Komitetem Wojewodzkim PZPR-u jak i budynkiem owczesnych Zwiazkow Zawodowych oraz przed budynkiem KW MO na ul. Malopolskiej w Szczecinie ! A co za tym szlo... dalsze pozostanie i umocnienie sie PZPR-owskich Komunistow u Wladzy...tak w Szczecinie jak i pozniej dalej w calej Polsce ! Oczywistym bylo, ze rowniez i mala czesc biednych i na "krotko myslacych" Ludzi, wykorzystala wowczas "szanse" by przywlaszczyc sobie jakis tam towar... ze zdemolowanych kilku Sklepow w Centrum Miasta ! Ale w bardzo duzej wiekszosci przypadkow, nie byli to strajkujacy wowczas Robotnicy Stoczni i Szczecina, gdyz Ich celem byla Walka o lepsza i godniejsza wowczas przyszlosc zycia i przezycia dla zwyklych Ludzi...porownujec sie "standardowo" z Komunistyczna Wladza i jej PZPR-owskimi Czlonkami ! A jednym z dowodow byly luksusowe Zachodnie towary... ktore wyrzucano jako dowod, przez okna Komitetu Wojewodziego PZPR-u... na ulice na PL. Zolnierza ! !
2015-12-02 11:29:37
@roger
Trzymaj się faktów. To naczelny pasterz z Watykanu zaprosił m.in. do Polski nie pytając Polaków o zdanie kilkadziesiąt tysięcy islamistów (każda parafia po jednej rodzinie, a parafii w Polsce jest ponad 10 tys). Dziękuję za takie "miłosierdzie".
2015-12-02 11:16:46
Miś
Rozumiem upamiętnienie tych wydarzeń , których byłem świadkiem . Ale komentarze towarzyszące przy tym to naginanie historii!!! Nikt z ówczesnych protestujących nie miał świadomości ,że "walczy o wolność " - było to przeciwstawienie się władzy za niesprawiedliwie duże podwyżki artykułów spożywczych. Agresja była tym większa ,że nikt z ówczesnej władzy nie wyszedł do protestujących . Panowie dziennikarze - może kilka słów na marginesie tych wydarzeń o postawie chuligaństwa i mętów demolujących i okradających powszechnie sklepy , o zniszczeniach itd .
2015-12-02 06:58:41
Miś
Rozumiem upamiętnienie tych wydarzeń , których byłem świadkiem . Ale komentarze towarzyszące przy tym to naginanie historii!!! Nikt z ówczesnych protestujących nie miał świadomości ,że "walczy o wolność " - było to przeciwstawienie się władzy za niesprawiedliwie duże podwyżki artykułów spożywczych. Agresja była tym większa ,że nikt z ówczesnej władzy nie wyszedł do protestujących . Panowie dziennikarze - może kilka słów na marginesie tych wydarzeń o postawie chuligaństwa i mętów demolujących i okradających powszechnie sklepy , o zniszczeniach itd .
2015-12-02 06:57:57
roger
przez takich jak ten cały "obudż sie" strzelaja potem islamiści. szerz dalej nienawiść!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2015-12-02 05:40:47
Obsrwator wydarzen,
Po pierwsze, prosze wymienic w Kurierze... jaki zwiazek z Grudniem 1970 maja wszystkie osoby na zdjeciu... ? Wylaczajac Pana S. Wadolowskiego i E. Szerkusa ! Gdzie E. Szerkus z kolei 10 lat pozniej w Sierpniu 1980 roku probowal przekonywac Przewodniczacego Wydzialowego NSZZ Solidarnosc na Wydz. W-6, ze nie ma sensu Walczyc... i ten Sierpniowy Strajk prowadzic...! ! Oraz z jakiej racji ta Deklaracja ma byc wylozona do podpisania u PO-stkomunistycznej "Solidarnosci" na ul. Wojska Polskiegi 113, ktora PO-wstala duzo pozniej, PO-dkradajac jeszcze nazwe... i gdzie Przewodniczacym jest byly Komunista z Mysliborza... ktory nie wiadomo gdzie byl... tak w Grudniu 1970-go jak i Sierpniu 1980 roku ?? Natomiast w te Obchody i ta sytuacje powinna byc wlaczona Grupa Osob z Grudnia 1970/71... z Siedziba u NSZZ Solidarnosc`80, przy ulicy Kaszubskiej 30 w Szczecinie ! !
2015-12-02 01:25:48
peace
NO P.P.P.KRZYSTEK SZCZEGÓLNIE BRONIĄCY KONSTYTUCJI W ASPEKCIE UCHWAŁY Z SESJI RM SZCZECIN NR 300 I 301 Z 17.XI 2015
2015-12-01 21:55:45
Casafinita
A kiedy otwarcie muzeum przełomów. Podobno woda zalała już całkowicie tę piwnicę.
2015-12-01 21:25:14
historyk
A ówczesny maturzysta z Radzynia Podlaskiego co tam robił? Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Jest przedstawicielem władz samorządowych czy opozycjonistą? Do tej pory kojarzyłem go raczej z pochłaniania za free miejskich nieruchomości. A opozycjonistę Milczanowskiego pamiętam jak był ministrem SW i nie mógł ujawnić dokumentów mogących doprowadzić do zidentyfikowania morderców Stanisława Pyjasa. Prawo mu "nie pozwalało". Okrągłostołowe!
2015-12-01 18:42:14
Obudź się narodzie i pogoń czarną mafię !!
A Dzięga jaki miał w to wkład , oprócz honorarium za przybycie i podpis ???
2015-12-01 17:48:05