Ponad 2,6 mln złotych Szczecin przeznaczył na profilaktykę zdrowotną skierowaną do uczniów podstawówek. Do 2020 roku ma z niej skorzystać ponad 31 tysięcy dzieci. Niektóre programy już funkcjonują, inne dopiero mają startować. Sztandarowy dotyczy przeciwdziałania otyłości wśród 8-latków. Już działa. A pierwsze wyniki obnażyły, że jest czemu przeciwdziałać - co czwarte dziecko z tej populacji ma nadwagę lub otyłość.
To właśnie realizatorzy "Odważnej ósemki" przecierają szlaki w szczecińskich szkołach innym programom profilaktycznym. Współpracują w nim: Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Szczeciński oraz szpital kliniczny przy ul. Unii Lubelskiej (SPSK 1) w Szczecinie.
- Chcielibyśmy objąć tym projektem wszystkie 8- i 9-latki, czyli ponad 11,5 tysiąca dzieci - opowiada dr hab. Elżbieta Petriczko z SPSK nr 1 w Szczecinie. - Jest on realizowany od 1,5 roku. W tej chwili zbliżamy się do około 5 tysięcy uczniów poddanych analizie w etapie przesiewowym. Te, u których stwierdzono nadwagę i otyłość, są kierowane do drugiego etapu - specjalistycznego. Etap specjalistyczny trwa rok i składa się z 4 spotkań, z 4 specjalistami: lekarzem (diabetolog, endokrynolog albo specjalista pediatra), dietetykiem, psychologiem i specjalistą aktywności fizycznej. Staramy się też, aby ta grupa, która znajduje się w etapie specjalistycznym (i nie tylko), mogła skorzystać z bardzo szerokiej oferty edukacyjnej, skierowanej do całych rodzin. Mamy warsztaty tylko dla dzieci, spotkania tylko z rodzicami, albo z całą rodziną, wydarzenia sportowe. To także edukacja dotycząca zmiany sposobu żywienia dzieci w szkołach, kierowana do osób odpowiedzialnych za ten aspekt.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 5 marca 2018 r.
Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz
Na zdjęciu: Koordynatorki "Odważnej ósemki" w piątek prezentowały (m.in. przed dytektorami szczecińskich szkół) założenia i pierwsze wyniki programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród 8-latków. Od lewej: dr Joanna Ratajczak i dr Elżbieta Petriczko.