poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Fory dla Szweda

Fory dla Szweda [GALERIA]

Fory dla Szweda
Data publikacji: 2016-07-13 19:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:49
Wywietleń: 2228 144037
Przedłuża się przebudowa i renowacja kamienic u zbiegu ulic Śląskiej i Obrońców Stalingradu w Szczecinie. Spółka Lorenshill Centrum Development, której prezesem jest Ulf Magnus Isaksson, szwedzki biznesmen, 11 lipca 2016 r. podpisała kolejne aneksy do umów z TBS Prawobrzeże z nowymi terminami ukończenia inwestycji i karami umownymi. Tego samego dnia Ulf Magnus Isaksson z Pawłem Sikorskim, prezesem TBSP, zawarł akty notarialne przejęcia na własność trzech z niedokończonych, będących w trakcie przebudowy i renowacji nieruchomości przy ul. Śląskiej.

To swoista wolta i kolejny ukłon miasta w stronę przedsiębiorcy, bo kamienice - według pierwotnych zapisów umów jeszcze zawartych ze zlikwidowanym Szczecińskim Centrum Renowacyjnym - przewidywały przeniesienie prawa własności dopiero po ukończeniu prac w kamienicach. 

Na wykonanie rewitalizacji trzech kamienic spółka LCD ma teraz czas do końca 2016 roku. Ustalone zostały również kary za niewykonanie inwestycji w terminie. Chodzi o budynki przy ul. Śląskiej 45, 46 i 48. Aktem notarialnym przeniesiono własność kamienic przy ul. Śląskiej 45, 46 i 48 na spółkę LCD. Dokument ten ustala również termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynków - 31 grudnia tego roku. Dokument wprowadza kary umowne w przypadku kolejnego opóźnienia realizacji inwestycji. Spółka LCD za poślizg zapłaci po 150 tys. zł za każdą z kamienic. 

- Aby przyspieszyć proces realizacji inwestycji, inwestor wystąpił z wnioskiem o przeniesienie własności. Przeniesienie własności na spółkę LCD było niezbędne w celu pozyskania funduszy na dalsze finansowanie całego przedsięwzięcia, oraz podpisywania umów z przyszłymi najemcami pomieszczeń znajdujących się w kamienicach - tak w środę tłumaczył Paweł Sikorski, prezes TBSP, fakt przyśpieszenia transakcji wbrew zapisom wcześniejszych umów. 

Kamienice przy ul. Śląskiej Isaksson wstępnie nabył w większym pakiecie, w którym znalazło się w sumie sześć gminnych budynków (ul. Śląska 45-48 i ul. Obrońców Stalingradu 12-13). Kamienice przy Śląskiej mają być apartamentami i biurami z handlem na parterach, a tworzące narożnik kamienice przy ul. Obrońców Stalingradu powinny zamienić się w hotel. Te dwa ostatnie budynki w najbardziej optymistycznym scenariuszu to plan do realizacji do 2020 roku. Wszystkie pozostałe przebudowywane budynki oficynowe i frontowa kamienica przy ul. Śląskiej 47 mają być gotowe w 2018 roku.

Za wszystkie nieruchomości wraz z przedogródkami i dokupionym parterami w budynkach spółka LCD ma zapłacić miastu ok. 17,5 mln zł. Podpisany przez TBSP i LCD poprzedni aneks do umowy zakładał, że spółka LCD zapłaci kary umowne. I za opóźnienia w realizacji każdej z kamienic (Śląska 45, 46 i 48 ) LCD zapłaciło dotąd po 200 tys. zł.

Magnus Isaksson ocenia stan zaawansowania robót na 70 proc. Wykonano większość prac w trzech kamienicach w stanie surowym. Prace - jak podkreśla - wymagały ingerencji w konstrukcję budynków, chodzi m.in. o podwyższenie stropów piwnic oraz wzmocnienia fundamentów. W częściach podziemnych urządzane są parkingi. Wykonano także elewację kamienicy nr 48. Natomiast elewacje pozostałych dwóch kamienic przygotowane są do malowania. W parterach budynków mają znajdować się powierzchnie usługowo-handlowe. W wyższych kondygnacjach zaplanowano powierzchnie biurowe i apartamenty. W budynkach pojawią się windy. Z końcem tego tygodnia lub na początku następnego ma być odsłonięta kolejna z odnowionych elewacji frontowych. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Fory dla Szweda Fory dla Szweda Fory dla Szweda Fory dla Szweda Fory dla Szweda Fory dla Szweda Fory dla Szweda Fory dla Szweda Fory dla Szweda Fory dla Szweda

Komentarze

Robert
i będą stać puste jak cała wyremontowana Jagiellońska
2016-07-14 11:14:15
Dobre serduszko
A skąd wzięła się taka łaskawość i dobroduszność prezydenta w stosunku do inwestora, który od tak długiego czasu nie może sobie poradzić z kilkoma kamienicami?
2016-07-14 07:29:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi